Megvan Norvégia hiányzó címe is

2011. december 18. 20:01 © handball.hu

Elérkeztünk a 2011-es brazíliai világbajnokság döntőjéhez, ahol Franciaország Norvégiával találkozott. Előzetesen nem sokan fogadtak volna erre a felállásra. A finálé végül sajnos sokkal kevesebb izgalmat tartogatott, mint amit egy ilyen meccstől elvárnánk.

XX. nőikézilabda-vb, döntő
Franciaország
24 (13)
Norvégia
32 (19)
Brazília, São Paulo, Ibirapuera Sportcsarnok, 4900 néző
Játékvezetők: Matija Gubica, Boris Milošević (horvátok)
Kiállítások: 10 perc Kiállítások: 4 perc

A riválisok közül az Európa- és olimpiai bajnoki címet birtokló Norvégia 1999 óta vár a következő vb-aranyára, míg Franciaország 2003 óta teszi mindezt. Döntőt utoljára a norvégok 2007-ben, a franciák pedig a legutóbbi világbajnokságon, 2009-ben Kínában játszottak, mindketten Oroszországtól szenvedtek akkor vereséget. Norvégia Nanjingból bronzéremmel térhetett haza.

Az elődöntőben lesérült Allison Pineau is mezbe öltözve, de rögzítéssel a lábán, a szakmai stábba kapaszkodva hallgatta végig a himnuszt. Habár a finálé első találata norvég oldalon esett, a franciák hamarjában rájuk kontráztak (3-1). Sulland góljaival Norvégia egyenlített, és kezdődhetett minden a nulláról (7. perc: 3-3). A franciáknál maradt ugyan a lépéselőny, ám Sulland sorra válaszolgatott nekik (14. perc: 7-7). Így ment ez a félidő közepéig, mikor is Riegelhuth fordította meg a kockát, és akár rögtön duplázhatott is volna, ha nincs ott Leynaud. Egészen jól megúszhatta volna Franciaország ezt a kétperces létszámhátrányt, ha Lacrabere nem követ el egy felesleges hibát, amivel kiállíttatta magát (16. perc: 7-9). Krumbholz hiába kért időt, a norvég vonat robogott tovább (22. perc: 9-13). Mindkét együttes nagyon gyors támadásokat pörgetett, és felváltva estek a gólok, ám ez nem a kékeknek kedvezett (27. perc: 11-16). Krumbholz számára jól jött a vb plusz időkérési szabálya, ki is használta azt, ám a helyzeten nem javított. Félidőben: 13-19.

Norvégia gyakorlatilag ott folytatta, ahol félbehagyta: keményen menetelt előre. A franciáknál a szünet után állt be Marion Limal, aki tegnap repülte át az óceánt, hogy segíthessen bajban lévő csapatán, de csodát tenni ő sem volt képes. Társaival egyetemben megpróbálták menteni a menthetőt, és 14-22-ről 17-23-ra zárkóztak, miközben nyitott védelemmel próbálták megzavarni ellenfelüket (43. perc: 19-24). Ez már mindjárt biztatóbb helyzetnek tűnt, mint a mínusz nyolc, ám utána újra mínusz hétről kellett elkezdeni építkezni. Ötig többször is sikerült lejjebb tolni a különbséget, de a rutinos döntőző norvégok ennél nagyobb lehetőséget nem adtak a vetélytársnak (53. perc: 23-28). Hergeirsson nagyszerűen egyben tartotta csapatát ahhoz, hogy magabiztosan meneteljék végig a döntő mérkőzést is. A felszabadult játékosok magabiztossággal álltak neki minden helyzetnek, és még a szerencsére sem kellett semmit sem bízniuk. A franciák akármennyire is akarták a győzelmet, ezúttal nem tudtak felnőni a feladathoz és az ellenfélhez. Végeredmény: 24-32.

Norvégia ezzel a győzelemmel az olimpiai és Eb-cím mellé a világbajnokit is begyűjtötte.