A vártnál sokkal simábban a döntőben

2013. augusztus 9. 17:23 © handball.hu

A junior Eb első elődöntőjében az oroszok nyolcvan perces csatában győzték le a házigazda dánokat, a másodikban pedig a magyar válogatott Norvégiát verte könnyedén. Így a mieink nemcsak döntőt jászhatnak, hanem a jövő évi vb-re is kijutottak.

IX. junior Európa-bajnokság, elődöntő
Magyarország 19
28 (16)
Norvégia 19
20 (9)
Kolding, Kolding Csarnok
Játékvezetők: Marko Boričić, Dejan Marković (szerbek)
Kiállítások: 8 perc Kiállítások: 4 perc

Kiválóan kezdte az Eb-elődöntőt a magyar válogatott. Bár az első gólt a norvég Waade lőtte, a 12. percre - főként Szekerczés góljainak, a hatékony védelemnek és Szemerey védéseinek köszönhetően - 8-1-es szériával vezettünk hat góllal (8-2). A norvég időkérés annyit segített, hogy hat helyett többször is (csak) négyre tudta megközelíteni a mieinket az ellenfél (8-4, 9-5, 10-6, 11-7). Ám végül ennek a sorozatnak is vége szakadt, újra a hat lett az általános különbség. A félidő végére maradt még egy Lukács-gól, amellyel 16-9-re vezettünk - először héttel a mérkőzés folyamán.

Hamar elértük a "közte tízet": Sirián, Szekerczés és Tóth alig három perc alatt akkorára hízlalta a különbséget, hogy ezzel megmutatták, nincs mese, itt nem győzhetnek a norvégok ma este. Próbálkozott ugyan az ellenfél, sőt, az 55. percre egy hármas sorozattal feljött mínusz hatra, de a hátralévő öt perc már késő volt ahhoz, hogy a fáradt norvégok megnyerjék a mérkőzést. A 28-20-as győzelemhez kellettek a kapuban Szemerey Zsófi kiváló védései, az előtte álló védelem hatékonysága, a változatos, sikeres támadójáték, valamint a hihetetlenül hűséges, kint lévő magyar szurkolók, akik végig buzdították csapatunkat.

A mérkőzés legjobbjának magyar oldalon Szekerczés Lucát, norvég oldalon Emilie Hegh Arntzent választották.

A döntő vasárnap 17 órakor kezdődik az orosz és a magyar válogatott részvételével, a norvég Kjersti Arntsen és Guro Røen játékvezetésével. A bronzért Dánia és Norvégia harcol majd 14.30-kor.

A 2014-es junior világbajnokságon a rendező Horvátország és az aktuális ifjúsági világbajnok Dánia már biztosan részt vesz, valamint - Dánián kívül - a 2013-as junior Európa-bajnokság két legjobb csapata, az oroszok és a magyarok is kijutottak a jövő évi versenyre.

Oroszország 19
35 (12; 26; 30)
Dánia 19
33 (13; 26; 30)
Kolding, Kolding Csarnok, 1800 néző
Játékvezetők: Tomislav Cindrić, Robert Gonzurek (horvátok)
Kiállítások: 8 perc Kiállítások: 2 perc

Nehezen kezdődött a gólgyártás a junior Eb első elődöntőjében. Az első találatra - egy dán büntetőre - a 4. percig kellett várni, aztán viszont az oroszok négy góllal elhúztak (12. perc: 5-1). A dán időkérés után megpróbáltak kapaszkodni, de csak kevés sikerrel. Az orosz időkérés 9-5-nél jött, ez viszont a házigazdáknak kedvezett, akik egy gólra felzárkóztak (20. perc: 9-8). Nem sok kellett a dán közönség igazi öröméhez, mert a 28. percben - néhány, az oroszokat sújtó döntés után - kiegyenlítettek (12-12), majd a félidő végére átvették a vezetést: 12-13.

A dánok továbbmeneteltek a második félidő elején, és három góllal elhúztak (36. perc: 13-16). A két-három gólos előnyüket sokáig tartani tudták, a 47. percre aztán kiegyenlítettek az oroszok (20-20). Innentől egyik csapat sem tudott kettővel vezetni, egészen az 58. percig, amikor az oroszoknak adódott a lehetőség, hogy pontot tegyenek a csata végére (26-24). Ám Vjahirjeva kiállítása gondot okozott, és a dánok kiegyenlítettek (26-26), így jött a hosszabbítás.

A első plusz tíz perc nem hozott eredményt. A dánok két góllal tudtak vezetni a 64. percben (27-29), az oroszok azonban kiegyenlítettek, és át is vették a vezetést (69. perc: 30-29). Az utolsó támadásukból azonban nem tudtak betalálni, így tíz másodperccel a vége előtt ismét a hazaiak támadhattak: nem sok sikerrel, ám az időntúli szabaddobást értékesítették, 30-30.

A folytatásban az oroszok három beállóból lőtt góllal elhúztak, majd a dán szépítés és a fordulás után kézben tudták tartani a vezetést, így két góllal 35-33-ra nyerték a 80 perces elődöntőt.

A mérkőzés legjobbjai Anna Vjahirjeva és Anne Mette Hansen lettek.

Helyosztók az 5-8. helyekért

Románia 19 - Svédország 19 30-24 (16-10)
Játékvezetők: Alekszej Kijasko, Dmitrij Kiszeljev (oroszok)

Hollandia 19 - Franciaország 19 30-27 (17-14)
Játékvezetők: Kjersti Arntsen, Guro Røen (norvégok)

Helyosztók a 9-12. helyekért

Németország 19 - Szlovénia 19 34-24 (18-12)