Triplázhat Oroszország

2009. december 18. 13:58 © handball.hu

Ami most már évek óta a döntőt jelentette, vagyis a norvégok párharca Oroszországgal, arra a sorsolás szeszélye miatt idén már a vb-elődöntőben került sor. A meccs szinte kétharmadát végigvezetve utóbbi jutott a fináléba.

Kiállítások: 0 perc Kiállítások: 8 perc
Az első elődöntőhöz képest valamivel kevesebb, de a meccstől annál feltüzeltebb szurkolók előtt zajlott a nap másik sorsdöntő összecsapása. A már Szucsouban is szép számmal jelen lévő norvég drukkerek a fináléba jutás kiharcolásához igencsak megszaporodtak, több szervezett busz szállította őket a nancsingi arénába. Egy maréknyi orosz szimpatizáns is megjelent a helyszínen, ők dobbal felszerelkezve buzdították csapatukat.

A parázs hangulatú összecsapást a kezdeti lépések után a norvégok folytatták jobban, akik a kilencedik percre 6-3-as vezetést ügyeskedtek össze. Trefilov tréner gyorsan nekilátott kapusai cserélgetéséhez, Szuszlina helyett Szedojkinát állítva csatasorba. Posztnova – első két gólja után – külön őrzést kapott, de amint újra „elengedték a kezét”, az rögtön duplán elsült (17. perc: 8-7). Vetkova találata már az egyenlítést hozta együttesének. Valójában mindkét oldalon határozott volt a védelem, és az tudta a támadásait gólra váltani, aki bátrabb, merészebb lövésekre vállalkozott (21. perc: 11-10).

Az oroszok szívósan nyomultak előre, és 1-1, valamint 8-8 után újra egál lett az állás (11-11), majd Muravjeva, Levina és Turej góljaival már hárommal ők mentek (26. perc: 11-14). Nostvold büntetőjét Szuszlina kirúgta, a választ a másik oldalon pedig Turej adta. Hergeirssonnak főhetett a feje a korábbi időkérése miatt, hiszen most nem tudta lányait tanáccsal segíteni, pedig nagy szükségük lett volna rá, hogy egy kicsit átgondolják a szituációt. Posztnova ötödik, megsemmisítő erejű bombájára már nem jött válasz, így a pihenőre 12-17-es állással indultak kifelé a csapatok.

Grimsboe-vel a kapuban tért vissza Norvégia, aki jó pillanatban érzett rá ellenfele gyengébb szériájára, és háromra csökkentette hátrányát (16-19). Ekkor az oroszok emberhátrányban is betaláltak, és visszatért a vér az ereikbe (44. perc: 17-22). Posztnova állandó fogásával gyakorlatilag a felállt fal ellen öt játékossal támadott válogatottja, de a neki megítélt hétmétereseket Turej hozta, és a védelmével sem volt semmi baj (50. perc: 18-24).

Oroszország számára ez az előny nem olyan dolog volt, amit csak úgy elherdál, mi sem mutatja ezt jobban, mint hogy az 57. perc végén, ötgólos fórnál a vezetendő támadás előtt kérte ki második időkérési lehetőségét a mesterük, és igyekezett a tőle megszokott, minél hangosabb módon a kézilabdázói fejébe verni a gondolatait, amit visszatérve a játékba Vetkova rögtön gólra is váltott. Riegelhuthékat ekkor már a szerencse se segítette, bár ha tette volna, akkor sem tudtak volna mit kezdeni a rohanó másodpercekkel. Végeredmény: 20-28.

A 2005-ös szentpétervári világbajnokság óta eltelt időszak világversenyeit tekintve most előszörr fordul elő, hogy Norvégia nem kerül a fináléba. Oroszország pedig a 2005-ös és 2007-es sikereket megismételve triplázási lehetőség előtt áll.