Gro a csúcsra ért
2004. december 22. 17:36 © handball.hu
A norvég válogatottban 2000 novemberében debütáló Gro Hammerseng cseppet sem mondhatja magát szerencsésnek, hiszen eddig örökösen a dobogó második fokáról szemlélte az aktuális aranyérmes csapat örömünnepét. 2004 december tizenkilencedikén azonban végre teljesültek vágyai a norvégok csapatkapitányának: társaival elhódította az európa-bajnoki címet, s vele együtt a torna legjobb játékosának, valamint legjobb irányítójának járó díjat is.
Első felnőtt válogatottságát 2000-ben könyvelhette el: a romániai Eb-n a norvég válogatott tagjaként a nem túl hízelgő hatodik helyet szerezte meg, ám Gro kirobbanó játékával ekkor hívta fel magára igazán a figyelmet: mind védekezésből, mind támadásból jelesre vizsgázott, s gyors irányváltásait szájtátva bámulták az ellenfelek. A média a húszéves kislányt ettől kezdve a norvég válogatott alapembereként emlegette.
A 2001-es világbajnokság döntőjében a fiatal orosz válogatottól szenvedtek vereséget, majd a 2002-es Európa-bajnokságon - bár Gro csapata legeredményesebb játékosa volt - a házigazda dán válogatott hódította el a norvégok aranyérmét. Hammerseng éremkollekciója tehát újabb ezüsttel gazdagodott... A 2002-es év mégis jól végződött számára, hisz jelölték a világ legjobb kézilabdázója címre, bár a választáson "csupán" a negyedik helyen végzett.
2003 márciusában újabb megtiszteltetés érte, mert miután válogatott- és honfitársa Kjersti Grini visszavonult az aktív kézilabdázástól, világhírű csapata, a dán Ikast őt szemelte ki a világklasszis játékos utódjául. Gro azonnal Dániába utazott és hároméves szerződést írt alá az Ikasttal. "Nagyon szerettem volna Kjerstivel egy csapatban játszani új klubomban, sajnálom, hogy ez sérülése miatt nem válhat valóra. Így hát megpróbálok a nyomdokaiba lépni" - ígérte a szőke hölgy.
A klubváltás ha lehet, még tovább fejlesztette technikáját és gyorsaságát, hisz olyan társakkal játszhatott együtt, mint Karin Mortensen, Lise Knudsen, Line Daugaard, Josephine Touray, Kristine Andersen vagy épp Karen Brodsgaard. Év végén mégis újból csődöt mondott a norvég válogatottal, hisz nem elég, hogy a horvátországi világbajnokságon csak a hatodik helyezést szerezték meg, de ezzel elestek az olimpai részvételtől is...
Ám Gro nem tört össze: egy éven keresztül gyakorolt a hat új játékossal megfiatalított nemzeti válogatottal, s ennek meg is lett az eredménye: az idén (2004) hazánk által megrendezett Eb-t óriási fölénnyel, veretlenül nyerte meg a norvég hölgykoszorú, s Hammerseng besöpörte a legjobb játékosnak, valamint a legjobb irányítónak járó díjat is. A döntő utáni sajtótájékoztatón így nyilatkozott a világklasszis: "Boldog vagyok, és büszke a csapatomra. Nagyon együtt voltunk, éreztük egymást a pályán. Biztos, hogy most az egész éjjelt ünnepléssel töltjük."
A norvég válogatott eredményeit és játékát elnézve megállapíthatjuk: Gro a csúcsra jutott, s nagy az esélye, hogy jódarabig le se indul onnan. Bár azt se feledjük, hogy a januári Bajnokok Ligája csoportkörben az Ikast egyik ellenfele épp a tavaly BL-elődöntőt játszó Dunaferr csapata.
Pálingerék tehát ismét farkasszemet néznek Hammersenggel...
handball.hu