Orosz - brazil párharc az ötödik helyért

2011. december 16. 14:37 © handball.hu

Sao Paulóban a pénteki játéknapon elsőként két helyosztó találkozó került megrendezésre a két elődöntőt megelőzően. Angoa egy félidőt bírt Oroszországgal szemben, míg a horvát - brazil meccs az utolsó másodpercig nyitott volt.

Kiállítások: 8 perc Kiállítások: 8 perc

Az elveszített negyeddöntőt követően szinte senki sem volt kíváncsi a hazai csapatra, akit így kongó lelátók fogadtak. Bár az előző találkozó ötvenöt perc késéssel indult, ezt a hátrányt már ennek a meccsnek a kezdetére sikerült ledolgozni. Zebic négyes sorozatával indult a küzdelem (4. perc: 4-1), majd Amorim találatainak is köszönhetően kezdte meg csapata a felzárkózást (9. perc: 6-5). Alapvetően stabilabban tudták a horvátok értékesíteni akaratukat, és erősebb kontrajátékkal tartották kezükben a vezetést (14. perc: 9-6). 10-6-nál Morten Soubaknak kellett már lépni valamit, de együttese támadásai mit sem javultak (17. perc: 12-6). A két svéd játékvezető mintha egy teljesen más mérkőzést nézett volna, mint ahol testben jelen voltak, és sokszor érthetetlen módon befolyásolták ezzel a játék menetét és tempóját. Végre a házigazda is kezdett felpörögni a hőfokra, amit ez a találkozó igényelt, és Masson kapuba állítása is sokat lendített előre (25. perc: 13-11). A védekezési módok variálása is a hazaiak malmára hajtotta a vizet, akik a 28. percben már az egyenlítésért támadhattak (14-13). A következő mindhárom ilyen helyzetük kimaradt, pedig szép labdaszerzéseket is láthattunk, Penezic ötödik gólja viszont megtartotta Horvátországnál az előnyt. Félidőben: 15-14.

A folytatásban, csakúgy, mint az első játékrész elején, a horvátok ébredtek előbb, így főleg szükség lett volna Masson bravúrjaira is (37. perc: 21-16), azoknak azonban ezután jött el az idejük. Penezic most is óriási gólokkal ostromolt, de egész válogatottja látványos támadásokat vezetett. Brazília a 43. percre tudta csak közelebb csempészni magát ellenfeléhez (24-22), majd pont a félidő közepére már csak egy volt közte (25-24). Masson majdnem a félpályáig előreszaladva akadályozott meg egy ziccert, majd nem sokkal ezután egy újabb bravúrt mutatott be csapata, mikor is emberhátrányból szerzett labdát, és egyenlített da Silva jóvoltából (49. perc: 26-26). A szurkolókban fel is támadt az énekelhetnék, pláne, mikor Rodrigues a vezetést is megszerezte (52. perc: 27-28). A horvátok nagyon rosszul jártak a következő létszámhátránnyal, hiszen az 54. percben már 27-30-ra állt a mérkőzés. Franic vállalta magára a húzóember szerepét déli szomszédunknál, majd Pusic talált be (57. perc: 30-31). Az 58. perc végén Penezic szabaddobásból egyenlített (31-31), és az utolsó előtti perc gólcsendesen telt el. Az utolsó brazil támadást emberpróbáló küzdelemben Rodrigues préselte be a labdát, majd a horvátok kontrájánál kétperces kiállítást kapott Amorim. Összesen tíz másodpercük maradt az egyenlítésre, még a kapust is mezőnyjátékosra cserélték, de a csoda elmaradt, így a házigazda ünnepelhetett. Végeredmény: 31-32.

Brazília így már egészen biztosan a hat között végez, és vasárnap az oroszokkal mérkőzik meg, míg Horvátország Angolával csap össze a torna hetedik helyéért.

A mérkőzés legjobb játékosa: Andrea Penezic

Oroszország
41 (17)
Angola
31 (18)
Brazília, São Paulo, Ibirapuera Sportcsarnok, 180 néző
Játékvezetők: Coulibaly, Diabate (elefántcsontpartiak)
Kiállítások: 10 perc Kiállítások: 10 perc

Mint már ezen a világbajnokságon számolatlanul sokadszorra, ezúttal is áramszünet akadályozta az eseményt. Most viszont ez nem a kezdő sípszónál jelentett problémát, hanem már a játékosok bemutatása is szinte teljes sötétségben zajlott. Az áramellátás ekkor csak a pálya széli reklámfelületekre, valamint a közvetítőhelyekre korlátozódott. A csapatok a plusz időt izmaik melegen tartására próbálták használni, de sötétben ez sem volt egyszerű a sérülésveszély miatt. Az angolaiak így inkább a labda-dobálgatás helyett okosabbnak látták, ha táncolnak és fogócskáznak, miközben az oroszok a hatalmas, emberméretű vb-labdát gurítgatták a kapuba, és extra wc-szünetet is beiktattak. A himnuszok elhangzása is sötétben zajlott. Ez után sem javult semmit sem a helyzet: az angolai lányok új játékként "kidobózni" kezdtek, míg ellenfelük egyre látványosabban unatkozott.

A találkozó végül ötvenöt perccel később, takarékfény mellett vette kezdetét.

Angola bátran ugrott neki ennek a csatának, sorra szórta a gólokat Szedojkinának (6. perc: 4-5). 5-5-nél elszálltak az eredményjelző táblák, így az is követhetetlen volt a csapatoknak, hogy a kiállított játékosok mikor térhetnek vissza a pályára, ezért újra kényszerszünet következett be. Trefilov mester heves reklamálásba is kezdett, ugyanis a kispad szerinte nem időben jelezte, hogy a már ekkor a második kétperces büntetését töltő Muravjeva mikor állhat újra játékba. Turej a két akciógólja után hetest rontott, de csapata helyzetkihasználása némiképp javult (17. perc: 9-9). 9-10-nél egy dupla angolai kiállítást nem volt képes kezelni a rendszer: Barros és Morais közös büntetése ezek szerint nem csak csapatuknak jelentett gondot. Davigyenkónak a hétméteres értékesítése azonban kisujjból jött elsőnek, ám nem sikerült egy perccel később. Angol így a kettős emberhátrányt kapott akciógól nélkül úszta meg. Két gyors orosz támadás után fordult a kocka (21. perc: 12-10), és a sebességváltás nem ment ilyen könnyen a riválisnak (23. perc: 14-11). Hamarosan azonban Oroszországnak kellett kettős hátrányt kibekkelni, és ez alatt Angola már megint az egyenlítésért támadhatott (25. perc: 14-13). Végül az egált egy kicsit később Quitongo állította be, akinek ez volt az első gólja ezen a tornán, majd Calandula találatával újra csapata vezetett (14-15). A félidőt is Angola vitte (17-18).

Az oroszoknak alig három perc kellett ahhoz, hogy a saját elképzelésére fordítsa a meccset (20-18), és Sipilova és Turej hathatós közreműködésével ezt folytatni sem volt olyan nehéz (39. perc: 24-20). Ami az egyik oldalon működött, az a másikon ekkor egyáltalán nem akart (44. perc: 28-22), így Eduardo edző időt is kért. És további olyan játékosokkal próbálkozott, akik eddig nem bizonyítottak még túl sokat a világbajnokságon, de a rutinos orosz válogatottal szemben egyre inkább elfogyott minden ötlet (49. perc: 33-24; 51. perc: 35-25). Angola minden mindegy-alapon teljesen megnyitotta védelmét, majd a következő szakaszban a hatos fal is jól működött, ám Bliznováéknak nem igazán volt már mitől tartaniuk (57. perc: 36-28). A végére még Andrjusinától láthattunk két szép gólt, és Luisa Kiala is duplázott. Végeredmény: 41-31.

Győzelmével Oroszországnak maradt meg az esélye, hogy a világbajnokság legjobb öt csapata között végezzen, míg Angola csakúgy, mint 2007-ben ellenünk, ezúttal is a hetedik helyért játszhat.

A mérkőzés legjobb játékosa: Natalija Sipilova