Matematikai esély csak az oroszoknak

2012. december 13. 16:00 © handball.hu

Montenegró behúzta a Spanyolország elleni meccset, így már lényegtelen, hogy mi mit játszunk Oroszországgal, mindenképpen csoport-másodikként jutunk az elődöntőbe. Németország legyőzte Romániát, az oroszoknak pedig matematikai esélye maradt még az ötödik helyért játszani.

X. nőikézilabda-Eb, középdöntő, II. csoport, 3. forduló
Spanyolország
23 (16)
Montenegró
27 (13)
Szerbia, Újvidék (Novi Sad), SPENS Aréna, 1200 néző
Játékvezetők: Joanna Brehmer, Agnieszka Skowronek (lengyelek)
Kiállítások: 8 perc Kiállítások: 14 perc

A mérkőzés előtt két okból is köszöntötték a Ferencváros játékosát, Nerea Penát: egyrészt a születésnapja alkalmából, másrészt mert ezen a találkozón öltötte fel magára ötvenedszer a spanyol mezt.

A kemény montenegrói védelemmel szemben nehezen találta az ellenszert a spanyol csapat, de aztán belelendültek ők is a játékba. Azonban mire 3-4-re zárkóztak, egy újabb erőltetett menettel az ellenfelük hamar újra meglépett (3-7). 3-8 után a balkániaknak jött egy negatív periódus: ellenfelük egy 5-0-s szériával egyenlített (8-8), s ezt a szülinapos Dragan Adzic sem hagyhatta szó nélkül. Radicevic negyedik gólja lendítette ki együttesét a holtpontról, majd kapusposzton történt csere: Vukcevic helyett Barjaktarovic érkezett. Knezevic hetesét a csereként beugró Gonzalez kifogta, s az átlövők is jól teljesítettek (24. perc: 12-10). Bár a spanyolok már néggyel is vezettek, a szünetre három maradt közte. Félidőben: 16-13.

Montenegró mintha az öltözőben maradt volna a pauza után: közel hét percig kellett várni az első találat megszületésére, s az is büntetőből történt. Játékosai folyamatosan ápolásra szorultak, a hátrányuk pedig csak növekedett (42. perc: 20-15). Mangue kis híján megkapta harmadik kétperces kiállítását is, csak a játékvezető hölgyek jóindulatán múlt, hogy ez nem történt meg. Bulatovic-ék percei következtek: egy 4-0-s szakaszt követően már csak egy gólra olvadt hátrányuk (46. perc: 20-19), ráadásul ilyen komoly helyzetben Martín hetest hibázott. Navarro védései most kincset értek. Jovanovic harmadik gólja hozta meg végül az egyenlítést (52. perc: 21-21), majd Miljanic másodikja a vezetést (21-22). A spanyolok rendre vesztették el a labdát támadásban, Begona Fernandezt pedig támadás közben állították ki mezrángatásért. Ezután már hiába futottak az eredmény után, a pontok Montenegrónál maradtak, aki ezzel a 23-27-es győzelemmel bebiztosította csoport-elsőségét, és ezzel az elődöntőben elkerülte Norvégiát.

Spanyolország számára ezzel a vereséggel véget ért az Európa-bajnokság.

A mérkőzés legjobbjai: Beatriz Fernandez és Marija Jovanovic

Németország
25 (16)
Románia
23 (9)
Játékvezetők: Jiří Opava, Pavel Válek (csehek)
Piros lap: Crăciun A.

A németek jó védőmunkával nyitottak, s mögötte a Montenegró ellen is bravúros munkát végző Woltering foglalt helyet. Az első román gól hat perc után érkezett lerohanásból. Németország átlövésekkel operált, és stabilan tartotta is magát (13. perc: 5-2). Mikor a román találatok elkezdtek sűrűsödni, akkor sem volt félnivalója az ellenfélnek, mert ezzel párhuzamosan ő is szórta magát rendesen (19. perc: 10-5). A nyitott védekezésre váltás is bejött, míg a túloldalon ez sem jött össze. Úgy tűnt, mintha a románoknak nem lenne kihívás az ötödik helyért játszani szombaton, annyira nem idézte önmagukat a játék képe. Félidőben: 16-9.

Az első félidőben a két román kapus, Ungureanu és Tolnai összesen is csak 27%-os teljesítményt hozott, miközben Woltering egymaga ötvenes statisztikát mutatott. A németek holtpontjának is el kellett érkeznie, ez 18-10-es állás után következett be. 18-14-nél Nadgornaja fejére mért ütésért Tacalie azonnali piros lappal búcsúzott a csatától. Tadici mestert is egyre gyakrabban kellett figyelmeztetni. Vadineanu sokat tett hozzá csapata eredményességéhez, és lassacskán már csak négy gólnyi volt a különbség (51. perc: 22-18). A románok mínusz hatról mínusz háromig dolgozták vissza magukat, és még bő három perc volt hátra. Steinbach nyolcadik találata után nyugodhattak csak meg társai. Végeredmény: 25-23.

A mérkőzés legjobbjai: Clara Vadineanu, Laura Steinbach

Románia számára véget ért az Európa-bajnokság. Oroszországnak már csak matematikai esélye maradt, hogy ő, és ne Németország játszhasson az ötödik helyért.