"Montenegró az Eb meglepetése lehet"

2010. június 1. 7:06 © handball.hu

A montenegrói válogatott óriási tettet hajtott azzal végre, hogy hazai pályáján megverte a világbajnok Oroszországot, és így veretlenül jutott ki a decemberi Eb-re. A handball.hu-val a sikercsapat edzője, Zsiga Gyula osztotta meg gondolatait.

"Természetesen nagy volt az öröm, hiszen az aktuális világbajnok otthonában győzött Montenegró válogatottja. Ez még abban az esetben is igaz, ha az oroszok egy teljesen átforgatott csapattal álltak fel ellenünk. Nem lépett pályára a világbajnokok többsége (Levina, Andrjusina, Posztnova, Dmitrijeva, Szedojkina, Szuszlina, Muravjeva, stb...), de ez a csapat volt az, amelyik vendégként tizenhárom gólos különbséggel verte Szlovákia válogatottját négy nappal korábban.

Három játékos hiányzott a csapatunkból. Maja Savič térdműtétje után még mindig csak lábadozik, míg Kindl Gabi közvetlenül a lengyelek elleni plevljai mérkőzés előtt sérülést szenvedett, Marija Jovanovič pedig immunrendszeri elégtelenségi zavarok miatt nem utazhatott a csapattal Oroszországba. A kiutazás előtti utolsó videóelemzéssel egybekötött edzésen derült ki, hogy nekem nincs érvényes vízumom Oroszországba. Természetesen én nem erre koncentráltam, de eszembe juthatott volna nekem is, hogy egy magyar állampolgárnak vízum kell a kiutazáshoz. Tehát így jómagam sem voltam jelen a helyszínen.

Marko Ivanovič és Bojana Popovič csapatkapitány tájékoztattak a mérkőzést követően. Az első félidő 14. percében 8-7 volt az állás. A 20. percben 9-12, és a 26. percben már 11-16. A félidőben 13-16 -os montenegrói előny. A védelem jól funkcionált, csak Kočateva játéka jelentett problémát. A csapat visszarendeződése támadások után többségében jól sikerült (indítások, gyors középkezdések ellen). Felállt védelemmel szemben jól működtek a támadásaink, bár az oroszok gyakran váltogatták az úgynevezett 6-0, a 3-2-1 és az 5-1-es formációkat.

Két alkalommal egalizáltak az oroszok a második félidőben. Előbb a 36. percben 16-16-os állásnál, majd a 41. percben 21-21-nél.
A 46. percben már Crna Gora vezetett 26-22 arányban, és ez az előny megmaradt a mérkőzés végéig. Bojana Popovič volt a mérkőzés hőse, hiszen hét gólt szerzett, illetve tizenegy alkalommal volt gólelőkészítése, és háromszor állítottak ki róla védőket. Kollégám véleménye szerint Radičevič, Radovič illetve Mechmedovič kimagasló teljesítményt nyújtottak. Az igazi meglepetést azonban a két kapus hozta. A tizenhat éves Marina Vukčevič tizenegy alkalommal, illetve Sonja Barjaktarovič kilenc védett labdával hívta fel magára a figyelmet.

Az én napjaim azzal teltek, hogy készültem a két kéthetes összetartásra. Nyelvtanulás, edzések megtervezése, majd lefordítása, a videóanyagok elkészítése és fordítása. Gyakorlatilag mindent szerb, illetve "Crna Gora-nyelven" akartam mondani. Ez óriási kihívás volt számomra. Képzeljétek el, amikor egyéni képzések alkalmával magyarázni és javítani kellett a technikát. A mögöttem álló periódusban természetesen nagyon sokat voltam együtt a családommal. Igyekeztem sokat segíteni nekik.

Kindl Gabi köszöni, nagyon jól van. A nyelvet szinte kifogástalanul beszéli, és sokat segít nekem, hiszen több olyan elképzelés és tendencia van a kinti kézilabdajáték oktatása, az edzéselmélet területén, melyek nem feltétlen egyeznek a mi elveinkkel. Gabi akár a verbális, de főképpen a vizuális szemléltetésben tud nagy segítségemre lenni. Jelenleg ugyan sérült, de nagyon jól érzi magát kint. Úgy látom, ő nagyon jól beilleszkedett ebbe a közegbe. Ami a válogatottat illeti, egyik meghatározó egyéniségévé nőtte ki magát.

Meggyőződésem, hogy Montenegró válogatottja a 2010-es dán-norvég Eb egyik meglepetés csapata lehet. Maja Savič és Katarina Bulatovič csatlakozásával Európa legjobb válogatottjai ellen is kellő ellenállást tud majd képviselni. Nagyon nehéz mérkőzések várnak a csapatokra, talán minden idők egyik legerősebb Európa-bajnoksága lehet. Hiába lesznek kiemeltek, véleményem szerint nem fognak „semmilyen”, vagy csak nagyon minimális előnyt élvezni, mert a bejutott csapatok 70-80%-a pillanatnyi forma függvénye alapján, szinte bárki bárkit meg tud verni.

Természetesen én is szeretnék ennek a részese lenni. A tárgyalások elkezdődtek a jövőről köztem és a szövetség elnöke között. Gyakorlatilag vannak még elvarratlan szálak más irányba is, pusztán ez az oka annak, hogy nem tudok egyértelmű választ adni a jövőmet illetőleg. Véleményem szerint egy-két héten belül minden kérdés válaszra talál."