Fáradó Viborg, szárnyaló FCM

2014. november 3. 8:21 © handball.hu

A dán élcsapatok megérzik a nemzetközi kupák terhelését, illetve annak hiányát. A szinte teljesen egysoros Viborg fontos mérkőzéseket veszített el, míg az FCM és a TTH sorra nyeri a meccseit - utóbbiak éppen a zöldek kárára.

Fotó: hfoto.dk
Dán Kupa, elődöntők:

Viborg HK - Team Tvis Holstebro 28-32 (15-15)
Viborg, Stadionhal, 1502 néző
Viborg: Isabelle Gulldén 9, Maria Fisker 6, Louise Burgaard 4, Mette Gravholt 3, Sanja Damnjanovic 3, Louise Lyksborg 2, Rikke Skov 1
Tvis: Nathalie Hagman 12, Jamina Roberts 6, Lærke Møller 5, Kristina Kristiansen 4, Stine Andersen 2, Ann Grete Nørgaard 2, Linn Blohm 1
Kiállítások: 0, ill. 6 perc
Piros lap: Lærke Møller, 3×2 perc.
Hétméteresek: 4/4 ill. 3/4

Randers HK - FC Midtjylland 26-31 (11-21)
Randers
Randers: Johanna Westberg 10, Gitte Andersen 6, Mie Højlund 4, Linn Gosse 2, Angelica Wallén 2, Jane Schumacher 1, Veronica Cuadrado 1
FCM: Nycke Groot 7, Ida Alstad 5, S. Jørgensen 6, Trine Østergaard 4, L. Jørgensen 4, Mie Augustesen 3, Fie Woller 2

Azt sejteni lehetett, hogy az idei szezonnak mindössze hét minőségi mezőnyjátékossal, azaz a két szélen és beállós poszton csere nélkül nekifutó Viborg nehezen fogja viselni a Bajnokok Ligája nyomán keletkező kettős terhelést, a szerda-szombat ritmust. Az viszont így is meglepetés, hogy rögtön a BL-szezon elején elvesztettek két fontos mérkőzést, ráadásul mindkettőt odahaza.

Pedig jó helyzetből indultak. Legutóbb arról számoltunk be, hogy a bajnokság rangadóján nagy különbséggel verték a régi rivális FCM-et, és ezzel, azonos pontszámmal, a második helyen álltak a Team Esbjerg mögött. Azóta volt két könnyebb mérkőzésük (két győzelemmel), majd az első BL-meccs után szerdán a Randerset fogadták hazai pályán. A Randers szintén nem rendelkezik túl bő kerettel. Ráadásul a jelenlegi edzőjük, a fiatal (31 éves) Mads Brandt a 3-2-1-es nyitott védekezést preferálja, ami egyrészt nem is igazán megy egyelőre nekik, másrészt nagyon fárasztó, és a fontos mérkőzéseken rendszeresen már a szünetre elfáradt a csapata. A találkozónak tehát a Viborg volt az esélyese, de ezúttal ők sem bírták erővel. A mérkőzést idegenben is szinte végig uralta a Randers, és Jane Schumacher tíz góljával 28-31-es győzelmet arattak. Ezzel a Randers felzárkózott az élmezőnyhöz, a Viborg pedig hátrányba került az alapszakasz-elsőségért vívott harcban.

Eközben az FCM szintén játszott a Randers-szel, és ők nagy különbséggel nyerni tudtak. Szoros első félidő után a második félidőre lépni is alig tudó vendégek mindössze négy gólt tudtak szerezni, az eredmény 22-14 (10-10). Ezekkel az eredményekkel az élmezőny nagyon összetorlódott. A továbbra is veretlen Esbjerg (16 pont) mögött a 2. és az 5. helyezett között mindössze két pont a különbség kilenc forduló után, így még teljesen nyitott a bajnokság.

Az első novemberi hétvégén játszották a Dán Kupa elődöntőit. Dániában a kupát hagyományosan tavaszi-őszi rendszerben játsszák, ezért tarthatnak már most az elődöntőknél. Ide is a nagycsapatok közül jutottak be négyen. Randersben kinyitották a kapukat, ingyenes volt a belépés az FCM elleni elődöntőre, de ez sem segített a hazaiakon. A találkozó már az első félidőben, sőt, igazán már az első negyedórában eldőlt. Nycke Groot vezérletével az FCM könnyedén játszotta át a Randers nyitott védekezését. Egészen mélyen előretolt védekezésre kényszerítette őket Helle Thomsen azáltal, hogy az FCM lövősora a kaputól 13-15 méterre helyezkedett, a Randers pedig ennek megfelelően feltolta a védekezését, a legtöbbször csak a hátsó középső emberük helyezkedett a kilencméteres vonalon belül.

Ezt a nagyon nyitott védekezést azután hirtelen ritmusváltásokkal játszotta át az FCM, sorozatban kerültek ziccerekbe, az első 12 percben 12 gólt szereztek. A 13. percben Brandt kikérte a második idejét is, de már ez sem segített, a szünetre tíz góllal vezettek a vendégek, a második félidő már szinte unalomba fulladt, minden résztvevő tudta, hogy ez már eldőlt.

Nem lesz azonban szuperrangadó a döntőben, mivel a Viborg elszalasztotta ezt az esélyt. A BL-forduló miatt előrehozva, már szerdán, odahaza, jó félház előtt fogadhatták a nyáron jól igazoló Team Tvis Holstebro együttesét. Az első játékrészben még egyensúlyban volt a két csapat, a nagy iramot azonban, a várakozásoknak megfelelően, a Viborg bírta kevésbé, és a második félidőt négy góllal a vendégek nyerték, így ők szállhatnak majd szembe a döntőben az FCM-mel.