Szabályteszt a Bundesligában
2015. július 6. 11:35 © handball.hu
A Nemzetközi Kézilabda Szövetség (IHF) felkérésére a 2015/16-os szezonban a német férfi és női bajnokságban is tesztelnek egy új szabálymódosítást. Ha a változtatás beválik, a következő szezontól általánosan bevezethetik.
Kizárás, amely különösen durva, sportszerűtlen magatartás miatt következett be (amelyeket írásban is jelenteni kell)
Amennyiben játékvezetők különösen sportszerűtlennek ítélnek meg egy viselkedést, erről írásos jelentést is kell készíteniük a mérkőzés után, hogy a felelős hatóságoknak lehetőségük legyen további intézkedésekről döntést hozni.
c) játékmegszakítás alatt a mérkőzés utolsó percében egy játékos vagy egy hivatalos személy az ellenfél dobását késlelteti, vagy megakadályozza annak érdekében, hogy az ellenfél tudjon kapura lövést végrehajtani vagy tiszta gólhelyzetet kialakítani; ezt különösen durva sportszerűtlenségnek kell tekinteni, és bármilyen közbeavatkozásra (pl. csak kisfokú testi akció, labdaátadás elfogása, a labdaátvételbe való beavatkozás, a labda el nem engedése) alkalmazni kell.
Ez, köznapi nyelven megfogalmazva, nagyjából azt jelenti, hogy, ha a mérkőzés végén az egyik csapat javára valamilyen dobást ítélnek meg (szabaddobás, de lehet bedobás, vagy középkezdés is), és azt az ellenfél játékosa vagy hivatalos személye (edző, gyúró, stb.) nem engedi elvégezni, mégpedig azért, hogy a játékidőn belül a dobást végző csapat már ne szerezhessen gólt, akkor az illető játékost vagy hivatalos személyt piros lappal kell büntetni, és az esetről jelentést kell írni. A jelentés a fegyelmi bizottság elé kerül, a vonatkozó fegyelmi szabályzatok alapján a tipikus büntetése egy mérkőzésre szóló eltiltás.
Bár a szabálykönyv az utolsó percet jelöli meg időhatárként, az ilyen cselekmények tipikusan a legutolsó másodpercekben szoktak bekövetkezni.
Az IHF arra készül, hogy ezt a szabálypontot megváltoztassa. A német szövetséget kérték fel, hogy az előttünk álló szezonban a férfi és női első osztályban (a Német Kupában viszont nem) teszteljék a változást. Ez azt jelenti, hogy a Bundesliga első osztályában az új szabály lesz érvényben a teljes szezon folyamán, a tapasztalatokat pedig a bajnokság végén kiértékelik. Az új előírás szerint a 8:10 szabálypont szövegéből a vonatkozó rész kikerül, azaz a megjelölt cselekményre már nem kell piros lapot és jelentést alkalmazni. Bekerül azonban a cselekmény leírása a hétméteres-dobással büntetendő szabálytalanságok közé.
Azaz, ha valamely játékos a játékidő végén sportszerűtlenül megakadályozza egy szabaddobás, vagy más dobás elvégzését, akkor a játékvezetők megállítják a játékot, időmegszakítást rendelnek el (azaz megállítják az órát is), és hétméterest ítélnek a vétlen csapat javára, függetlenül attól, hogy az esemény hol történt.
Szakértők szerint, ha a következő szezonban a Bundesligában ilyen szabálytalanság egyszer sem történik, és a vonatkozó intézkedést egyszer sem kell alkalmazni, az a szabályváltozás sikerének tekinthető, mivel ez alapvetően azt jelentené, hogy az új, megváltoztatott szabályozás már kellően elrettentő ahhoz, hogy a játékosok ne kövessék el ezt a szabálytalanságot. Végülis a hétméteresnél tisztább gólszerzési lehetőség nincs, azaz a leírt sportszerűtlenség tulajdonképpen minden esetben hátrányos lenne az elkövető játékos csapata számára.
Németh Attila