Újra orosz-norvég döntő

2007. december 15. 18:17 © handball.hu

A Norvégia – Németország elődöntő mérkőzés egy régóta várt erőfelmérőt jelentett előzetesen mindkét csapat számára. A találkozó az eseményhez méltó sportértéket mutató küzdelmet, és norvég sikert hozott.

Világbajnoki elődöntő mérkőzés

NorvégiaNémetország 33-30 (19-16)
Vezeti: Baum, Goralczyk (POL)
Norvégia gólszerzői: Nyberg 5, Aamodt 1, G. Snorroeggen 7, Sorli Lybekk 8, Hammerseng 4, K. M. Johansen 4, Frafjord 1, Harsaker 3/1
Németország gólszerzői: Härdter 3, Jurack 12/2, Wörz 1, Müller 2, Krause 5, Baumbach 4, Melbeck 3
Hétméteresek: 2/1, ill. 3/2
Kiállítások: 8, ill. 6 perc

A tavalyi Európa-bajnokságon mindkét együttes az idei teljesítményével megegyezően az elődöntőbe jutott, ám ott elkerülték egymást, hiszen a norvégok ott a mostani házigazda franciákat gyűrték maguk alá, míg a németek a későbbi ezüstérmes oroszok ellen maradtak alul négy góllal.

A német csapatnál a negyeddöntőben a végjátékban lábsérülést szenvedett Nadine Krause játéka az utolsó pillanatig kérdéses volt. Armin Emrich biztonsági tartalékként pénteken a helyszínre is utaztatta (és az egyébként 15 fős keretéhez csatlakoztatta) az 1. FC Nürnberg klasszisát, Ania Röslert. A mai összecsapásra végül mindkét játékos nevezve lett.

A norvégok Sorlie-Lybekk triplájával nyitottak, amire a túloldal is érdemben reagált. Sorozatban estek a gólok mindkét félnél, s ekkor a norvégok tudatosan elkezdték Jurackot kiiktatni a támadásokból. A 16. perc végére már hárommal mentek a skandinávok, ami az általuk a németekre erőltetett nagyobb tempónak volt az eredménye (11-8). Németország láthatóan megzavarodott ettől, és Emrich hiába kért időt, ez nem csillapította lányai tanácstalanságát.

A kapuban Englert cserélte a kezdő Wolteringet, de az alapcsapaton egyéb változtatás nem történt. Bár jó ideig tartotta a különbséget a német csapat, a 27. perc elejére már hatgólos hátránnyal fordultak (18-12), köszönhetően a jobbszélső Harsaker megtalált lövőkezének. A végjátékra a Breivik edző ismét bevetette tipikus fegyverét, azaz hogy támadót küldött be a kapus helyett is játszani, s ezt a szemtelenséget Nadine Krause egy több mint félpályáról lőtt góllal torolta meg. A második félidőre mindössze három góllal gyűjtött össze több találatot a norvég válogatott, mint a németek.

Englert-villanásokkal folytatódott a mérkőzés, ám még így is csak egyet sikerült leküzdeni hátrányából a német csapatnak tíz perc alatt. Jurack folytatta a gólgyártást, miközben együttese a félidő derekára egy gólra felzárkózott, köszönhetően teljesen megnyitott védekezésének. A 25-26-os német vezetés is egy Jurack-találattal vette kezdetét, egész pontosan a tizenegyedikkel. A norvég kapuban már Pedersen várta a támadásokat. A szép számú skandináv szurkolók várták, vajon ki lép elő újabb csodafegyverükként, és a választ ezúttal Kari Mette Johansen adta meg.

Két perccel a lefújás előtt, háromgólos norvég vezetésnél Nina Wörz az ellenfélbe lőtte a passzot, s ezzel nagyon nehéz helyzetbe jutott csapata. A foggal-körömmel küzdő társai gyűrűjén átverve magát Nyberg mégis betalált, a túloldalon pedig Pedersen ziccert fogott. A németek még szépíteni tudtak, ám a döntőbe a náluk ma három góllal jobbnak bizonyult Norvégia jutott.

A második elődöntő legjobb játékosa Katja Nyberg lett.

Marit Breivik (Norvégia): Boldog vagyok, hogy világbajnoki döntőt játszhatunk, hiszen Németország kiváló csapat, Grit Jurack pedig nagyon jó játékos. Fantasztikusan küzdöttek ma a lányok, főképp az utolsó tíz percben, végig nyitott volt a meccs. Már játszottunk az oroszok ellen ezen a tornán, és egy góllal nyertünk. Jól ismerjük egymás játékát, ez alapján nagy küzdelemre számítok a fináléban.