A strandkézilabda-vb elé
2014. július 21. 21:20 © handball.hu
Következő cikkünkben a felnőtt strandkézilabda-válogatott 2014-es felkészüléséről olvashattok, valamint rövidtávú és hosszú távú célokról a női strandkézilabdázásban. A világbajnokság kedden kezdődik.
A jelenlegi döntés értelmében a felnőtt válogatottat a kővetkező négyéves ciklusban mi vezethetjük (természetesen csak addig, amíg kvalifikációs versenyen esetlegesen nem leszünk sikertelenek). Az utánpótlásban ez egyelőre kettő év, de nem hiszem az idei arany tükrében, hogy ott változás várható.
Mi már tavaly leadtunk egy négyéves tervet, ami több korosztályt ölel fel és egy erős felnőtt válogatott kialakítására törekszik a 2017-es Világjátékokra. Ebben a négy évben egy könnyebb, nyomás nélküli év van a kvalifikáció szempontjából, és ez az idei év. A brazíliai vb nem kvalifikál sehová, így lehet kicsit kísérletezni, még tovább fiatalítani, ha úgy alakul. Sajnos az, hogy az Európa-bajnok válogatott nem marad egyben, hamar kiderült, hiszen a három térdszalagos műtött mellett (Kretz, Tóth, Csuka) Sidó Krisztina abbahagyta a sportolást (itt szeretnénk megköszönni neki az elmúlt években végzett kemény és áldozatos munkát), Hajdú Ági egyéb programja miatt nem vállalta a felkészülést, ahogy Kókai Ági sem.
Ilyen előzmények mellett az idei évben több mint 53 játékost hívtunk be a felnőtt válogatott keretébe. Csakúgy, mint az elmúlt évek jelentős többségében sokan nem is válaszoltak, sokuknak a munka mennyisége, esetlegesen az időtartam hosszúsága nem felelt meg. Szerencsére a többség kulturáltan állt hozzá, bár vállalni nem vállalta, a segítségét felajánlotta számunkra. Pár játékost a klubja, esetleg a munkahelye nem engedett el.
Maradt számunkra a sok munka és a fiatalított keret, szerencsére a Kretz Fruzsi, Tóth Emese páros műtéttel együtt is vállalta a felkészülést. A gólvágó párosunk is megmaradt (Fekete, Gróz) a kapuban még mindig mienk a világ egyik legjobb kapusa, és Zsigmond Adri is maradt a védelemben. Elöl így megmaradt a Gróz, Kretz, Fekete forgó hármas, ide kellett nyulakat hoznunk, és még forgót nevelni. A védelembe kellett Hajdú Ági helyett találnunk valakit.
A felkészülést márciusban, áprilisban elkezdtük, párhuzamosan az új ifjúsági válogatott munkájával. Nagyon sok játékos kiesett, akikre számítottunk volna, így májusra nyilvánvalóvá vált, amit odáig is sejtettünk: nevelnünk kell egy erős utánpótlásbázist a felnőtt válogatott mögé. A felállított felnőtt keretbe rengeteg fiatal bekerült és egészen a végéig képben is voltak (Ladics Vivi, Friebesz Fanni, Frigyesi Réka,Tóth Kriszti, stb.), és természetesen az elmúlt évek sikeres válogatottjai is keretbe kerültek (Csiki Renáta, Sütő Sára).
A nyúl (specialista) posztra sok játékost kipróbáltunk, itt a végén Csiki Reni mellett a Karsai Roberta, Németh Lilla duónak szavaztunk bizalmat. Mind a ketten bevethetők más posztokon is, Reni meg tökéletes forgó támadó a nyúl poszt mellett. A kapuban Bozsó Nóra Leilának szavaztunk bizalmat, aki Lorcában parádésan védett az ifi Eb-n, és jól kiegészítik egymást Győri Ágival. Így egy még jobban megfiatalított válogatott utazott Brazíliába a vb-re.
Természetesen a célunk, mint mindig, változatlan: a legjobban szerepelni, és Európa-bajnokként a világelitben maradni. Nagyon sok munkát elvégeztünk, igaz, inkább egy hosszú távú cél reményében, de ennek is elégnek kell lennie egy sikeres szereplésre. A hatba jutást alapnak tekintjük és szeretnénk természetesen a négybe jutva érmet szerezni az országnak (vb-érme még nincs a női szakágnak), de azt is tudjuk, hogy a négy vb-újonc (egyáltalán újonc) a felnőtt válogatottban talán kicsit sok. Viszont biztosak vagyunk abban, hogy az elvégzett munka mindig megjelenik egy válogatott szereplésében.
A vezetőségtől az idei évben mindent megkaptunk, amit kértünk (egyedül a versenyzés nem volt megoldott, de azt kint igyekszünk pótolni, ahogy lehet). Mindenki segített minket. Ezért elvárható az eredményes szereplés, még ennyi változtatással is. A végén az utazó 10 játékos a spanyol túra után így alakult:
Győri Ági, Bozsó Nóra Leila - kapusok
Kretz Fruzsina, Gróz Kitti, Fekete Bozsana, Csiki Reni, Németh Lilla, Karsai Roberta, Tóth Emese, Zsigmond Adri - mezőnyjátékosok.
Gróz János, a felnőtt strandkézilabda-válogatott szövetségi kapitánya
A magyar válogatott a B-csoportban játszik öt ellenfelével. A csoportmeccsek programja (magyar idő szerint) a következő:
július 22., kedd 21.40 Magyarország S - Thaiföld S
július 23., szerda 2.10 Argentína S - Magyarország S
július 23., szerda 22.50 Magyarország S - Spanyolország S
július 24., csütörtök 2.10 Ukrajna S - Magyarország S
július 24., csütörtök 21.10 Magyarország S - Dánia S
A középdöntőbe a két csoport 1., 2. és 3. helyezettjei kerülnek egyetlen csoportba, ahová viszik magukkal az egymás elleni eredményeket és játszanak a másik csoportból továbbjutó válogatottak ellen. Ezek a válogatottak az 1-6. helyekért játszanak egyetlen csoportban, a következőképpen:
A1 - B3
A2 - B2
A3 - B1
-----------
A1 - B2
A2 - B1
A3 - B3
-----------
A2 - B3
A3 - B2
A1 - B1
Az elődöntőbe ennek a középdöntő-csoportnak az 1-4. helyezettje kerül:
csoport1. - csoport4.
csoport2. - csoport3.
A csoport 5. és 6. helyezettje az 5. helyért mérkőzik: csoport5. - csoport6.
A két elődöntő vesztese a bronzéremért, a győztesei az aranyért játszanak.
Az alsóházban is játszanak majd meccseket a csoportmérkőzések után. A két csoport 4-6. helyezettjei kerülnek egyetlen csoportba, ahová viszik magukkal az egymás elleni eredményeket és játszanak a másik csoportban 4-6. helyezést elért válogatottak ellen. Ezek a csapatok a 7-12. helyekért játszanak egyetlen csoportban, a következőképpen:
A4 - B6
A5 - B5
A6 - B4
-----------
A4 - B5
A5 - B4
A6 - B6
-----------
A5 - B6
A6 - B5
A4 - B4
Az ebben a csoportban lévő együttesek az alsóházi helyosztókat játsszák le ezek után, a következőképpen:
A 7. helyért: az alsóházi csoport1. - alsóházi csoport2.,
a 9. helyért: az alsóházi csoport3. - alsóházi csoport4.,
a 11. helyért: az alsóházi csoport5. - alsóházi csoport6.
© handball.hu