Norvégia visszaszerezte vb-címét

2015. december 20. 7:16 © handball.hu

A vb záró napján a franciák játszottak Montenegróval a hetedik helyért, s iskoláztak. Az 5. helyért egy félidőt szépen bírtak a dánok, de az oroszok nyertek. A bronzcsatát a fáradt lengyelek ellen könnyedén nyerték a románok. Norvégia szintén könnyen verte a hollandokat.

XXII. nőikézilabda-vb, döntő
Hollandia
23 (9)
Norvégia
31 (20)
Dánia, Herning, Jyske Bank BOXEN, 12500 néző
Játékvezetők: Charlotte Bonaventura, Julie Bonaventura (franciák)
Kiállítások: 8 perc Kiállítások: 6 perc
Az életében először a fináléra készülő holland válogatott az utolsó összecsapás előtt is élt még a maradék egy játékoscsere lehetőségével: Sanna Hoekstra helyett a balszélső Martine Smeets szerepelhet a döntőben.

A záró nap találkozói után legalább a döntőben bízhattunk, hogy kiegyenlített küzdelmet hoz. A norvégok rutinból, míg a hollandok bátran ugrottak neki a másiknak (9. perc: 4-6). Polman ujjsérülést szenvedett, őt Abbingh cserélte. A norvégok rá is kapcsoltak, és 4-9-nél Groener kért időt. Kapust viszont nem cserélt a holland tréner (18. perc: 5-11). A huszadik perc környékén egy őrült oda-vissza rohangálás jött, amikor mindkét csapat csak negatív irányba vitte a statisztikáit, miközben érdemben nem történt változás (22. perc: 7-13). A jó kézilabdára vágyók ekkor már szinte könyvelhették, hogy ez a világbajnokság nem az utolsó játéknapon hozza az izgalmas, fordulatos csatákat (27. perc: 9-17). Félidőre már tizenegy volt közte, s egyáltalán nem egy vb-döntőben éreztük magunkat (9-20).

A pihenő után a hollandok picit fellendültek. A 35. percben mindenki már Mörk góljának örült, miközben kiderül, idő előtti visszaállás miatt jogtalanul. Herrem azonban biztos bástya maradt. Wester által a fontos ziccereket hárítva is 16-24-re állt a meccs (42. perc: 16-24). 17-24-nél Hergeirsson kért időt. A záró tíz percre hatgólos különbséggel indultak az alakulatok (20-26). Polman hetedik gólja után már csak öt maradt közte (21-26). A norvégok azonban semmit sem akartak a véletlenre bízni, és egy utolsó nagy sprinttel bebiztosították a fölényes sikert (56. perc: 21-31). A végére felállva tombolt örömében a norvégokkal telt dán aréna. Végeredmény: 23-31.

XXII. nőikézilabda-vb, bronzmérkőzés
Lengyelország
22 (8)
Románia
31 (15)
Dánia, Herning, Jyske Bank BOXEN, 11000 néző
Játékvezetők: Kjersti Arntsen, Guro Røen (norvégok)
Kiállítások: 4 perc Kiállítások: 14 perc
A bronzmérkőzés legelején már látszott, hogy a lengyelek ereje elfogyott az utolsó megmérettetésre. A magyar és az orosz válogatott elleni csaták után elfogyott a lendület, míg a románokat feltüzelte az norvégokkal szembeni, hosszabbításban elszenvedett vereség (16. perc: 4-9). Lengyelország gyenge támadójátékot mutatott, és a túloldalon is kemény dió volt neki a román védőfal. Az 5-11-nél Kudlacz által kiharcolt hétméteres is kimaradt. Neagu most is sem hagyta az öltözőben a vezér-egyéniség funkciót. A félidő hajrájában, mintha csak felszabadultak volna a teher alól, elkezdtek a korábban megszokott játékukból villogtatni egy-két szép átlövést a lengyelek, és így közelebb is kúsztak ellenfelükhöz (8-12). Az első létszámhátrányukra is ekkor került sor, s emiatt sem folytatódhatott a jó széria. Utána viszont kettős előnyből játszotta le a hátralévő időt a csapat, azonban a románok ezt a szakaszt is ügyesen kivédekezték, Neagu pedig megint betalált. Félidőben: 8-15.

A negyvenedik percig nem változott sokat a játék képe, de Maneáék ekkor újabb rohamot indítottak (14-22). A lengyeleknél ráadásul a negyedik megítélt büntető is kimaradt ezután. A következő román hetes-lövésnél bezzeg Neagu tudta, mit kell tenni. Byzdra törte meg ezt a büntető-átkot együttesénél (44. perc: 15-23). A románok elgyűrhetetlennek tűntek, a hosszú menetelés után is bírták még az utolsó mérkőzés záró szakaszát is. A tíz gól feletti fölényük miatt pedig már nem lett volna hová kapkodniuk (55. perc: 17-29). Az első játékrészhez hasonlóan, most is a "minden mindegy"-szituációban javítottak a lengyelek az összképen (21-30). Ennek ellenére sem tudták nagy zakó nélkül zárni a bronzmérkőzést. Végeredmény: 22-31.

A mérkőzés legjobbja: Cristina Neagu