Az Aalborg a negyedik elődöntős

2006. március 19. 23:39 © handball.hu

A BL-negyeddöntők záró mérkőzésére került sor vasárnap a Hypo NÖ és az Aalborg csapatai között. A kérdés az volt, hogy az első mérkőzést a végjátékban szerencsésen magának tudó Hypo (29-28) a több kisebb sérüléssel bajlódó játékos (Sinkarenko, Logvin, Marin, Szanko) ellenére hazai közönség előtt hogy szerepel a két hete a Slagelse bajnoki veretlenségét egy kiütéses győzelemmel (40-26) ünneplő, de a Hypo ellen semleges pályán minimális vereséget szenvedő dán ellenfele ellen.

Vez.: Arnaldsson, Vidarsson (izlandiak)

A Hypo góllövői: Logvin 12(5), Rotis-Nagy 4, Spiridon 4, Sinkarenko 2, Bilobrk 2, Nascimento 2, Piedade 1, Marin 1
Az Aalborg góllövői: Pedersen 8(2), Rokne 7(3), Boson 5(1), Nielsen 3, Lecusanu 3, Gyerjugina 2, Kr. Lunde 1, Mortensen 1
Hétméteresek: 5/9; 6/8
Kiállítások: 4 perc; 6 perc
A mérkőzés: 7. p.: 4-2, 14. p.: 9-5, 32. p.: 15-13, 36. p.: 17-14, 38. p.: 17-17, 47. p.: 20-22, 52. p.: 24-25, 54. p.: 24-27
Az elődöntőbe jutott: az Aalborg DH 58-57-es összesítéssel

Ebben a szezonban mindkét együttest dán edző vezeti: míg az egyik kispadon a teljes nyugalmat megtestesítő Ryan Zinglersen - Gunnar Prokop irányítása mellett - foglal helyet, addig a dán oldalon az a Christian Dalmose a tréner, akit játékosai pár hete a klub tulajdonosainak eljuttatott kilenc oldalt magában foglaló felkérésében szeretnének elküldeni a csapattól, többek között edzőjük brutális edzőmódszerei miatt.

A Hypónál a korábban említett sérültek mind elvállalták a játékot, míg az Aalborgnál nem léphetett pályára a holland válogatott Natasja Burgers.

Ilyen előzmények után, telt ház előtt kezdődött a mérkőzés. A Hypo a megszokott Szanko, Nascimento, Sinkarenko, Logvin, Bilobrk, Spiridon, Rotis-Nagy, míg ellenfele a Ka. Lunde, Gyerjugina, Mortensen, Nielsen, Kr. Lunde, Rokne, Pedersen összeállításban lépett pályára. Két percnek kellett eltelnie az első gólig, Sinkarenko volt a szerzője. A hazai csapat átvéve az irányítást már az első percekben 1-2 gólos előnyt alakított ki, főleg Logvin gyönyörű góljainak köszönhetően, melyeket ezúttal nem csak a balszélről, hanem átlövésből is szerzett.

A kemény osztrák védekezés ellenszerét a mérkőzés elején nem találta meg az Aalborg, kapkodás, fejetlenség jellemezte támadásaikat, nem tudták megjátszani beállósukat, Gyerjuginát, így Dalmose mester a norvég válogatott Isabel Blancot küldte pályára helyette. Ekkor a hazaik két góllal vezettek. A továbbiakban a HYPO sikerrel vette ki a játékból az irányító Lundét, a dán átlövők kísérleteit pedig az egész mérkőzésen sziporkázóan védő Szanko alkalmatlanította, így a tizenötödik percre négy góllal elhúzott az osztrák csapat.

A változást Dalmose mester időkérése hozta a félidő közepén, ekkor Roknét Lecusanu váltotta, azzal az elképzeléssel, hogy Nielsen mellett ő legyen csapata másik átlövője. Lecusanu meghálálta edzője bizalmát, és pontos átlövéseivel percek alatt sikerrel faragott a hátrányból. Zinglersen edző ekkor időt kért, megpróbálta rendbe rakni csapatát, de az utolsó öt percben teljesen indiszponáltan játszó, hetest hibázó hazaik ellen tetszés szerint érte el góljait az Aalborg. Az sem segített, hogy Logvin továbbra is külön őrizte az ellenfél játékmesterét, Kristine Lundét.

A mérkőzés e szakaszában testvére, Katrine Lunde extázisban védett, míg az agilis Rikke Nielsen többször megverte a Hypo védőit, góljai, és a szélre történő pontos passzai a mérkőzésen nyolc gólig jutó Pedersen felé azt jelentették, hogy az Aalborg 14-13-ra zárkózott fel. A félidő utolsó támadását a Hypo vezette, de az Aalborg kivédekezte azt, az eredmény már nem változott. A sikeres dán felzárkózás tudatában egy nagyon izgalmas második félidő várt ránk.

Utóbbit már a hátfájással küszködő Lecusanu nélkül kezdte az Aalborg, helyette Rokne kapott lehetőséget. Tanja Logvin továbbra is emberfogással fogta Kristine Lundét, így ő a támadások felépítésében alig kapott szerepet. Rikke Nielsen jól helyettesítette, utóbbi élményszámba menő betörései és a nagyszerűen szereplő svéd válogatott, Matilda Boson labdaszerzései és góljai által az Aalborg a negyvenedik percre kiegyenlített, majd átvette a vezetést.

Ekkor Logvin, majd az amúgy biztos kezű Marin is hetest hibázott. Az elfáradt Spiridont Piedade váltotta. A dánok a mérkőzés e fázisában extázisban, hibátlanul játszottak, és még a szerencse is az ő oldalukra állt át. Ugyan Radulescu kapus hárította Rokne hetesét, Zinglersen döntésére bent maradva a kapuban két perc alatt három gólt kapott, így újra Szanko állt vissza a helyére.

Sorsdöntőnek bizonyultak a kétperces kiállítások értékesítései is. Hiába állította ki az izlandi játékvezetői páros fegyelmezetlenség miatt mind Blancot, mind Roknét, a Hypo nem tudott élni az emberelőnyökkel, így a felzárkózás is elmaradt, az Aalborg pedig már három góllal vezetett. Az osztrákok ugyan nagyobb sebességre kapcsoltak, erőltették a gólok utáni gyors középkezdést, és a gyors támadás-befejezést is, de vagy a sánc, vagy a továbbra is sziporkázó Lunde kapus hárított.

Drámaivá vált a végjáték. Az utolsó két percre 30-28-as Aalborg vezetéssel érkeztek a csapatok, az osztrákoknak két gólra lett volna szükségük a továbbjutáshoz. Egy sikertelen Aalborg-támadás után Szanko megpróbálta az üresen álló dán kapuba juttatni a labdát, dobása azonban célt tévesztett, így a mérkőzés eldőlt.

Dalmose edző hét másodperccel a meccs lefújása előtt még időt kért. Az egyperces szünetben taktikai utasítások helyett saját magát, és a küzdésből jelesre vizsgázott csapatát ünnepeltette a jelen lévő közel 100 dán szurkolóval.

Drámai mérkőzésen, az erőn felül teljesítő Aalborg jobban bízva a győzelemben, második félideji játékának köszönhetően, a BL újabb nagy meglepetését okozva került, a ma csalódást keltő Hypo ellenében, a legjobb négy közé.

A handball.hu-t tudósította: Hegedüs Márk (Bécs)