Csapatunk elbukta a csoportelsőséget

2004. augusztus 23. 20:31 © handball.hu

A magyar nőikézilabda-válogatott 23-22-re kikapott az ukrán csapattól az athéni olimpián, ezzel másodikként zárt a csoportjában. Mocsai Lajos együttese a csütörtöki negyeddöntőben így a világbajnok francia együttes ellen lép pályára.

A csoport, 5. forduló:
Ukrajna - Magyarország 23-22 (8-12)
Faliró csarnok, 1200 néző
vezette: Oie, Togstad (norvégok)
gól: Ljapina 8/6, Burmisztrova 5, Radcsenko 3, Sinkarenko 2, Jacsenko 2, Verheljuk 1, Rajhel 1, Markusevszka 1, illetve Radulovics 9/3, Ferling 6, Kulcsár 2, Pigniczki 2, Lovász 1, Görbicz 1, Kirsner 1,
hetes: 7/6, illetve 4/3
kiállítások: 14, illetve 14 perc
piros lap: Sinkarenko (46.)

Az emberfia négy éve gyakorlatilag csak azon töri a fejét, vajon mitől olyan jó az ukrán női kézilabda? Komoly klubcsapattal nem rendelkezik az egykori szovjet utódállam, igazi klasszisa nem akad (talán Olena Cigica, a Kometal Szkopje átlövője, aki 2000-ben, a romániai Eb-n remekelt), mégis időről időre bravúrokra képes.

Ukrajnával a mostani csoportmérkőzést megelőzően összesen 15-ször mérkőzött Magyarország, s 12 győzelem mellett háromszor szenvedett vereséget. A két legemlékezetesebb mérkőzést a már említett Európa-bajnokságon, Bukarestben (a fináléban hosszabbításban 32-30-ra győztünk), illetve a tavalyi vb-középdöntőben vívtuk - utóbbin 35-23-ra nyertünk.

Ki hitte volna, hogy Athénban problémát okoz az ellenfél? A két csapat úgy kezdte a találkozót, mintha kisiskolások ügyetlenkedését másolták volna. Ferling révén ugyan sikerült gyorsan vezetést szerezni, a 8. percben azonban Radcsenko találatával már Ukrajnánál volt az előny 3-2-re. A 13. percig nem is változott az eredmény, ám a keletiek kőkemény nyitott védekezése olyannyira meglepte együttesünket, hogy jószerével lövésig sem jutott el, míg az ukránok a biztosabbnál biztosabb ziccereket is elhibázták.

A csapatból csupán Radulovicsot lehetett dicsérni, aki a pofonrengeteg ellenére is odamert menni a védőfal közelébe, míg Pálinger az őrületbe kergette a két szélsőt, Radcsenkót és Jacsenkót. 4-4 után aztán kidomborodott a nagyobb tudás, a félidő végén Kulcsár beállós pozícióból beállította a 12-8-as eredményt.

A második félidőre is állandósult a három-négygólos magyar előny, ugyan a botrányosan bíráskodó norvégok mindent elkövettek, nem sikerült felhozni az ukránokat. Mire nagy nehezen elengedték volna a rivális "kezét", addigra elfáradtak a mieink, s a 21-17 után az 57. percben Ljapina találataival Ukrajna egyenlített (21-21).

A hajrában Radulovics büntetőből volt eredményes, majd Bohus kapott kiállítást. Ljapina hétméteresből nem hibázott, majd Boriszenko védte Kirsner ziccerét. Az ellentámadásból Burmisztrova a kapufa segítségével fordított (22-23). A túloldalon Ferling hibázott, s a hátralévő időben az ukránok eldugták a labdát.

A magyarok egy már megnyert összecsapást engedtek ki a kezükből, és így megnehezítették saját dolgukat a folytatásra: már a negyeddöntőben megismétlődik a decemberi, franciák elleni világbajnoki döntő. Válogatottunk csütörtökön, magyar idő szerint 15 óra 30 perckor játszik az elődöntőbe jutásért.