Spanyol és orosz öröm

2011. december 11. 17:18 © handball.hu

Most vált izgalmassá a világbajnokság, ugyanis csak a győztesek, az orosz és a spanyol válogatott jutott a legjobb nyolc közé. A magyarok a spanyolok továbbjutása miatt biztosan nem vehetnek részt az olimpián.

XX. nőikézilabda-vb, nyolcaddöntő
Montenegró
19 (9)
Spanyolország
23 (11)
Brazília, Barueri, José Corrêa Sportcsarnok, 400 néző
Játékvezetők: Martin Gjeding, Mads Hansen (dánok)
Kiállítások: 6 perc Kiállítások: 4 perc

A mérkőzés legnagyobb kérdése volt, hogy a montenegrói csapatnak sikerül-e megoldania a kapuskérdést, hiszen ez a poszt eddig gyenge pontja volt a válogatottnak. A kapuban Sonja Barjaktarović kezdett, akit csak később nevezett a vb-re a szövetségi kapitány.

Montenegró csapata idegesen kezdett, Silvia Navarro a spanyol kapuban mindent kifogott. A 6. perc elején, 0-3-nál kért időt Dragan Adžić, amire Anđela Bulatović betalált, Elisabeth Pinedo pedig válaszolt (1-4). A montenegróiak emberhátrányba kerültek, Mangué és Pinedo góljaival pedig elhúztak a spanyolok (9. perc: 1-6). Katarina Bulatović kisebb sérülése miatt Jovanović állt be, aki a 11. percben szépített (2-6). Ötperces gólcsend következett, miután a montenegrói kapus is fejavult társa szintjére, s ezt spanyol találat követte.

A 18. percben Bulatović visszaállt, de még mindig sok hibával játszottak a montenegróiak, gólt nem tudtak lőni, Martín pedig először ötre, majd hatra növelte a spanyol előnyt (21. perc: 4-10). Knežević sorozatban háromszor talált be, miközben a spanyolok támadásai akadoztak, így a 26. percre háromra csökkent a montenegrói hátrány (7-10). Jorge Dueñas megelégelte, hogy megtorpant a csapata, de az időkérése után Mangué mellélőtt, Katarina Bulatović pedig megtréfálta Navarrót (8-10). A 28. percben Cuadrado cserére kényszerült egy szerencsétlen sérülés miatt, és a spanyolok továbbra sem találtak kapuba, a győri jobbszélső, Radičević viszont betalált (9-10). Alonso büntetővel válaszolt, így a lefújás pillanatában 9-11 állt az eredményjelzőn.

Úgy tűnt, az első félidő megismétlődik a szünet után, hiszen a spanyolok négyszer találtak be hat perc alatt (9-15). Ekkor Đokić hetest harcolt ki, amelyet Jovanović értékesített, de Mangué a túloldalon ismét bombagólt lőtt (10-16). Đokić kezdte az ismételt felzárkózást, majd Jovanović lőtte be büntetőjével együtt Gonzálezt a kapuba (40. perc: 12-16), ám Popović rontott szabaddobása után Elorza állította be az ötgólos különbséget (12-17). A montenegrói lövések pontatlanok, erőtlenek voltak, sőt, Jovanović büntetőt hibázott Ciobanuval szemben, és a spanyol előny csak azért nem csökkent jelentősen, mert ők is hibát hibára halmoztak (48. perc: 14-18).

Dueñas időt kért, hogy pontosítsa a spanyol támadásokat, amely annyira sikerült, hogy a négy-öt gólos különbséget befagyasztották a csapatok. A montenegróiak ijedt, rossz játékát jellemezte, hogy Bojana Popović csak az 52. percben szerezte meg első találatát, az 57. percben pedig négyre faragta a hátrányt (18-22). Navarro egy-két hiba becsúszásával továbbra is kiválóan védett. Az 59. perc elején, 19-22-nél Dueñas újabb időkérése után nem találtak be a spanyolok, ám a túloldalon Knežević hagyta ki a ziccert, pontosabban Navarro védett ismét, ahogyan egy perccel később is. Mangué az ellentámadásból még betalált, így a spanyolok megérdemelten jutottak a negyeddöntőbe. Végeredmény: 19-23.

A mérkőzés legjobb játékosa Silvia Navarro lett, aki 62 %-os teljesítményt nyújtott a kapuban: 28 lövést védett.

Spanyolország válogatottja a BrazíliaElefántcsontpart mérkőzés győztesével játszik a negyeddöntőben.

Oroszország
30 (15)
Izland
19 (12)
Játékvezetők: Carlos Maria Marina, Dario Leonel Minore (argentinok)
Kiállítások: 10 perc Kiállítások: 10 perc

Az izlandi csapat kezdte jobban a mérkőzést, öt perc után 2-4 volt az állás. Az oroszok azonban egy perc alatt kiegyenlítettek, majd hamarosan fordítani is tudtak (8. perc: 5-4). Meglépni azonban nem tudtak, mert a jobbszélről Stefánsdóttir góljával vezetett ismét Izland (11. perc: 5-6). Az oroszok ismét fordítottak, jól védekeztek, ám az elcsent labdákból elrontották az indításaikat, így továbbra is felváltva estek a gólok mindkét oldalon (17. perc: 8-9).

Az izlandiak többször voltak emberhátrányban, de a világbajnok továbbra sem tudott meglépni. Mikor Turej zavaróban védekezett, megakadtak az izlandi támadások, így a 23. percben az izlandi edző időt kért. De az eredmény elmaradt, hiszen két perccel később már három góllal vezettek az oroszok (13-10). De újabb két izlandi találat következett, amelyre csak Bodnyeva talált be, Trefilov pedig kénytelen volt rendet tenni a fejekben (29. perc: 14-12). A hátralévő időben már csak az oroszok találtak kapuba. A félidőben: 15-12.

A második játékrész elején mindkét csapat jól védekezett, így hibát hibára halmoztak a támadók, és ezért öt perc alatt csak egy-egy gólt lőttek a csapatok (16-13). A védekezés továbbra is hatékony maradt, de egyre többször találták meg a réseket a játékosok, de maradt a három-négy gólos különbség (43. perc: 20-16). Trefilov – bár kiállították, – ismét időt kért, és az izlandiak nem tudták kihasználni az emberelőnyüket, sőt, ennek végére már öttel mentek az oroszok (45. perc: 21-16).

Miután az izlandiak ismét emberhátrányba kerültek, az oroszok újabb gólt tettek közé (22-16), végül Jóhannsson kért időt, hogy a támadójátékot rendbetegye. Kevés sikerrel, mert az oroszok sok lövést blokkoltak, és öt perccel a vége előtt már nyolccal vezettek (55. perc: 26-18). Egy perccel később Turej már tízre duzzasztotta a különbséget (28-18), a végredmény pedig 30-19 lett.

A mérkőzés legjobb játékosa Ludmila Posztnova lett.

Az oroszok a SvédországFranciaország meccs győztesével játszanak a negyeddöntőben.