Majdnem tizet vertek ránk

2008. augusztus 15. 13:29 © handball.hu

A magyar válogatott negyedik olimpiai csoportmérkőzésén a világbajnok oroszokkal találkozott. Az első félidei kiegyenlített küzdelmet követően sajnos nagyarányú vereségbe futottak lányaink.

Fotó: beijing2008.cn
Olimpiai kézilabdatorna, B-csoport, 4. forduló

Magyarország - Oroszország 24-33 (15-16)
Peking, Olympic Sports Center Gymnasium
Vezette: Din, Dinu (ROU)
Magyarország gólszerzői: Görbicz 6(3), Tóth 4, Vérten 4, Szűcs 3, Ferling 2, Bódi 2, Szamoránsky 1, Tomori 1, Hornyák 1
Oroszország gólszerzői: Posztnova 8, Bliznova 5(2), Poljenova 5(1), Sipilova 3, Andrjusina 2, Uszkova 2, Marennyikova 2, Turej 2(1), Dmitrijeva 2, Romenszkaja 1, Poltorackaja 1

6. Svédország 4 1 0 3 98-115 2

A magyar nőikézilabda-válogatott a csütörtöki szabadnap reggelén sokáig pihenhetett, hogy regenerálódhasson az előző nap késő este lejátszott, németek elleni hihetetlenül szoros ütközet után. Délelőtt 10 órakor aztán szuvenírszerzési céllal egy selyempiacra látogattak el a lányok. A sétát ebéd, pihenő, súlyemelő és medicinlabdázás, majd "hagyományos" edzés követte. A vacsora után még félórás videózást tartott a gárda.

Az Oroszország elleni rangadó napján szintén sokáig aludtak a lányok, majd taktikai megbeszélés volt soron. Ezután Németh Ágota sportpszichológus foglalkozott kézilabdásainkkal, majd videós elemzést tartott a szakmai stáb. Pekingi idő szerint 13 órakor nyújtó, lazító tréning következett, majd ismét pihenő. Görbiczék bevetés előtt még kávéznak és sütiznek egyet, hogy aztán (magyar idő szerint 14.45-kor) nekiessenek a világbajnok oroszoknak.

Nem is akármilyen mérkőzésre számíthatunk, hiszen (bár a negyeddöntő számunkra már biztos) kőkemény csata folyik a csoport első két helyéért a koreai, az orosz és a magyar válogatott között. Nem mindegy ugyanis, hogy a legjobb négy közé jutásért Romániával, Franciaországgal, vagy Kazahsztánnal kell meccselni...

„Nem kell motiválni a lányokat, hiszen a találkozó tétjét pontosan átérzik, folyamatosan biztatják egymást, ahogy eddig is tették. Ennek is köszönhetjük az eddig megszerzett öt pontot. A három, eddig lejátszott mérkőzés mindegyikén jól lehetett látni, mennyire odatesszük magunkat, főképp a Németország elleni utolsó találkozón” – kezdte Hajdu János szövetségi kapitány.

Mi lehet az ellenszere a szinte verhetetlen orosz válogatottnak? Erre is választ kaptunk:
„Nem egyszerű gyenge pontot találni a világbajnokokon, akik közül hiába dőlt ki Karejeva, rengeteg klasszisuk maradt. Gyanítom, hogy ebben a helyzetben Bliznova több lehetőséghez jut majd. Hegyomlásnyi ellenfelünk a visszarendeződéseknél talán kicsit lomhább, úgyhogy meg kell próbálnunk a védők mögé futni. Támadásban viszont főképp szélsőiknek köszönhetően villámgyorsak. Mivel a rendezett támadás ellen kiválóan védekeznek, nem szabad egy-két passz után lődöznünk, sokáig kell járatni a labdát, rést kell találnunk a hatalmas falon, hogy helyzetbe kerüljünk. Természetesen extra kapusteljesítményre is szükségünk lesz, hogy nehéztüzéreiket lefegyverezzük.

Nem lesz egyszerű megállítani a tizenegy világbajnokkal felálló ellenfelet. Ehhez négy-öt emberünknek is extra teljesítményt kell hoznia. A legfontosabb azonban, hogy a negyeddöntőben is legalább ennyien a legjobb formájukat hozzák” – tette hozzá Hajdu.

A vb-címvédő alakulat magabiztos játékkal nyitotta ellenünk a találkozót, amire Tóth és Ferling átlövés-gólokkal válaszolt, ám így is rohanásra kényszerültünk az újabbnál újabb orosz bombákkal szemben (9. perc: 3-7). Az egyébként is jóval méretesebb ellenfél légies kapuratörésekkel lepte meg Pálingert, aki így Hajdu kapitány le is hívott némi pihenőre. A lépésben maradásunkban nagy szerepe volt Vérten kiváló helyzetfelismerésének (és persze találatainak). Az egy szerencsétlen ütközés miatt kiálló Herr helyére visszatért Pálinger a 19. percben hárította Poljenova büntetőjét, ezután a túloldalon Görbicz nem hibázott. Az ezt követő Tóth-találat pedig már az egyenlítést jelentette számunkra (11-11).

Az egyre olajozottabban működő védelmünk szemmel láthatóan összezavarta az orosz lányokat: kevésnek bizonyult támadóidejük, de sajnos lerohanásból így is eredményesek tudtak maradni. Ez immár sokadszorra a tiszteletreméltó játékot bemutató Posztnovának volt köszönhető, akinek csapata a játékrész végére egygólos előny tudott megtartani (15-16).

Bár Szűcs és Ferling egy-egy szép akcióval örvendeztette meg a magyarokat, Posztnova kiiktatására a továbbiakban sem találtuk a megoldást. A hozzácsatlakozó társai megosztották egymás közt a találatokat, így hamarosan megint a felzárkózás mikéntjén törhettük a fejünket (38. perc: 17-21). Ám ehelyett felesleges is leírni, melyik orosz játékos ért el újabb találatot... Ekkor érkezett el a Pekingben végre debütáló Pigniczki beállításának ideje, és a szinte azonnal beköszönő Hornyáké. Szuszlina kapuján ez egyike volt a második félidőben oly kevéske réstalálásnak.

Az 52. percben Dmitrijeva lerohanásával már tetemesre, és a játékkép alapján behozhatatlanná nőtt az orosz fór (20-29). Lányaink feladata innentől a minél kisebb különbség kiharcolása lett (volna), ami Vérten kiválása miatt is igazán nehéznek tűnt. Az utolsó öt percben Borbás is bemutatkozhatott az olimpia publikuma előtt. Néhány valóban látványos Szűcs-találatot leszámítva már több örömre nem is maradt a hátralévő időben okunk.

Bízzunk benne, hogy a két csapat közti 24-33-as végeredmény nem teljesen a realitást tükrözi...