Egyelőre egyen múlik

2008. május 17. 14:45 © handball.hu

A 2007/2008-as Bajnokok Ligája szezon döntőjének első mérkőzésén a félidei ötgólos vendég-előnyt követően a házigazda Zvezda Zvenyigorod együttese csekély, egygólos győzelmet aratott a Hypo NÖ gárdájával szemben.

Bajnokok Ligája, döntő, 1. mérkőzés

HK Zvezda Zvenyigorod - Hypo Niederösterreich 25-24 (10-15)
Csehov
Vezette: Lazaar, Reveret (FRA)
A Zvezda góllövői: Andrjusina 8, Poljenova 6, Karejeva 4, Sipilova 3, Krannyih 2, Dmitrijeva 1, Vetkova 1
A Hypo góllövői: Acimovic 5, Kirsner 4, Piedade 4, Tóth 3(2), Nascimento 2, Mjoung 2(1), Kim 2, Oh 1, Engel 1
Hétméteresek: 4/6 (Dmitrijeva és Poljenova hagyta ki); 3/5 (Tóth és Mjoung hagyta ki)
Kiállítások: 8 perc (Sipilova, Koroljeva, Boklascsuk, Dmitrijeva); 12 perc (Nascimento, Acimovic, Kirsner, Acimovic, Piedade, Mjoung)
Időkérés: 28. p., 58. p.; 29. p., 51. p.
Az eredmény alakulása: 5. p.: 1-1, 10. p.: 2-6, 15. p.: 4-8, 20. p.: 6-9, 25. p.: 9-10, félidő: 10-15; 35. p.: 14-16, 40. p.: 16-17, 45. p.: 18-19, 50. p.: 21-20, 55. p.: 24-21

A 2007/2008-as szezonban két olyan csapat került döntőbe, akik a középdöntő során már találkoztak egymással. Mindkét mérkozést a Hypo NÖ csapata nyerte meg, megdöntve Oroszországban a Zvezda nemzetközi kupaveretlenségi sorozatát. Gunnar Prokop a szerdai sajtótájékoztatón úgy gondolta, hogy hiába a korábbi kettos gyozelem, a döntő, közhely, de teljesen más lesz. Véleménye szerint csapata számára kicsit hátrány, hogy mindkét mérkozést ők nyertek, így előfordulhat az, mint az elődöntoben a másik orosz klub a Lada Toljatti ellen, ahol elbízva magukat, elvesztették az elso mérkőzést. Egész héten azt súlykolta játékosainak, hogy próbálják elfelejteni a középdöntőben történteket, és csak a döntővel foglalkozzanak. A másik oldalon Trefilov tanítványai elvesztették az orosz bajnoki döntot, így kicsit letörve készültek a mérkozésre, a klub első BL-döntőjére. Németh András csapata álomszerűen kezdte a találkozót, Nascimento találatát Karejeva még kiegyenlítette, azonban ezután kezdetét vette az osztrák gólgyártás, Acimovic, Kirsner és Kim is betalált Szajdova kapujába. (5-1)

Az oroszok indiszponáltan támadtak, és Németh András ezúttal is a korábbi Zvezda elleni találkozókon jól bevált 4-2-es védekezési formációt választotta, Kim és Oh is előretoltan a kilences vonalán próbálta megfékezni a Zvezda átlövőit, nagy sikerrel. A kezdeti időszakban se a félelmetes lövőerejű Poljenova, se a rafinált Poltorackaja (ő a mai mérkőzésen gólig sem jutott) nem tudta bevenni Sabine Englert kapuját. A Zvezda játékosainak 2-6-nál lehetett volna komolyabb lehetősége a felzárkózásra, mivel ekkor a Hypo NÖ kettős emberehátrányba került, Nascimento mellett Acimovicot is kiállították, de nem tudtak élni a lehetőséggel, sőt a koreai Bok Hee kettős emberhátrányban a jobbszélről volt eredményes.

A Hypo a 21. percig magabiztosan tartotta négygólos előnyét, hasonló magas színvonalú kézilabdát bemutatva, mint a Lada Toglitatti elleni BL-elődöntő visszavágó második mérkőzésén. Ekkor azonban kicsit megtorpantak Németh András tanítványai, sokat hibáztak, jobban összeállt az orosz védekezés, és a csereként beállt Szanko kapus is többet találkozott a labdával, mint társa, Szajdova. Az oroszok felzárkóztak 9-10-re, majd 10-11-re. A félido utolsó öt perce azonban ismét az osztrák bajnoké volt, a 15. perc környékén érkező Dani Piedade kétszer is eredményes volt a beállós poziciójából, és Kirsner is átverte az ellenfél kapusát. Az utolsó akció is az övék volt, dupla kínai figurából, Oh Nascimentóval összejátszva előbbi gyönyörű gólt dobott (10-15).

Nem lehet tudni, hogy a műtétje után a kispadra a Lada elleni bajnoki döntőn visszatért Trefilov mester mit mondhatott lányainak a szünetben, ám az biztos, hogy a második harminc percben sokkal koncentráltabb és eredményesebb játékot láthattunk tőlük, mint az első félidőben. Karejeva találatai vezették be a második félidőt. A Hypónál egyáltalán nem működött a 4:2-es védekezés, a Zvezda Andrjusina révén könnyedén szerezte góljait átlövésből, míg Sipilova többször is veszélyeztetett beállóként. Se Tóth Tímea, se Kim nem tudta őt tartani, így az oroszok egyre jobban felzárkóztak, a 42. percben Poljenova találatával először egyenlítettek ki a mérkőzés folyamán.

Ekkor fej-fej mellett haladtak a csapatok, és míg az egyik oldalon Andrjusina, Poljenova, Sipilova és Szanko is remekelt, addig a BL-szezon alatt oly nagyszerűen szereplo Tóth, Acimovic páros megtorpant, és nem tudta bevenni a magabiztos Szanko kapuját. Nascimento is szokatlanul sokszor hibázott a szélről, így a 46. percben a nyáron Nürnbergbe távozó Engel kapott lehetőséget a helyén.

Az első orosz vezetést az 50. percben jegyezhettük fel, amikor a nagyszerűen lövő Andrjusina 21-20-ra módosította az eredményt. Németh András egyszerre időt is kért. Az időkérés alatt Gunnar Prokop próbálta felrázni és motiválni csapatát. A következő percek azonban megint az ellenfélről szóltak, Poljenova két és Sipilova egy találatával már négy góllal vezetett az orosz sztárcsapat (25-21).

Acimovic góljával kezdte meg a felzárkózást a Hypo, ekkor Trefilov időt kért, ez azonban a Hypónak kedvezett, de Németh András újra rendezni tudta csapatát. Az utolsó két perc rengeteg izgalmat hozott, Engel parádés gólja után (23-25) Poljenova háromra növelhette volna a Zvezda előnyét, azoban büntetőt hibázott és a jobb kapufára dobta a hétméterest. Az ellentámadásból Kirsner Erika állította be a végeredmányt, így a Hypo nem három-, hanem egygólos hátrányból kezdheti majd a jövő szombati bécsújhelyi BL-visszavágót.

Összegezve elmondhatjuk, hogy a Hypo NÖ az első félidőben nagyon magas színvonalú és gyors kézilabdát mutatott be, míg Trefilov tanítványai a második félidőben Andrjusina és Sipilova kimagasló játékának és Szanko kapusteljesítményének köszönhetően meg tudták fordítani és meg tudták nyerni a meccset. Mégis talán a Hypo számára hízelgőbb az eredmény, hiszen Németh András lányai teljesen indiszponált második félidőt produkáltak, viszont az utolsó két perc történései miatt talán most kicsit nekik áll a zászló, és ha hasonló teljesítményt nyújtanak, mint az első félidőben, akkor megnyerhetik a klub történetének kilencedik BL-győzelmét.

Nyilatkozatok (sajtótájékoztató; Stefan Schnittka / Time Out segítségével):

Jevgenyij Trefilov: "Ha továbbra is ilyen rossz bíróteljesítményeket látunk Bajnokok Ligája-meccseken, akkor a BL-nek nem jósolok szép jövőt. Ha a Hypóval játszunk, akkor mindig gond van a játékvezetőkkel. Lehet, hogy ez azért van, mivel az EHF központja Bécsben található.

František Táborský (az EHF kéviselője) válasza: Az EHF-nek semmi köze nincsen a bíróküldéshez, erről mindig a versenybizottság dönt.

Jevgenyij Trefilov válasza: Akkor miért küldtek ilyen rossz bírókat?

Németh András: Az eredménnyel elégedettek vagyunk. Az első félidőben jól játszottunk, a másodikban az átlövőink (Tóth és Acimovic) formán kívül szerepeltek.

Natalia Rusnatschenko: A visszavágón főleg támadásban kell javulnunk.

Olga Szanko: Nagyon nehéz meccset játszottunk, örülök, hogy nyertünk, így a remény tovább él, hogy idén mi nyerjük meg a BL-trófeát.

A handball.hu-t Hegedüs Márk tudósította.