Hazai siker a riesai tornán

2007. március 3. 1:32 © handball.hu

A Riesa-ban zajló felkészülési torna első napján a házigazda német válogatott magabiztos győzelmet aratott Horvátország együttese ellen, míg az Eb ezüstérmes oroszok kisebb meglepetésre csak döntetlent értek el az esélytelenebbnek tartott hollandokkal szemben. A handball.hu tudósítója a helyszínről számol be a torna mérkőzéseiről.

Nadine Krause
Oroszország - Hollandia 21-21 (12-13)
Gólok: Polenova 7, Shipilova 5, Kareeva 3, Makarova 3, Poltoratskaya 1, Yakovleva 1, Kolyoda 1 illetve Robben M. 4, Lamein 4, Paap 3, Visser 3, Wissel 3, Koelenyand 2, Hofman 2
Büntetők: 6/4 ill. 5/4
Az eredmény alakulása: 5. perc 2-4 10. perc 5-5 15. perc 7-9 20. perc 9-11 25. perc 11-12 35. perc 14-14 40. perc 16-15 45. perc 17-18 50. perc 19-19 55. perc 20-20

A négy nemzet tornájának nyitónapján az első mérkőzésen jó félház előtt (kb. 300 nező) Oroszország fogadta Hollandia válogatottját. Trefilov mester a Lada játékosait (Gritsina kivételével) a Viborg elleni BL negyeddöntő miatt nem hívta meg a riesai tornára, így a német megmérettetésen csapatának gerincét a Zvezda játékosai alkották. Egyetlen meglepetés a GOG kapusának Suslinának szerepeltetése, talán ez az első alkalom, hogy az oroszok mestere külföldön szereplő játékost is meghívott az idény eleji felkészülési tornák egyikére.

A másik oldalon Röttger Sjors több tehetséges fiatalt is meghívott keretébe, az ismertebb játékosok közül Wissel, Robben, Lamein és Hofman is játékra jelentkezett. Az orosz válogatott Spirova, Andryushina, Shipilova, Romenskaya, Kareeva, Makarova, Polenova összeállításban kezdett, a vezetést mégis a mai ellenfél, a hollandok szerezték meg. A tulipánosoknak sikerült gyorsan három gólos előnyre szert tenni Pearl van der Wissel átlövésgóljainak és Arienne Paap beállós pozícióból elért találatának köszönhetően (1-4).

Az orosz válogatottat nem zavarta a gyorsan bekapott négy gól, Polenova révén hétméteresekből átvették a vezetést. A holland válogatott az elkövetkező percekben gyors kontráknak köszönhetően lerohanta a ma fáradtnak, enerváltnak tűnő oroszokat. Utóbbiak szélről kifejezetten sebezhetőek voltak, így főleg Robben révén többször mattolták az orosz kapusokat a robbanékony holland szélsők. Trefilov gyorsan teljes sort cserélt, a meccs további részében is folyamatosan váltogatta a pályán lévőket. A félidő végéig az esélytelenebbnek kikiáltott holland csapat megtartotta a vezetést, egy gólos holland előnnyel fordultak a csapatok.

A második félidőre az orosz csapat agresszívabb védekezéssel állt ki, ez az első percekben meghozta az eredményt, Trefilov csapata rövid időre átvette a vezetést. A holland játékosok azonban ismét nagyobb sebességre kapcsoltak és frissebb, pörgősebb játékot bemutatva végig előnyben játszottak a második félidőben. Izgalmat az utolsó percek hoztak, Yakovleva a hatvanadik percben kiegyenlített (21-21), így a hollandok kezében volt a lehetoség, hogy újra átvegyék és megnyerjék a mérkőzést, Maura Visser azonban az ellentámadásnál hibázott, így maradt az igazságos, többeknek talán meglepő, de teljesen jogos döntetlen. Trefilov csapata ma csalódást okozott, elképzelés nélkül, lassan mozogtak a sztárok (Kareeva, Andryushina, Poltoratskaya), a svédországi EB-n leszereplő holland válogatott viszont Lamein, Paap, Robben, Wissel kimagasló játékának és a Dortmund kapusának Jokelyn Tienstra-nak (a nap legjobbja) köszönhetően teljesen megérdemelten szerzett pontot az orosz óriás ellen.

Németország - Horvátország 28-23 (12-12)
Gólok: Krause 7, Baumbach 4, Melbeck 3, Reiche 3, Hering 3, Stange 3, Wörz 2, Loerper 2, Jurack 1 illetve Arslanagic 10, Zebic 4, Horvat 2, Pasicnik 2, Tatari 1, Gloubic 1, Milanovic 1, Palcic 1, Gace 1
Büntetők: 2/1 illetve 4/1

A riesai felkészülési torna első napjának fő mérkőzése a hazai csapat első hivatalos szereplésévé lépett elő a sikeres svédországi EB után. Az ellenfél a teljes csapattal kiálló, csak Kristina Franicot nélküloző horvát válogatott volt. A vendégeknél újra lehetőséget kapott a sérülése után visszatérő jobbszélső Dijana Golubic, míg a hazaiaknál Woltering sérülése miatt a Frankfurt kapusa Katja Schülke és a Riesa közelében felnovő Ulrike Stange is lehetőséget kapott. Már az első akcióknál szembetűnő volt, hogy a két csapat gyorsabb kézilabdát, pörgősebb játékot fog bemutatni a német közönségnek, mint az első mérkőzés főszereplői. A gyors játék hibákkal is járt, az első német heteseket Nadine Krause és Grit Jurack is elhibázta. A német csapat gyorsan átvette az irányítást, a Nadine Härdter helyén lehetőséget kapó Mandy Hering szélről illetve gyors indításokból is eredményes volt. A horvátoknál a fiatal jobbátlovő Lidija Horvat és a mai meccs egyik legjobbja Maida Arslanagic tartotta a lelket a vendégegyüttesben. A félidő vége elott a horvátok átvették a vezetést Pasicnik góljával, Nadine Krause a félido előtt egyenlített.

A második félidőben a 45. percig sikerrel tartották a vendégek a döntetlen körüli eredményt, az utolsó negyed órában viszont már nem bírták a németek által diktált gyors tempót. Baumbach irányított, a formán kívüli Jurack helyett Reiche lett a jobbátlovő. A német csapat percrol percre novelte előnyét, a végén megérdemelten győzott 28-23-ra.