Szlovákia - Szerbia-Montenegró Eb-selejtező mérkőzés

2004. június 2. 8:51 © handball.hu

Szlovákia és Szerbia-Montenegró válogatottja hétvégén lejátszotta első meccsét a Magyarországon decemberben megrendezésre kerülő Eb-indulás jogáért Michalovcén.

Tothova tör a kapu felé
A szerbek csapatából hiányzott a BL-győztes Slagelse sztárja, Bojana Petrovic, a Ljubljana játékosa, Tanja Tomanovic, valamint a Podravka Koprivnica átlövője, Adriana Budmir. Ezzel szemben a szlovák válogatott a legerősebb csapatával állhatott fel. Mindkét együttesben helyet kaptak a Magyarországon játszó idegenlégiósok is. A Ferencváros három játékosa, Katarina Miklosova, Katarina Mravikova és Lucia Uhrakova, valamint a Győr játékosa, Ana Djokic.

A szlovákok jól kezdték a meccset, a Fradi által korábban kiszemelt Alzbeta Tothova (képünkön) vezényletével már 3-1-re vezettek az 5. percben. Ezután felváltva lőtték a gólokat a csapatok. Miklosova két gyönyörű védést mutatott be, Tothova továbbra is kitűnő formában kézilabdázott, Mravikova góljával pedig ismét két góllal, 6-4-re vezettek a szlovákok. A szerbek közül kezdetben csak Djokic és Aleksandra Djurovic tudta tartani a lépést. Ezután nagyon sok technikai hiba tarkította a játék képét. A félidő második felére három kezdőjátékosát is lecserélte a szlovákok edzője, Mares Vojtech. Lehozta az addig nagyon gyengén játszó Jana Caltikovát, a helyére beküldte Uhrakovát. Miklosova helyére Gubovát, valamint az addig remekül kézilabdázó Tothova helyére Halasovát. Ő azonban nem sokat tudott hozzátenni a játékhoz.

A szerbek csapatkapitánya, Liljana Knezevic viszont feljavult, és röpke 6 perc alatt 3 gólt lőtt Gubova kapujába. Ha rövid időre is, de a szerb válogatott átvette a vezetést (12-13), egyben először és utoljára. Ezután szlovák időkérés következett, miután magasabb fokozatra kapcsoltak Simákováék, és 15-13-as vezetéssel zárták a félidőt.

A második félidőt ott folytatták a szlovákok, ahol az elsőt abbahagyták. Sokat segített ebben a remek napot kifogó Gubova, aki védéseivel elkápráztatta csapata szurkolóit. A szerbeknél továbbra is csak Knezevic tudta hozni a formáját, így az 52. percben négygólos előnyre tett szert a szlovák válogatott. A fontos pillanatokban Miklosova kétszer is hétméterest hárított, majd a kipattanót is bravúrral védte.

A második félidő hajrájában Mravikova indításból kétszer is gólt szerzett, aki - bár gyakran megindult a szélen, - társaitól ritkán kapott labdát. A szerb kapitány, Zoran Ivic hiába kért időt néhány perccel a vége előtt, tanácsai nem tudtak segíteni lányainak a hatgólos hátrány ledolgozásában. Csak egyszer közelítették meg újra az ellenfelet Maja
Savic és Sanja Jovovic góljaival (26-22). Végül azonban a szlovákok újból erőre kaptak, és Uhrakova utolsó percben lőtt góljával, 30-24-re megnyerték a meccset.

Mutatott játéka alapján mindenképpen kiemelést érdemel a helyi csapatban kézilabdázó közönségkedvenc, Tothova, aki kilenc gólig jutott, köztük négy hetest értékesítve. Védekezése is kitűnő volt, ennek ellenére kevés lehetőséget kapott edzőjétől, Mares Vojtech-től. Kiemelhető még Gubova kapusteljesítménye, valamint a 4-4 gólig jutó Katarina Dubajova és Dagmar Stuparova.

A szerbeknél legfőképpen Knezevic dicsérhető, de a második félidőben Jovovic és Savic is jól játszott.

A szlovákok szempontjából kérdés, vajon elég lesz-e a hatgólos előny az első meccsen rendkívül motiválatlan szerbek ellen a visszavágóra, ahol közel 6000 néző fogja buzdítani kedvenceiket.