Az aranyérmes Oroszország lett

2005. december 18. 16:40 © handball.hu

Oroszország szerezte meg a világbajnoki címet, miután a XVII. nőikézilabda-világbajnokság döntőjében 28-23-ra legyőzte Románia válogatottját. Az ezüstérmet így Gogirláék, a bronzérmet pedig Görbiczék szerezték meg.

XVII. nőikézilabda-világbajnokság, döntő
Oroszország - Románia 28-23 (17-12)
Ice Palace
Vez.: Bord, Buy (FRA)

Oroszország: Szidorova - Marennyikova 1, Szergejeva 1, Poljenova 5(2), Romenszkaja, Posztnova 7, Turej 3(1). Cserék: Alizar (kapus), Bodnyeva 3, Sipilova 2, Poltorackaja 3, Uszkova 2, Karejeva, Kurepta 1. Szöv. kap.: Jevgenyij Trefilov
Románia: Radulescu - Varzaru, Luca 2, Gatzel 1, Gilca 4, Lecusanu 1, Ardean Elisei 7. Cserék: Dinu, Tamás (kapusok), Gogirla 3(1), Bradeanu 1, Maier 4(3), Ivan, Lazer. Szöv. kap.: Gheorghe Tadici
Hétméteresek: 3/4 (Poljenova hagyta ki); 4/5 (Gogirla hagyta ki)
Kiállítások: 12 perc (Poljenova, Bodnyeva, Romenszkaja, Poljenova, Posztnova, Romenszkaja); 10 perc (Ivan, Bradeanu, Luca, Ivan, Gilca)
Időkérés: 28'54" (17-11), 51'31" (27-19); 14'41" (10-5), 58'48" (28-22)
A mérkőzés: 5. p.: 4-3, 10. p.: 8-4, 15. p.: 10-5, 20. p.: 12-6, 25. p.: 14-10, 35. p.: 21-14, 40. p.: 22-17, 45. p.: 23-18, 50. p.: 27-19, 55. p.: 27-20

A világbajnoki döntő mérkőzésén az oroszok közül Polina Vjahirjeva és Irina Bliznova, a románok csapatából Oana Soit és Maria Michaela Tivadar maradt ki.

A románok mestere három kapust nevezett a döntőre, hogy mindent bebiztosítson. Váratlan húzás volt, de nem jött be Tadici részéről Radulescu kapus kezdése. Ardean Elisei, a románok balszélsője két gyors góllal mutatkozott be, így az első perc végére már 2-0-ra vezettek a románok. A Hypo hálóőrének nem kellett sok rossz védés (Turej, majd Posztnova is betalált kétszer), hamarosan Dinut láthattuk a kapuban, de ekkor már 5-3-ra vezetett az ellenfél a 6. perc elején.

Míg orosz oldalon továbbra is folytatódott a gólgyártás, addig egy-egy megvillanást mutatott csak Maier illetve Gilca (11. p.: 8-5). Negyed óra elteltével már Bodnyeva is betalált a hálóba, Poljenova pedig átlövésekből és hetesekből volt eredményes (19. p.: 12-6).

A beállós Gilca továbbra is tartotta társaiban a lelket, de a románoknál az első félidőben szinte semmi nem jött össze. Olyannyira, hogy Luca csak a 28. percben lőtte első gólját (16-11). A pihenőre ötgólos különbséggel mehettek a csapatok (17-12).

A második félidő elején beerősítettek az oroszok. Ekkor már az ellenünk az elődöntőben kiválóan védő Tamás állt a román kapuban, de Posztnova, Uszkova és Turej orosz, valamint Gilca és Ardean Elisei román góljaival újabb öt perc elteltével már hétgólos volt a különbség az eredményjelzőn (35. p.: 21-14).

Amilyen erősen kezdtek az oroszok, olyan erősen folytatták a románok, főleg védekezésben: előbb Maier, majd Lecusanu és Ardean Elisei talált a hálóba, igaz, a gólok között néha több perc is eltelt. Így próbált közelebb férkőzni ellenfeléhez a román válogatott (45. p.: 23-18).

Az orosz gólszegénység megszűnt, Poltorackaja, Uszkova, Szergejeva, és Kurepta gyors egymásutánban lőtt egy-egy gólt, amely sorozatot csak Gogirla tört meg egy hatalmas átlövésgóllal (50. p.: 27-19). A következő orosz gólra szintén sokat kellett várnunk, közben a másik győri román játékos, Bradeanu is meglőtte gólját a döntőben, s a mérkőzés végére Ardean Elisei szépített.

A végeredmény 28-23 lett, az oroszok megérdemelten győzték le Románia válogatottját, amelyik szemmel láthatóan megijedt a cél előtt.