A Cornexié az EHF-kupa

2005. május 22. 19:23 © handball.hu

Az elképesztő hangulatú székesfehérvári visszavágón a Cornexi magabiztos, kilencgólos győzelmet aratott a Győr ellen, így 49-46-os összesítéssel megszerezték az EHF-kupát. A csodálatos formában védő Sugár vezérletével a hazaiak a játék minden elemében jobbnak bizonyultak ezen a napon, és teljesen megérdemelten tartották otthon a serleget.

EHF-kupa-döntő, visszavágó
Cornexi-Alcoa HSB Holding - Győri Graboplast ETO KC 28-19 (14-6)
Székesfehérvár, Városi Jégcsarnok, 4000 néző
Vez.: Vakula, Ljudovik (Ukrajna)

Cornexi: Sugár - Balogh 7 (1), Korgyuk 5, Siti 2, Tóth 3, Tápai 8 (3), Kenyeres 1. Csere: Fekete (kapus), Uljanics, Lőw 1, Őri, Szabó 1, Vaszari, Vámos.
Edző: Szabó Edina
Győr: Sirina - Kovacicová, Djokic 2, Bradeanu 4, Juhász, Gogirla 3 (1), Vérten 1. Csere: Herr, Petróczi (kapusok), Görbicz 3, Mehlmann 1, Mörtel 5 (4), Borbás, Temes.
Edző: Róth Kálmán

Kiállitások: 18 illetve 10 perc
Hétméteresek: 5/5 illetve 6/8

A mérkőzés előtt már tisztán látszott: jó ötlet volt a szervezők részéről, hogy a Jégcsarnokba vitték az EHF-kupa-döntő visszavágóját. Az előkészítés kiváló volt, néhány széktől eltekintve szinte maradéktalanul megtelt a csarnok, a hangulatra pedig igazán nem lehetett panasz egyik oldalon sem. A meccsre a győri csapatból nem nevezték a válogatott jobbszélsőt, Bódi Bernadettet, a védekezés miatt azonban a kezdőcsapatba került Juhász Gabriella, aki Siti Beát követte árnyékként.

A mérkőzés az elszántan küzdő hazaiaknak indult jobban, Korgyuk és Siti góljaival kiváló rajtot vettek (4. perc: 2-0). Bradeanu lövése talált utat Sugár kapujába, majd Tápai lőtt Sirina kezei között a győriek hálójába (7. perc: 3-1).

Róth Kálmán be is küldte Herr Orsolyát, akit Tápai rögtön fel is avatott. A Cornexi taktikája jobban működött az elején, főleg mivel a lövő- illetve a védekező-teljesítményben felülmúlták a vendégeket, és Sugár is jobban háritott, mint túloldali kolléganői. A megszerzett labdákkal indultak a fehérvári lányok, és nem is hibáztak. Tápai és Balogh góljaira Djokic válaszolt (12. perc: 6-3).

Balogh Bea ugyanott folytatta, ahol egy héttel ezelőtt abbahagyta: sorra lőtte a szélsőgólokat, és büntetőből, valamint indulásból sem hibázott (14. perc: 8-3). Időt is kért a vendégek vezetőedzője, hiszen az első negyedórában csaknem ledolgozta hátrányát a Cornexi. Támadásban Mörtel érkezett Bradeanu helyére, Görbicz pedig a szélre húzódott, de a lövéseiket Sugár továbbra is biztos kézzel hárította. A másik oldalon Siti és Tóth rendre megtalálták a védőfal réseit, így a fehérváriak az összesítésben átvették a vezetést (19. perc: 10-3).

Szabó Edina időkéréssel igyekezett megnyugtatni ezer fokon égő játékosait. Az elkövetkező gólszegény időszakban kissé elszabadultak az indulatok a pályán és a nézőtéren egyaránt. A csodálatosan védő Sugár szinte mindent hárított, csak Gogirla hetesével szemben maradt tehetetlen (25. perc: 10-4). Teljesen nyílt volt a kupa sorsa, hatalmas izgalmak közepette zajlott a mérkőzés. Ebben a szakaszban inkább a védelmeket és a kapusokat lehetett dicsérni, közülük is elsősorban Sugárt, aki elképesztő formában védett. Gogirla átlövésére Balogh válaszolt (28. perc: 11-5), majd a hazaiak a félidő végére huszáros hajrát vágtak ki, és az összesítésben már két góllal vezettek (14-6). A fehérvári védelem parádésan teljesített, a hat kapott gól önmagáért beszélt.

A második játékrész Gogirla átlövésgóljával indult, amelyre Tóth válaszolt, majd a teljesen széteső vendégvédelem mellett a fehérváriak akkor lőttek gólt, amikor akartak, olyannyira, hogy tízgólos (!) különbség alakult ki (37. perc: 17-7). Sugár extázisban játszott, nemcsak az átlövéseket és ziccereket, de Gogirla és Görbicz heteseit is hárította. Meg is félemlítette a győri támadókat, akiknek meg-megremegett a keze. A másik oldalon Balogh és Tápai nem hibáztak, betörésből és átlövésből is eredményesek tudtak lenni (44. perc: 22-11).

Hihetetlen hangulatban zajlott a csata, méltó volt az EHF-kupa döntőjéhez. Róth Kálmán időkéréssel igyekezett felrázni csapatát, de nem igazán sikerült. Gogirla a kapufát találta el (a jó kapusnak van szerencséje), a parádésan játszó Tápai viszont a hálóba lőtt . A vendégek támadójátéka teljes csődöt mondott, és a védelmüket is könnyedén játszották át Balogh Beatrixék. Tápai büntetőből sem hibázott (48. perc: 24-11).

Az utolsó tíz percre a vendégek szorosabb emberfogással próbálkoztak Görbicz és Juhász előretolásával, Vérten gólt is szerzett indulásból. Lőw és Kovacicová páros kiállítása után a nagy lendülettel betörő Kenyeres harcolt ki büntetőt, amelyet a kötélidegzetű Tápai értékesített (54. perc: 26-12), végleg eldöntve ezzel a kupa sorsát. Mörtel két hetesgólja már csak szépségtapaszt jelenthetett a vendégeknek.

A hátralévő öt percben már minden mindegy alapon játszhattak a csapatok. Érdekes módon ez a Győrre hatott jobban: Balogh találatára Görbicz válaszolt, majd rögtön még egy "trükkös" gólt is elhelyezett Sugár hálójában. Mörtel zsinórban a harmadik győri hetest értékesítettel (57. perc: 27-17), Tóth Katalin pedig élete eddigi legfontosabb találatát szerezte. A végén még Sugár koronázta meg a mai teljesítményét egy újabb védéssel, így a végeredmény 28-19 lett. A sok-sok nehéz ellenfélen túljutó Cornexi a döntőben is nagyszerű teljesítményt nyújtva, teljesen megérdemelten nyerte el az EHF-kupát 2005-ben.