Elfogyott a THC lendülete

2015. január 19. 7:00 © handball.hu

A szezonnak nagyon szűk kerettel nekivágó Thüringer HC őszi lendülete, úgy tűnik, kifulladt. Mivel a Lipcse talán magára találni látszik, a Buxtehude pedig nyerő szériában van, akár még újra nyílt is lehet a bajnokság. Ha újra elkezdődik a BL, az abból az idén kimaradó északiak nyerő helyzetbe kerülhetnek.

Fotó: Buxtehuder SV
Buxtehuder SV - Thüringer HC 28-25 (12-15)
Bundesliga, 11. forduló
Buxtehude, Halle Nord, 1.600 néző.
Játékvezetők: Kilp, Maier
Buxtehude: Oldenburg 7, Fischer 5(5), Bölk 3, Gubernatis 3, Ågren 3, Hayn 3, Melbeck 2, Zelmel 2
THC: Huber 5(1), Engel 5(3), Nadgornaja 3, Wohlbold 3, Snelder 2, Mietzner 2, Smeets 2, Frey 2, Jakubisová 1
Büntetők: 5/5; 4/5
Kiállítások: 4 perc; 12 perc

A HC Leipzighez hasonlóan az előző négy év bajnoka, a Thüringer HC is szűk kerettel kezdte a szezont. A BL-ben rendszereresen hét-nyolc mezőnyjátékossal játszották végig a mérkőzéseket, és a bajnokságban is csak azért volt kicsivel jobb a helyzet, mert a gyengébb csapatok ellen Herbert Müller metgehette, hogy hosszabb-rövidebb időre pihenteti a legjobbjait, így is sorra nyerték a mérkőzéseket. Tíz mérkőzés (köztük egy előrehozott találkozó) után 20-0 ponttal álltak, értelemszerűen vezették a bajnokságot, és alig akadt valaki, aki elképzelhetőnek tartotta, hogy ne ők nyerjék, zsinórban ötödször is.

A legnagyobb riválist, az előző két szezon ezüstérmesét, a HC Leipziget a kettős terhelés szinte teljesen kivéreztette, miután Maura Visser szerződését felbontották, Lipcsében is csak hét megfelelő szintű, egészséges mezőnyjátékos maradt. A HCL az EB után nagyon döcögősen indult be újra, hazai pályán kikaptak a Metzingentől, és éppen hogy meg tudták verni a még biztos bennmaradónak sem nevezhető Füchse Berlint.

Szóval minden jel arra mutatott, hogy a bajnokság eldőlt. Csakhogy két tényezővel senki sem számolt.

Az egyik, hogy a szűk kerettel komoly terhelés alatt dolgozó Thüringer HC lendülete elfogy. Nem is mutatott erre semmi jel, már januárban tönkreverték a Metzingent (akik ugye idegenben verték a HCL-t), és így érkeztek január 14-én Lipcsébe. A 2800 néző legnagyobb bánatára a szünetben már négy góllal vezettek a vendégek, akik egy győzelemmel szinte már be is biztosították volna a bajnoki címet. A második félidőre azonban alaposan visszaesett a címvédő teljesítménye, és négygólos hátrányát ledolgozva a Lipcse egy pontot otthon tartott.

A másik tényező a Buxtehude szárnyalása. Az északiak számára komoly előnyt jelent, hogy eddig nem voltak igazán érintettek a nemzetközi kupákban (az EHF-kupában két sima győzelemmel jutottak túl holland ellenfelükön), és a válogatottba sem adtak játékosokat (a svéd és a holland válogatottban szerepelt egy-egy BSV-játékos, a német keretben senki). A karácsonyi szünet után sorra nyerték a mérkőzéseket, nagy különbséggel verték a Leverkusent, és, ha szűken is, de legyőzték a szomszédvár Oldenburg csapatát is. A Buxtehude balátlövő poszton jól áll, Jessica Oldenburg sorra lövi a gólokat (a 2014-es év buxtehudei sportolójának választották), cseréje pedig a legutóbbi U18-as világbajnokság legjobbjának választott Emily Bölk. A másik oldalra Friederike Gubernatis és Isabell Klein sérülése után reaktiválták az élsporttól egyszer már visszavonult Stefanie Melbecket. Az 1998-as születésű Bölk, és a nála 21 esztendővel idősebb átlövőtársa meg tudta oldani Dirk Leun edző problémáit, és stabilizálta a csapat teljesítményét.

Ilyen előzmények után került sor a rangadóra január 17-én Buxtehudében. A találkozóra természetesen minden jegy elkelt. A vendégek kezdtek jobban, pár perc után már 0-4 volt az állás. Leun ekkor kissé rendbe tudta szedni csapata játékát, de ez csak a hátrány megőrzésére volt elegendő (9-13, majd a félidő 12-15). A szünet után Svenja Huber góljaival már öt gólra duzzadt a THC előnye (15-20). Ezután Oldenburg kitűnő játékával a BSV öt gólt lőtt egymás után, és kiegyenlített. A Buxtehude masszív védekezése ellen az egyre fáradó címvédőnek nem volt ellenszere, a hazaiak az utolsó negyedórában már uralták a játékot, és végül három góllal megnyerték a mérkőzést.

Ugyanebben a fordulóban a HC Leipzig simán verte az Oldenburgot, így a szezont kiválóan kezdő vendégek rövid idő alatt begyűjtöttek három vereséget, és visszacsúsztak az ötödik helyre. A lipcseiek a két jó eredmény után sincsenek jó helyzetben, hét vesztett pontjuk van, míg a THC-nak csak három, azaz a HCL-nek már az is kevés lenne, ha a legutolsó bajnoki fordulóban nyerni tudna a THC otthonában. Ezzel a győzelemmel jól áll viszont a Buxtehude. Eddig négy pontot vesztettek a szezonban, igaz, ők még sem Lipcsében, sem Bad Langensalzában nem játszottak. A bajnokság tehát újból nyílttá vált, de a Thüringer HC mindkét nagy riválisát hazai pályán fogadhatja, így nem csak a pontokat nézve van előnyben. De a nehéz tavaszi BL-szezon terhelése még átrendezheti az erőviszonyokat.