A 2008-as junior vb emlékei
2013. július 1. 20:54 © handball.hu
Az utóbbi évek utánpótlás-világversenyei közül talán a 2008-as U20-as világbajnokság lehetett a legemlékezetesebb, összességében nézve – és magyar szempontból is - különleges volt. Németh Attila írása.
A dánok
A dán válogatott szereplését előzte meg a legnagyobb várakozás. Az északiak együttese évek óta nem kapott ki, hibátlan mérleggel nyerte a 2007-es U19 Eb-t, akárcsak egy évvel korábban a (történelemben először megrendezett) ifjúsági vb-t. Ráadásul Dánia felnőtt válogatottja ekkor mélyponton volt, három egymást követő olimpiai győzelem után a soron következő ötkarikás játékokra ki sem jutott, és egyébként sem szerepelt jól a világversenyeken. A kézilabdát szerető közvélemény az akkori junior korosztálytól várta a dán válogatott újjászületését (valamint a figyelmük a férfi válogatott felé fordult, és jórészt ott is maradt).
A két szélső, Gitte Andersen és Mie Augustesen, akkortájt mindketten a Randers játékosai, dán bajnokok lettek csapatukkal 2012-ben. Az első számú beállós, a kiemelkedő testalkatú Susan Thorsgaard azóta is Ikastban játszik, friss dán bajnok, a BL-ben nagy valószínűséggel Magyarországon is láthatjuk ősszel. Nem állt rosszul a csapat a jobbátlövő posztján sem. Az első számú jelölt Line Jørgensen lett volna, aki ragyogó védő is, de ő nem sokkal a vb előtt megsérült, így egy másik jó átlövő, Camilla Dalby lett kezdő ezen a poszton (akárcsak a felsoroltak mindegyike, ők ketten is hamar bekerültek a felnőtt válogatottba is, Jørgensen az FCM-mel bajnok is lett, Dalby a Randers-szel érte el ugyanezt). Dánia válogatottja a várakozásoknak megfelelően kezdte a vb-t, sorra nyerte a meccseket (egy döntetlent játszott Montenegró ellen), és veretlenül jutott a döntőbe, ahol Németország ellen az első félidő közepén már hat góllal vezetett (9-3).
A németek
A német csapat szövetségi kapitánya a Buxtehude jelenlegi edzője, Dirk Leun volt. Az ő csapatából is sokan váltak később ismert játékosokká. A német rendszernek megfelelően ezeknek a lányoknak a nagy része akkortájt kisebb, jórészt másodosztályú csapatokban szerepelt. A jobbszélső Marlene Zapf is a 2. ligából igazolt a Bayer Leverkusenbe 2009-ben (ma ő a német válogatott kezdő jobbszélsője). A jobbátlövő posztján egy kivétel, a lipcsei nevelésű Susann Müller játszott, ő azóta megjárta Dániát és Szlovéniát is, most hazatér. A másik átlövő posztért két nagyszerű játékos is versengett. Franziska Mietzner Frankfurtból, és Nadja Nadgornaja, aki éppen azon a nyáron váltott a Blomberg-Lippe együtteséből egy másik kiscsapathoz, Trierbe. Leun főként Nadgornaját favorizálta ezen a poszton, később mindketten bekerültek a német felnőtt válogatottba, és azóta mindkét játékos a Thüringer HC-be igazolt.
Szintén a másodosztályból került rendkívül fiatalon a keretbe az irányító Kim Naidzinavicius. Ő 1991-es születésű, a vb idején még csak 17 esztendős volt. Ennek ellenére tevékeny részt vállalt a csapat jó szereplésében – igazán a következő korosztállyal érhetett volna el nagy sikereket, de akkor már a csapattársak őmellé nem tudtak felnőni. Azóta ő is az első ligában játszik (hol máshol, mint Leverkusenben), és bekerült az ország felnőtt válogatottjába is.
Németország válogatottja is jól szerepelt a vb első részében, de nem volt annyira meggyőző, mint Dánia. Becsúszott egy-két vereség is, de a legfontosabb mérkőzéseket megnyerte, amivel bejutottak a döntőbe. Ott aztán elúszni látszottak a remények, úgy tűnt, papírforma-eredmény születik, mivel az első félidő közepén már hatgólos hátrányba kerültek. Akkor azonban megrázták magukat, hat perc alatt hat gólt lőttek, és kiegyenlítettek.
Ezután nagyjából fej-fej mellett haladtak a csapatok, négy perccel a vége előtt Franziska Mietzner góljával 22-22 volt az állás. Ezután rontott lövések, technikai hibák következtek (mindkét együttes négy-négy támadást rontott el zsinórban), és három másodperccel a lefújás előtt szintén Mietzner döntötte el a mérkőzést: Németország 23-22-re megverte a nagy esélyest, és megnyerte a világbajnokságot.
A többiek
Persze nem csak ebben a két válogatottban szerepeltek nagy egyéniségek, még ha ők is álltak össze igazán a legjobb csapatokká. A negyedik helyezést elérő spanyol válogatottat leginkább a jobbszélső Carmen Martín és az átlövő Nerea Pena húzták. Nem ért el igazán jó eredményt Montenegró, az ő legjobb játékosai ekkor még nagyon fiatalok voltak, Milena Knežević ifjúsági, Suzana Lazović pedig egyenesen serdülőkorú volt még. Az őket az utolsó helyosztón legyőző francia válogatott kapusa Cléopatre Darleux volt, a jobbszárnyat pedig Blandine Dancette és Audrey Deroin alkották. Románia csapatából hiányzott a korosztály egyik legjobb játékosa, Cristina Neagu, mivel ő már akkor a felnőtt válogatott tagja volt, és pár nappal később kezdődött a pekingi olimpia. Horvátország kapusa Marta Žderić volt, a jobbszélső a később Magyarországra igazolt Ana Nikšić. A szlovén válogatottal nem szerepelt jól Barbara Varlec (később a férje neve alapján Lazović), Alja Janković, Tamara Mavsar és Alja Koren – Koren kivételével ma a Krim játékosai, legutóbb a BL elődöntőjében láthattuk őket.
Az All Star csapat összeállítása: Sandra Toft (DEN) – Carmen Martín (ESP), Camilla Dalby (DEN), Hanna Gwon (KOR), Sandra Bosnjak (CRO), Nadja Nadgornaja (GER), Elisabeth Garcia-Almendaris (GER). A torna gólkirálynője a dán Camilla Dalby, legjobb játékosa a koreai Hanna Gwon lett.
A magyarok
Magyarország részben feláldozta ezt a vb-t. A következő évben nálunk rendezték a junior (U19) Európa-bajnokságot, és az arra való felkészülésként a 2008-as vb-re is az 1990/91-es korosztályt nevezték be magyar részről. A csapatban egyetlen junior korú játékos sem szerepelt, a nagy többség ifjúsági, egy játékos (Hornyák Dóra) pedig serdülőkorú volt. Mivel egy ország értelemszerűen csak egy csapatot nevezhetett, ez egyben azt is jelentette, hogy az 1988/89-es korosztálynak nem volt lehetősége a világbajnokságon szerepelni. Ez akkoriban okozott is vitákat, nyilván többen úgy érezték, hogy elbántak velük ezzel a döntéssel.
A magyar keret: Vig Vivien, Futaki Hajnalka (kapusok), Fehér Viktória, Tamás Krisztina, Gulya Krisztina, Turcsányi Krisztina, Kovacsics Anikó, Szölösi Patrícia, Hornyák Dóra, Léránt Vivien, Dajka Bettina, Kisfaludy Anett, Drávai Gyöngyi, Horváth Bernadett, Deáki Dóra (mezőnyjátékosok).
Németh Attila
© handball.hu