EHF: a Cornexi is a negyeddöntőbe jutott

2005. február 19. 18:29 © handball.hu

A Cornexi csapata Balogh Beatrix vezérletével három góllal diadalmaskodott a norvég bajnokság jelenlegi második helyezettje, a Byaasen ellen, és ezzel - a Győr és a Ferencváros után - harmadik magyar csapatként az EHF-kupa legjobb nyolc alakulata közé jutott.

Szabó Edina a legjobbkor élt az időkérésekkel
Mintegy fél órával a mérkőzés kezdete előtt dugig megtelt a Köfém csarnok, hiszen a székesfehérvári szurkolók is tudták, hogy az egy héttel ezelőtti trondheimi "odavágó" számunkra igencsak kedvező, 28-27-es, azaz mindössze egygólos norvég győzelmet hozott. Ezzel a skandinávok feldobták Szabó Edináéknak a labdát.

A nézőtérre mankóval érkezett a székesfehérváriak fiatal átlövője, Vámos Boglárka, akinek a térde a tegnapi edzésen sérült meg, de mint az illetékes elárulta: két hét múlva már harcrakész lesz.

2-0-ás norvég rohammal kezdődött az összecsapás, majd a Szabó Valéria által kiharcolt hétméterest Balogh Bea értékesítette, és ezzel a hazaiak megszerezték első góljukat. Az ezt követő időszakban felvátva estek a gólok mindkét térfélen, a Cornexiből Korgyuk lőtt hálószaggató gólokat, de a norvég válogatott kapus, Kjersti Beck többször is megcsillantotta tudását. Állandósult a két csapat közti 2-3 gólos különbség, ám a kiváló formában védő Sugárnak, valamint Balogh Bea hatékony támadójátékának köszönhetően a 17. percben először egyenlített ki a Cornexi (8-8).

Kenyeres Fanni nem csak szélről és lerohanásból volt eredményes, hanem számos büntetőt is kiharcolt. Ám a Byaasen Goril Snorroeggen remek akcióinak és Trine Haltvik pontos büntetődobásainak köszönhetően már 3 góllal is meglépett a 28. percben (11-14). (Itt térnénk ki Haltvik korát meghazudtoló fizikai állapotára: a 40 éves irányító nem egyszer lerohanta a Cornexi fiataljait, és nem csak támadásban, de védekezésben is odatette magát, nem beszélve mértani pontosságú passzairól.)

Szerencsére a Cornexi edzője, Szabó Edina nem hagyta, hogy elmenjen a szekér, és a szünet előtt időkéréssel próbálta felrázni igencsak szellősen védekező tanítványait. Ennek meg is lett az eredménye: az első félidő utolsó percében Siti bombája kis szerencsével Beck hálójába jutott, majd a tüdőgyulladással játszó Tápai lőtt gyors gólt lerohanásból (13-14).

A második félidő kezdetén ismét Siti csillogtatta meg tudását, majd a kiválóan játszó Korgyuk (először a mai találkozón) megszerezte a Cornexi számára a vezetést (15-14). Az izgalmak ekkor a tetőfokára hágtak, hiszen a norvégok kiegyenlítettek, majd Marte Snorroeggen jóvoltából ismét vezettek egy góllal (15-16). Ezután Balogh és Sugár percei következtek: az apró termetű szélső büntetőt harcolt ki, amit saját maga értékesített (16-16), majd Sugár húzta le a rolót, és egymás után két ziccert is fogott. A norvégok ettől láthatóan megzavarodtak: kapusuk egész pályás góllal próbálkozott - sikertelenül, majd egy pontatlan indítás után Kenyeres újabb büntetőhöz juttatta csapatát, amit a biztos kezű Balogh váltott gólra.

A magyar csapat védelme láthatóan feljavult, Sugár Tímea pedig ennek köszönhetően sorozatban mutatta be a szebbnél szebb védéseket (19-18). Az utolsó tíz perc soha nem látott izgalmakat hozott: Goril Snorroeggen egymás utáni két találatával ismét vezetett a Byaasen (19-20), majd a Cornexi végső erőtartalékait is latba vetve fantasztikusan védekezett, és ezzel passzív-gyanús játékra, valamint elképzelés nélküli támadásokra késztette a norvég gárdát.

Balogh ebben az időszakban hibátlanul játszott, hátán vitte csapatát, hiszen amint labda került a közelébe, gólt szerzett, vagy büntetőt harcolt ki - amit aztán értékesített (23-22). Balogh mellett ki kell emelnünk Sugár nagyszerű játékát: a kapus az utolsó percekben szinte extázisban védett, nélküle aligha érhette volna el a fehérvári együttes a 25-22-es végeredményt.

A Cornexi gárdája nagyszerű győzelmével bekerült az EHF-kupa nyolc legjobb csapata közé, és a Győrrel és a Ferencvárossal együtt várhatja a keddi, Bécsben rendezendő sorsolást.

EHF-kupa, nyolcaddöntő, visszavágó mérkőzés
Cornexi-Alcoa-HSB Holding - Byaasen IL 25-22 (13-14)
Székesfehérvár, 2000 néző
Vez.: Bejenariu, Pripas (ROM)

Cornexi: Sugár - Balogh B. 10/7, Korgyuk 5, Siti B. 4, Szabó V., Kenyeres 1, Lőw. cserék: Fekete (kapus), Tápai 4/2, Brecska, Uljanics, Csernus, Őri E. 1, Tóth K. edző: Szabó Edina
Byasen: Beck - Florholmen 4, Haltvik 6/3, G. Snorroeggen 5/1, Villabö 3, M. Snorroeggen 3, Petersen 1. cserék: Aalvik (kapus), Frafjord, Alstad, Strand, Pedersen. edző: Valerij Putansz
hétméteresek: 9/12; 4/5
kiállítások: 4 perc; 10 perc
az eredmény alakulása: 5. p.: 1-3, 10. p.: 3-7, 16. p.: 8-8, 23. p.: 10-12, 28. p.: 11-14, 35. p.: 15-16, 41. p.: 17-16, 50. p.: 20-20, 57. p.: 24-22

továbbjutott: Cornexi 52-50-es összesítéssel

Szabó Edina (a Cornexi edzője): Nagyon nehéz mérkőzés volt, bár számítottunk rá, hogy ez vár ránk. Mindkét csapat remekül felkészült egymásból, ám nekünk megváltozott az összeállításunk. Remekül küzdöttek a lányok, mindegyik játékosom hozzátett a győzelemhez, klasszisaink is jól játszottak. Nem szoktam név szerint kiemelni senkit, azonban Sugárt mindenképp meg kell említenem. De utána felsorolhatnám az egész csapatom, hiszen mindenki a saját képességének megfelelő formát mutatott. Ma ez volt az a plusz, ami máskor hiányzott.

Trine Haltvik: Az első félideji játékunkkal elégedett vagyok, a második játékrészben aztán pontatlanul lőttünk. Azért kaptunk ki, mert nem játszottunk jól, de állítom, hogyha ma Norvégiában játszottunk volna, biztosan nyertünk volna 3-4 góllal. A magyar csapat kapusa nagyszerűen védett.