Nem írták át a svédek a címvédési tervet

2010. december 19. 16:32 © handball.hu

2002-ben az ezüstéremig jutott Norvégia, azóta viszont sorozatban a negyedik győzelmére készült, ezúttal a már a fináléba kerüléssel is a valaha volt legjobb Eb-szereplését bemutató Svédország ellen, és ezúttal sem tört meg a széria.

IX. Nőikézilabda-Eb, döntő
Norvégia
25 (10)
Svédország
20 (11)
Dánia, Herning, MCH Multiarena, 9960 néző
Játékvezetők: Martin Gjeding, Mads Hansen (dánok)
Kiállítások: 2 perc Kiállítások: 4 perc

"Mi az aranyért szállunk harcba, és haza fogjuk azt vinni. A játékosaim tele vannak önbizalommal, ezért merem ezt mondani" - mondta Per Johansson, a svédek szövetségi kapitánya a megnyert elődöntő után a www.tv2sporten.no-nak.

"Egyetlen olyan csapatot sem tudnék mondani, aki döntőt játszik, és nem akarja az aranyat. Románia ellen megmutattuk, hogy olyan csapat ellen is tudunk jól játszani, akikkel azelőtt problémáink voltak" - nyilatkozta Linnea Torstenson, a svédek átlövője.

Kjersti Grini és Randi Gustad, a www.tv2sporten.no szakértői így vélekednek a svédek elleni döntőről: "Nem hiszem, hogy a svédek meg tudják ma verni a norvég lányokat, akiket fűt a becsvágy. A svédek ráadásul elfáradtak a tegnapi elődöntőn. Heid Løke-vel teljesen más lesz a norvégok támadása, és nem tizenhárom játékossal hanem tizenhattal tudunk felállni. Egész egyszerűen ma a norvégok az esélyesebbek, és szerintünk győzni is fognak. Ráadásul ma egy teljesen más csapat fog kimenni a pályára, akik iránt nagyon voltak az elvárások az Eb előtt, és most már a döntőben vannak, ez felszabadulttá fogja tenni őket. Linnea Torstensont pedig le kell ütközni, meg kell állítani, ahogy a szélsőiket is".

Thorir Hergeirsson így készül a svédek elleni döntőre: "Ez egy új mérkőzés, új lehetőségekkel. Két jó csapat találkozik, és ez egy döntő. Eredetileg minden ilyen meccsen ötven-ötven százalék az esély a győzelemre, tehát csak azon múlik, hogy helyesen játsszuk meg a lapjainkat. Okosan kell kézilabdáznunk, és tanulnunk kell az előző meccsen elkövetett hibáinkból, valamint abból is, amit jól csináltunk akkor. A tegnapi, Dánia elleni elődöntőben szerzett plusz energiáinkat kell magunkkal hozni, és hasznosítani itt. Ez egy kiegyensúlyozott mérkőzés lesz, ahol azt remélem, hogy végig jól tudunk játszani. A svédek is jól lesznek majd, hogy legyen esélyük. Ezért kemény meccsre számítok, ahol vissza szeretnénk vágni egy jó játékkal".

Csakúgy, mint a bronzmeccsen, a döntőben is inkább a védekezésre helyeződött a hangsúly: tizenöt perc alatt a norvégok négyszer, míg a svédek háromszor tudták bevenni Grubbström, illetve Lunde Haraldsen kapuját. Ez nemcsak a mezőnyjátékosok, hanem a hálóőrök érdeme is volt. A svédek hihetetlen lelkessége bénítóan hatott a norvégokra, így Boson találatával a 18. percben már az eredetileg kevésbé esélyesnek kikiáltott csapat vezetett (4-5). A címvédő technikai hibák sokaságát követte el, már a közvetlenül mellette álló társnak való passzolás is nehézségeket okozott.

A lerohanásokkal nem hagyta őt élni az ellenfél, de ez a túloldalon is igaz volt. Egészen hosszan elnyúló akcióvezetéseket láthatott a bronzmérkőzés vége óta megfogyatkozott publikum. Előzetesen nem gondoltuk volna, hogy Skandináviában a finálé napjára kilátogató, ezért jeggyel is rendelkező nézők nem maradnak ott egy Európa-bajnokság fináléjára, de az élet bebizonyította ezt. 6-6-nál visszajött a meccsbe Norvégia, de Flognmanék tettek róla, hogy ez ne legyen így sokáig (28. perc: 7-10). A félidőre ebből sikerült Herreméknek leolvasztani (10-11).

A pihenőből egy sokkal felgyorsultabb támadásokat vezető norvég csapat tért vissza, aki kevesebb, mint három perc alatt csavart egy újabbat a mérkőzés menetén (12-11). Az akcióikat hatásosabban vezették, és hiába szerzett sok labdát Svédország, ha az abból indított támadásaiból aztán nem profitált (41. perc: 16-13). Meg is jött a kolompoló-csörömpölő szurkolóinak a kedve, és ők is nagyobb intenzitásra kapcsoltak.

Úgy látszott, az utolsó húsz percre fogyott el az így is elképesztő teljesítményt nyújtó svédek ereje: pont a legrosszabbkor lassult a támadásuk, és a védelembe sem tudtak már időben visszaérkezni (46. perc: 19-14). A mindig biztos bástya Torstenson is rossz döntéseket hozott, majd egy időre le is ült a kispadra. Arra szerencséjükre még volt elég szufla, hogy ne fussanak bele egy komolyabb zakóba (54. perc: 21-17), és a látottak alapján már nekik is csak ez lehetett a céljuk. Gulldén gyűjtött még pár pontocskát a világbajnoki tippjátékon őt a csapatba választóknak, mialatt a norvégok szinte már csak ünnepeltek. Végeredmény: 25-20.

Norvégia sorozatban negyedszer ült fel Európa trónjára.

A finálé legjobbja: Gro Hammerseng (Norvégia); Isabelle Gulldén (Svédország)