Már tíz csapat az olimpián

2012. május 26. 12:15 © handball.hu

Szombaton az első, lyoni csoportból a montenegróiak és a franciák, a harmadik, aalborg-i csoportból az oroszok és a dánok jutottak ki biztosan a londoni olimpiára. A spanyolországi négyesben még semelyik csapat nem érezheti magát biztonságban.

Olimpiai selejtező, 1. csoport, 2. forduló
Románia
23 (13)
Montenegró
34 (17)
Franciaország, Lyon, Gerland Sportcsarnok, 3200 néző
Játékvezetők: Ivan Caçador, Eurico Nicolau (portugálok)
Kiállítások: 6 perc Kiállítások: 10 perc
A románok szerezték a találkozó első találatát, de Ardean Elisei góljára kétszer válaszolt Katarina Bulatović. Aztán úgy, mint a franciák ellen, a románok hagyták ellépni a ellenfélt, a tizedik percben már öttel vezettek a montenegróiak, mikor Voina mester kikérte idejét (4-9). Bojana Popović még tíz méterről is betalált, a kipattanókat is Đokić-ék szerezték meg. De csak egy emberelőny kellett a románoknak ahhoz, hogy négy gólra fölzárkózhassanak (9-13). A két kapus, Barjaktarović illetve Nichita egymás után szebbnél szebb védéseket mutattak be, így stagnált a négygólos montenegrói előny. Két perccel a félidő vége előtt Manea találátával három gólra fölzárkóztak a románok, és Adžić megállította az időt 12-15-nél. Két gólra is feljöhettek volna a románok, de Barjaktarović hárította Brădeanu lövését, majd Đokić találatával zárult az első félidő: 13-17.

Úgy kezdték a montenegróiak a második félidőt, mint az elsőt, és hat perc alatt ismét elléptek, ezúttal hét góllal (15-22). De nem álltak meg Popović-ék, minden lehetőséget kihasználtak, olyannyira, hogy a 40. percben már kilenccel vezettek (14-25). Ezután már simán kijelenthettük, hogy ezt a meccset Montenegró nyeri. Minden lerohanásból gól született, Barjaktarović folyatta hatalmas teljesítményét. A győri Jovanka Radičević szép második félidőt mutatott, a fehérvári Nikčević is egy gólt tudott lőni. A végén már megvolt a tíz gól a két csapat között és végül 23-34 lett az eredmény.

Montenegró két „sima” győzelemmel jutott ki a londoni olimpiára. Ma délután kiderül, hogy lesz-e tét a két holnapi meccsen, hiszen ha Franciaország is legyőzi Japánt, akkor megvan a két továbbjutó a Gerland-i selejtezőről.

Japán
17 (7)
Franciaország
30 (13)
Franciaország, Lyon, Gerland Sportcsarnok, 4200 néző
Játékvezetők: Mindaugas Gatelis, Vaidas Mažeika (litvánok)
Kiállítások: 4 perc Kiállítások: 6 perc
A franciák rögtön öt gólt lőttek zsinórban hat perc alatt, így Huang edzőnek ki kellett kérni idejét. Csak a 8. percben tört meg a japán gólcsend, mikor Fudzsii értékesítette a hétméteresét (1-6). Darleux szenzációsan védett a kapujában, húsz perc alatt összesen három gólt kapott míg csapata tízet lőtt. Felismerhetetlen volt a japán válogatott ebben az első félidőben, majdnem minden lövést fogta Darleux, túl sok volt persze az eladott labda, végül folyton megnyílt az ázsiai védekezés. Igazából csak a 26. percben volt három szép japán akció, amelyeknek köszönhetően hat gólra fölzárkóztak Fudzsiiék (6-12). A franciák beragadtak jó öt percig, és a japánok akár három gólra is följöhettek volna, mikor Hajafune szép góljával már „csak” öt gól volt a különbség, Darleux két ziccert is védett. A félidőben 7-13.

A második félidő elején ismét elléptek a franciák: Dembélé két lerohanásával kilenc gól volt a hazai előny (39. perc: 10-19). Sehogy sem tudtak válaszolni a japánok, könnyen adták el a labdákat, a franciák pedig ezeket a labdákat gólra váltották (45. perc: 11-22). Aztán állandósódott a tízgólos francia előny, sőt, a huszadik percben már tizenkettővel vezettek (14-26). Franciaország még nagyobb különbséggel győzött, mint Montenegró, kijutott az olimpiára, így a holnapi meccsen csak egy tét lesz: a veretlenség a lyoni selejtezőn. Végeredmény: 17-30.

Japán és Románia azért csap össze vasárnap, hogy ne pont nélkül menjen el Lyonból.

Franciaországi helyszíni tudósítónktól (D. M.)

Spanyolország, Guadalajara, Aguas Vivas Sportcsarnok, 500 néző
Játékvezetők: Yalatime Nanga Coulibaly, Mamoudou Diabate (elefántcsontpartiak)

Spanyolország, Guadalajara, Aguas Vivas Sportcsarnok, 2400 néző
Játékvezetők: Lars Geipel, Marcus Helbig (németek)

Dánia, Aalborg, Gigantium, 300 néző
Játékvezetők: Horváth Péter, Marton Balázs (magyarok)

Dánia, Aalborg, Gigantium, 880 néző
Játékvezetők: Diana-Carmen Florescu, Anamaria Duţă (románok)
Kiállítások: 8 perc Kiállítások: 4 perc

OroszországDominikai Köztársaság 41-17 (20-10)

20.15 DániaOroszország

A négyes csoportok két legjobb csapata vehet részt a 2012-es londoni olimpián. Eddig Franciaország, Montenegró, Oroszország és Dánia csapata csatlakozott Nagy-Britannia, Norvégia, Brazília, Angola, Dél-Korea és Svédország válogatottjához, amelyek már kijutottak a 2011-es brazíliai világbajnokságról és a kontinensbajnokságokról.

Az olimpiai torna csoportjainak sorsolását május 30-án, a londoni Crystal Palace Nemzeti Sportközpontban tartják.