Finalisták a franciák és a norvégok

2011. december 16. 19:55 © handball.hu

Míg a nyolcas helyosztók alsó ágán már kiderült a vasárnapi párosítás, addig a vb legfontosabb kérdésére a nap utolsó két mérkőzése adott választ. A francia - dán megmérettetésből előbbi jutott a döntőbe, a norvég - spanyol meccsen pedig szinte kérdés nélkül eldőlt minden.

XX. nőikézilabda-vb, elődöntő
Norvégia
30 (16)
Spanyolország
22 (9)
Brazília, São Paulo, Ibirapuera Sportcsarnok, 1760 néző
Játékvezetők: Mindaugas Gatelis, Vaidas Mažeika (litvánok)
Kiállítások: 8 perc Kiállítások: 6 perc

Nehezen indult a második elődöntő mérkőzés, ahol a csapatok fejenként egy-egy akciógólig jutottak az első öt percben. A norvégok gyorsan magukra találtak, és a gyorsabb iramú játékuk hamar komolyabb előnyhöz juttatta őket (10. perc: 7-3). A spanyolok legtöbbször még végigvezetni sem tudták támadásaikat, lerohanásokra pedig idejük sem maradt, annyira gyorsan értek vissza a skandináv védők (17. perc: 10-4). Aztán elkezdtek ráérezni a játék ízére, és Martín vezetésével a tetemes hátrányuk hamarjában már a felére is olvadt (19. perc: 10-7). Mangue és Alberto góljai után már igazán a norvégokon volt a sor, hogy kitaláljanak valamit (10-9), hiszen ellenfelük világossá tette, hogy nem csak asszisztálni érkezett ebbe a csatába. Talán pont ez a hidegzuhany-rész kellett nekik ahhoz, hogy felébredjenek, és ne üljenek rá az eredményre (27. perc: 13-9). A hispánok helyzetét létszámbeli hátrány is nehezítette, akik így az első félidőt hét góllal vesztették el (16-9).

Spanyolországnak nem könnyű feladat jutott a szünetről visszatérve, hiszen az előző játékrész bélyege a homlokukon volt, miközben igazán laza játékra lett volna szükségük ahhoz, hogy visszajöjjenek a meccsbe. A norvégok pedig szinte még segítették is őket azzal, hogy az első hét perc alatt mindössze egyetlen találatra futotta tőlük, a rivális azonban nem tudott élni a kínálkozó lehetőséggel (40. perc: 19-12). Aguilar egymaga vált csapata gólgyárosává, ám ez csak egy olcsó vigasz lehetett neki. Norvégia gyakorlatilag azt játszott, amit csak akart, és látszott, hogy különösebben nem fog elfáradni hatvan perc után sem (49. perc: 24-17). Bezzeg szegény spanyolok: becsületből végigcsúszták-mászták a pályát, miközben látszott a tekintetükön, mennyire tudják, hogy ma nem teremhet nekik babér (53. perc: 26-19). Löke ezen a napon is csapata egyik legmeghatározóbb figurája volt, annak a válogatottnak, melynek a olimpiai és Eb-arany után most lehetősége nyílik a világbajnoki címet is begyűjteni. Végeredmény: 30-22.

Norvégiát ezen a vb-n már csak egyedül Franciaország állíthatja meg álma megvalósulása előtt, míg Spanyolország Dániával vív csatát a bronzéremért.

A mérkőzés legjobb játékosa: Kristine Lunde-Borgersen

Franciaország
28 (14)
Dánia
23 (12)
Brazília, São Paulo, Ibirapuera Sportcsarnok, 2100 néző
Játékvezetők: Matija Gubica, Boris Milošević (horvátok)
Kiállítások: 6 perc Kiállítások: 10 perc

Pineau már két perc után megsérült, mikor is egy távolról megeresztett lövése után visszaérkezett a padlóra. Kevesebb mint három perc alatt már két bődületes kapufát könyvelhettek el a franciák, így az elején gyengébb támadójátékot bemutató dánoknak nem kellett már idejekorán komolyabb hátrányból felfelé kapaszkodni (8. perc: 2-2). Az első büntető-lehetőség mindkét csapatnál kimaradt, a kékeket pedig tovább üldözte a balszerencse: a másodikat is kihagyták, ráadásul még jött Jorgensen is négy távoli bombával (15. perc: 4-7). A dánok védelme jól működött, és bevált nekik, hogy igyekeztek távolabb maradni a francia faltól, és onnan lődöztek. A Krumbholz-tanítványok támadójátéka nagyon kapkodó és ötlettelen volt, egyedül a gyors kontrákban bízhattak. Mikor erre rájöttek, el is indultak felfelé a lejtőn, és a 18. percben ki is egyenlítettek (7-7). 7-8-nál Dánia létszámfölénye egy szabálytalan csere miatt úszott el, majd rövidesen már csak négy mezőnyjátékossal álltak hattal szemben. Franciaország ügyesen a saját javára fordította ezt a helyzetet, kettővel meglépett. A skandinávok támadása ellen előre tolt védelemmel próbálkozott, ám az ellenfél négy fővel is kicselezte azt. Ezt látva a helyszínen tartózkodó dán női labdarúgó válogatott is egyre hevesebb biztatásba kezdett, felállva szurkolt honfitársainak. Lacrabere biztosabb kezű büntető-értékesítő volt, mint az előtte próbálkozó csapattársai, és ez most jókor is történt (27. perc: 12-11). A már kettővel is vezető franciák a szünetre is megtartották előnyüket (14-12).

A folytatásra Darleux helyet cserélt Laynaud-val, Lacrabere pedig ugyanott vette fel a fonalat, ahol előtte letette (35. perc: 18-14). Úgy tűnt, alakulata végig is roboghatja a játékrészt, ám kitartó munkával Dánia lejjebb tornázta a hátrányt, így a 44. percben, 20-18-nál már a francia szakmai stábnak kellett időt kérnie. A játékosok egyre jobban olvasták ellenfeleik gondolatát, így nagyon meg kellett kínlódni a gólokért (50. perc: 22-19). Kihagyott helyzetek tömkelegét láthattuk, és az idő egyre inkább a franciáknak kedvezett (54. perc: 24-21). Két gólnál közelebb már nagyon régen jártak a dánok, de az utolsó négy percre mindent meg kellett próbálniuk vágyuk megvalósításáért (24-22). Pontatlanságuk viszont ellenük elsült fegyverré vált. Pytlick időkérése után két támadásuk is kimaradt helyzettel zárult, miközben a franciák akcióból és hetesből is betaláltak, és ez eldöntött mindent. Végeredmény: 28-23.

Franciaország, csakúgy, mint az előző világbajnokságon, ezúttal is finalista, míg Dánia a tavalyi Eb-elődöntő után ezt is elbukta.

A mérkőzés legjobb játékosa: Line Jörgensen