Ez azért nehezebb volt a vártnál

2011. november 13. 17:47

Szombaton három góllal bizonyult jobbnak a Váci NKSE fehérorosz vendégénél az első EHF-kupa-találkozón. A BNTU-BelAZ a második meccset is jól kezdte, de a végén a Vác örülhetett.

EHF-kupa, 3. forduló, visszavágó
Váci NKSE
24 (12)
HSzK BNTU-BelAZ
23 (14)
Vác, Városi Sportcsarnok, 500 néző
Játékvezetők: Kürşad Erdoğan, İbrahim Özdeniz (törökök)
Kiállítások: 6 perc Kiállítások: 8 perc

A párharc előző napi – szintén Vácott lebonyolított – összecsapásán látottak és a sovány magyar előny (35-32 a mieinknek) izgalmas, végsőkig kiélezett újabb hatvan percet ígért. Kérdés volt, hogy a két kiváló edző milyen tapasztalatokat szűrt le az első mérkőzésből, és tudott-e valami meglepőt kitalálni. A váciak mestere a kezdő sípszó előtt elárulta, hogy a siker alapja a keményebb védekezés és a jobb erőnlét érvényesítése lehet. A sportág elméletében is kiváló magyar szakember számítása tökéletesen bevált, és tanítványaihoz hasonlóan ő is „legyőzte” világhírű, olimpiai bajnok kollégáját!

A kezdeti percekben ezúttal is egy-egy játékost cseréltek az edzők támadásban és védekezésben. És ezúttal is nagyon kapkodva, sok hibával nyitottak a váciak. A kőkeményen védekező fehéroroszok ezt kihasználva a 7. percben összesítésben már behozták a hátrányukat. Gyors kontráikat a váci időkérés ellenére sem tudta semlegesíteni a Vác, így a párharc során először alakult ki négy-, majd ötgólos különbség. Karina Jezsikova ráadásul 13 perc alatt öt alkalommal is rongálta a váci hálót és a hazai drukkerhad idegeinek állapotát.

A félidő második felében nyitottabb védekezésre állt át a Vác, ami bevált. A 16. perctől kezdődő tízperces periódusban 6-1-es rohamot produkáltak a hazaiak. Ezzel először, és egészen a találkozó záró pillanatáig, utoljára vezettek. Sajnos, újabb fordulattal a szombatihoz hasonlóan kétgólos fórral a Minszk mehetett pihenőre.

Ijesztően folytatódott a térfélcsere után a csata. A váci ide-oda kapuscserék dacára a vendégek alkottak egy 7-1-es meccsszakaszt, amivel összesítésben már hárommal vezettek a visszavágó kétharmadánál. Támadásban ekkor nem volt kiemelkedő magyar teljesítmény: amíg szélsőink megismételték, a váci átlövők elvesztették előző napi formájukat. Mindössze abban bízhatott a közönség, hogy a sok váci csere ellenében a Minszk alig tudta pihentetni játékosait.

És be is jött dr. Ökrös Csaba kockázatos, de zseniális taktikája! A kezdőhetes tagjainak pihentetése – amihez terven felül sajnos hozzájött a betegséggel bajlódó Lucia Uhráková ideiglenes rosszulléte és hiánya –, majd a hajrában való újbóli bevetése teljesen elbizonytalanította a fehéroroszokat. Nagyon elfáradtak riválisaink, a Mészáros Rea és Fülöp Andrea által vezérelt védőfal, a bravúrosan védő Juhász Edinával összedolgozva az utolsó tizenhat percben már csupán egy(!) gólt engedélyezett számukra.

A hol balszélsőt, hol rutinos irányítót játszó Gyetván Krisztina pedig nagyon fontos gólokat dobva varázsolta végre eredményesebbre a váci támadásokat. A végén sikerült még egy kettős emberhátrányt is kivédekezni, majd a 19-23 után lőtt ötös gólszériával nemhogy az összesítésben, hanem a visszavágó hatvanadik percének végén is győztesen levonulni.

(Ritkaság, de most jellemző: a négy kiemelkedő teljesítményt nyújtó magyar játékos közül hárman nem is dobtak gólt..)

Dr. Ökrös Csaba: "Nagyon nehéz párharcon vagyunk túl, amelyet utolsó erőtartalékainkkal, nagy szívvel és taktikusan játszva nyertünk meg. Nagy sportemberi értékeket mutat, hogy a játékosaim – a szurkolók fergeteges bíztatásától kísérve – egy pillanatig sem adták fel, és hittek a kidolgozott taktika hatásában. A puszikon túl a sikert is küldjük elnökünknek, Kirsner Erikának és a négynapos Mollinak."

Konsztancin Sarovarov: "A váciak tökéletes vendéglátók voltak, amit köszönünk nekik. Sajnos a mérkőzések hajrájában kiütközött a két ország bajnoksága közötti különbség, a Vác nagyobb rutint és erőt vonultatott fel."

Az első mérkőzésen:
HSzK BNTU-BelAZ – Váci NKSE 32-35 (15-13)

Továbbjutott: a Váci NKSE kettős győzelemmel, 59-55-ös összesítéssel.

HBC Nîmes (francia)
US Mios Biganos Bassin D'Arcachon HB (francia)