A románok nevettek a végén

2007. december 13. 21:00 © handball.hu

Az utolsó negyeddöntőben a házigazda francia válogatottra az M II. középdöntőcsoport győztese, Románia várt. Hatvan perc elteltével 24-24 volt az állás, ám a dupla hosszabbítást mégis a románok bírták jobban idegekkel, így szombaton Franciaország vár lányainkra.

Világbajnoki negyeddöntő mérkőzés

RomániaFranciaország 34-31 (8-14; 24-24; 27-27)
Vezette: Licis, Stolarovs (LAT)
Románia gólszerzői: Maier 10/7, Balint 1, Olteanu 2, Neagu 8, Stanca 2, Vadineau 1, Luca 2, Meirosu 2, Bese 5, Lecusanu 1/1
Franciaország gólszerzői: Kamto 3, Ayglon 4, Pecqueux Rolland 3, Herbrecht 6, Cano 2, Borg 6/5, Dembele 3, Tervel 1, Tounkara 2, Signate 1
Hétméteresek: 8/8, ill. 6/5
Kiállítások: 8, ill. 4 perc

A mai nap utolsó összecsapásán a legfelső lelátókon kívül szinte teltháznyi őrjöngő tömeg fogadta a francia nemzeti válogatottat. Talpán legyen az a román játékos, akinek nem remegett meg a lába, mikor a publikum fennhangon kántálta a La Marseillaise jól ismert sorait.

Habár az első gólt a románok (Bese) szerezték, Nicolas csúcsformája és társai elszántsága rögtön hidegzuhanyként érte őket, s tíz perc alatt mindössze egy találatra futotta tőlük (1-5). Gheorghe Tadici időt kért, és ezzel ha kis időre is, de sikerült felráznia lányait. Negyed óra elteltével Dinu helyett Tolnai állt be a kapuba, a túloldalon pedig Nicolas szorult ápolásra. A románok továbbra is teljes tanácstalanságban játszottak, a franciák pedig jól használták ki helyzeteiket, és céltudatosan gólig futtatták a labdát. A két csapat közti nagyobb különbség kialakulásában nagy szerep jutott a kapusteljesítményeknek: míg francia oldalon Nicolas egymaga hozta az 53%-ot, addig a románoknál a jobban védő Dinu is csak 21%-ot tudott kihozni magából. A félidőben így 8-14-es állásnál vonultak pihenőre az együttesek.

Nagy fejmosást kaphattak félidőben a vendégek, és Maier magára is vette az irányítást: egymaga hármat varrt be Franciaországnak, s ezt még Neagu is megtoldotta egy duplával, ezáltal felpezsdítve a már túlságosan is csapata babérjaira ülő közönséget (38. perc: 13-14). A félidő közepére aztán 17-17-re kiegyenlítettek a románok, s mindkét alakulat összerendezte védelmét, ennek is köszönhető a következő periódusban esett gólok alacsony száma. Az 53. percben Románia Neagu találatával átvette a vezetést (21-20). Ekkor a franciák már teljes emberfogással védekeztek, keleti szomszédunk viszont azon is megtalálta a kínálkozó réseket. Az utolsó percre egállal fordultak a csapatok, és ez így maradt a rendes játékidő végéig is (24-24).

A hosszabbítás első öt percében sem tudott egyik együttes sem előnyt kiharcolni, így 26-26-tal fordulhattak a második öt percre.

22 másodperccel a hosszabbítás vége előtt Bese durván szabálytalankodott Ayglonnal szemben, amiért kiállították, ám az emberelőnyös támadást Tounkara kihagyta, így 27-27 után jöhetett a folytatás.

A harmadik öt percben Neagu talált be, amire Kamto válaszolt. Aztán ismét Neagu jött, majd a túloldalon Herbrecht. A végén Maier büntetője ellen Nicolas tehetetlennek bizonyult.

Az utolsó öt percben Luca kétszer is betalált, majd Pecqueux Rolland szépített. Bese gólja megint hármas előnyt jelentett Romániának 1:17-tel a lefújás előtt. A végén Stanca szemfüles labdaszerzése tette fel a koronát a románok mai teljesítményére.

A meccs legjobbjának Christina Neagut választották.

Gheorge Tadici (Románia): Gratulálok Oliviernek a csapatához, valamint a nagyszerű szervezéshez. Remélem, hogy az elődöntőig hátralévő másfél nap pihenő elég lesz a csapatom regenereálódásához. A hatalmas nyomás elviseléséhez gratulálok a csapatomnak. Bármelyik fél nyerhetett volna ma, úgyhogy szerencsésnek érezhetjük magunkat, hogy mi jöttünk ki jobban a végjátékból.

Olivier Krumbholz (Franciaország): Nagyon el vagyok keseredve, bár a nézők nagyszerű csatát láthattak. A francia csapat játékával felnőtt a világverseny rangjához, és főképp az első félidőben parádésan játszott. Aztán a második játékrész eleje katasztrofálisra sikerült. Fizikálisan és fejben is jobban elfáradtunk, mint a románok.