Magyar győzelem az ünnepen

2008. június 1. 19:01 © handball.hu

A MKSZ fennállásának 75. évfordulója alkalmából megrendezett Magyarország – Európa-válogatott mérkőzésen az első félidei döntetlent követően hatgólos hazai sikernek örülhettek az ünnepi eseményre kilátogatók Debrecenben.

Magyarország – Európa-válogatott 38-32 (16-16)
Debrecen, 2500 néző
Vezette: Kacsuk (ukrán), Pech, Vágvölgyi (magyarok)
Magyarország: Herr – Kovacsicz 3, Tomori 5, Ferling 2, Szamoránsky P. 6, Szűcs G. 2 (1), Kirsner 3. Cserék: Pastrovics, Pálinger 1 (kapusok), Lovász 2, Hornyák, Pigniczki, Borbás 4, Tóth T. 3, Vérten 2, Görbicz 5 (2). Szövetségi kapitány: Hajdú János
Európa-válogatott: Pálinger – Soit 3, Riegelhuth 7 (1), Görbicz 1, Denis-Vartic 1, Posztnova 3, Radulovics 2. Cserék: Szuszlina, Nicolas (kapusok), Pádár 3, Gogirla 6 (1), Poltorackaja 1, Johansen 3, Herbrecht 2. Szövetségi kapitány: Marit Breivik, Jevgenyij Trefilov
Kiállítások: 0, ill. 2 perc
Hétméteresek: 5/3, ill. 4/2

A mérkőzés előtt ünnepélyes keretek között köszöntötték az elmúlt években a világ legjobb játékosának választott magyar kézilabdázó hölgyeket: Kocsis Erzsébetet, Radulovics Bojanát és Görbicz Anitát. A tragikus körülmények között elhunyt Kulcsár Anita nevében édesanyja vette át az oklevelet.

A találkozó előtt az EHF elnöke, Tor Lian személyesen gratulált a Magyar Kézilabda Szövetségnek a jubileum alkalmából.

A Marit Breivik és Jevgenyij Trefilov-irányította Európa-válogatott a Pálinger – Radulovics -Posztnova – Görbicz - Denis-Vartic – U.-Riegelhuth – Soit felállással kezdett a Herr – Kovacsicz – Tomori – Szűcs – Szamoránsky P. – Ferling – Kirsner magyar alakulat ellen.

Szűcs egy, és Szamoránsky Piroska két találatával a „hazai pálya” nyújtotta biztonságban vette kezébe a magyar csapat az irányítást (3-0). A 11. perc fordulóján 4-3-nál az Európa-válogatott egyenlítési lehetőséghez jutott: Radulovics kínai figurára játszotta Görbicz Anitát. Ez a helyzet ugyan kimaradt, ám ezt követően a macedón sztárt már nem lehetett megállítani. A félidő derekán Hajdu kapitány 8-6-os vezetésnél szinte teljes sort cserélt: Lovász, Hornyák, Borbás, Tóth, Pigniczki és Vérten állt nálunk csatasorba. A túloldalon a pauzát követően Poltorackaja, Gogirla, Johansen és Herbrecht kapott lehetőséget.

Borbás első lövése rögtön eredményes is volt, így a 18. percben már öttel mentek lányaink (12-7). A felzárkózásban az ex-győri Gogirla vette ki a legnagyobb részt, aki sorozatban háromszor vette be Herr kapuját. Miután Johansen is folytatta Mona menetelését, a magyaroknál Pastrovics állt be védeni, míg az orosz-norvég edzőpáros Pálinger helyett Szuszlinát küldte be. Pádár, aki annak ellenére, hogy hosszú évek óta visszavonult az aktív játéktól, múltjához méltóan tette a dolgát, s az ő ügyeskedése által a 28. percben ismét egálra hozta az állás a nemzetközi alakulat, és a döntetlen a félidőre sem változott.

A forduló után sem tette meg a magyar csapat azt a szívességet az ellenfélnek, hogy a vezetés ízét átérezze. A közönség számára azonban nagyon is látványos játékot hozott a folytatás, ahol mindkét oldalon több mint félpályás gólokat, és szenzációs passzokat láthatott a debreceni közönség. Az előző félidőhöz hasonlóan most is a játékrész közepe után már öttel mentek a magyarok (29-24), de ezúttal ennyinél nem torpantak meg, és Tomori az eddigi legnagyobb különbséget alakította ki (30-24).

Lányaink játékán határozottan érezhető volt, hogy a két klasszis, Pálinger és Görbicz a szünetet követően már az ő oldalukon hajtott a sikerért. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a meccs hajrájában elsőszámú kapusunk is bevette Valérie Nicolas „várát”. A játéklehetőséget Pádár Ildikó is igyekezett meghálálni, s habár ez alkalommal más színekben, de hatalmas lelkesedéssel segítette újdonsült együttesét. A végén Nicolas még kifogta Ferling szabaddobását, ennek ellenére hat góllal a jubiláló magyarok bizonyultak ma jobbnak.

A találkozót követően az Európa-válogatott legjobbjának U.-Riegelhuth-ot, míg nálunk a mindkét oldalon tökéletesen helytálló Görbicz Anitát választották.