Dánia büntetőkkel írt történelmet

2004. augusztus 29. 10:55 © handball.hu

Elképzelni, megtervezni sem lehetett volna izgalmasabb finálét, mint amilyet Dánia és Korea nőikézilabda-csapata produkált az athéni olimpián. Az 1996-os, atlantai finálét is felülmúlva, kétszeri hosszabbítás után (34-34) hetesek döntöttek az aranyérem sorsáról. Ebben Dánia nem hibázott, s miután Mortensen kapus kettőt is kivédett a koreai próbálkozásokból, a skandinávok sporttörténelmet írva, zsinórban harmadszor lettek olimpiai bajnokok.

Fruelund volt a mezőny legjobbja
nőikézilabda-torna, döntő
Dánia - Korea 34-34 (29-29, 25-25, 14-14) - kétszeri hosszabbítás után (büntetőkkel: 4-2)
Ellenikó-aréna, 3000 néző
vezette: Baum, Goralczyk (lengyelek)
gól: Fruelund 14/6, K. Andersen 5, Kiaerskou 4/2, Brödsgaard 3, Touray 3, Vestergaard 2, Daugaard 1, Hörlykke-Jörgensen 1, Jensen 1, illetve Li Szang Eun 8/3, Huh Szun Jung 5, Jang Szo Hi 5, Mun Pil Hi 5, Csoj Im Jeong 4, Vu Szun Hi 4, Kim Csa Jun 2, Oh Szeong Ok 1
hetes: 8/8, illetve 4/3
kiállítás: 2, illetve 8 perc.

Nem vitás, a két legjobb formában lévő csapat került be az athéni olimpia nőikézilabda-döntőjébe, oda, ahová eredendően a magyar együttest vártuk. A sors és a pillanatnyi forma azonban Dániát és Koreát jelölte ki erre a küzdelemre, s a finálé tökéletesen igazolta, jó helyre került a két legfényesebb medália.

A keletieknél Huh Jung Szuk maradt ki, Jan Pytlick pedig három kapusa közül ezúttal Nörgaard mellőzése mellett döntött. A találkozót őrült iramban kezdték a csapatok, a harmadik percre 2-0-ra Korea vezetett, a 6. percben viszont - Touray két találatának is köszönhetően - már a dánoknál volt az előny (3-2).

Pillanatok alatt változott a játék képe, a villámgyors atomkézilabda a sportág más, 21. századi dimenzióját vetítette előre. Sok futás, kevés csere - ez volt a lendület titka. No meg a folyamatos presszió és gólgyártás, a dánok például a félidő egyetlen kiállítását, Thomsen kétperces kisbüntetését is úgy úszták meg, hogy kétszer is bevették az ázsiai kaput (8-7).

Az első dán hullámvölgyet könyörtelenül kihasználta Korea, a skandinávok hibáiból élve a 19. percben fordítottak (9-10), a félidő 14-14-es állása teljesen igazságos eredményt tükrözött.

A második félidőt ha lehet, még gyorsabb játékkal kezdték a koreaiak, kilenc per c elteltével 19-16-os hátrányban Pytlick mester cserére is határozta el magát, Rikke Schmidt helyett Mortensen érkezett a kapuba, a dánok pedig megkezdték a felzárkózást.

Ami nem ment könnyen, Oh Jong Ran kapus ugyanis pazar bemutatót tartott, a legnagyobb bravúrsorozat a 45. percben ragadtatta tapsra a nézőket, amikor egy percen belül Mikkelsen, Kristine Andersen, majd Touray ziccerét is hatástalanította a kapuvédő.

A 47. percben Brödsgaaard révén sikerült az egyenlítés (21-21), időt is kért a koreai mester. Ám ez sem segített, Kristine Andersen 22-21-nél, majd 23-22-nél ismét Dániát juttatta előnyhöz.

Hat perccel a lefújás előtt a dánok hetesből kettőre növelték az előnyt, Mortensen parádésan védett, Kristine Andersen negyedik találatával 25-22-nél pedig eldőlni látszott a mérkőzés. Az ellenfél azonban nem adta fel (nem erről híresek az ázsiaiak), a nyitott védekezés jóvoltából sikerült is kiegyenlíteni az 59. percre (25-25). Az utolsó percet Dánia kezdhette támadással, ám lépéshiba miatt Korea kezébe került a döntés. Mortensen azonban a helyén volt, az utolsó másodpercben kapujára zúgó Mun-bombát kivédve hosszabbításhoz segítette csapatát.

A pihenő az ázsiaiaknak tett jót, a biztos előnyt leadó dánoknál csak Kristine Andersen volt "topon". Nem ízlett sem a nyitott védekezés, sem Oh kapus parádéja, így a ráadás első öt percét Korea 27-26-os előnnyel zárta.

A hosszabbítás utolsó perceit Huh gólja, majd Fruelund szépítése vezette be (27-28), a megsérülő Andersen kiválását követően, két perccel a lefújás előtt Li Szan Eun betörésével megint kettőre nőtt az előny (27-29).

Fruelund hetesből ismét betalált, ráadásul emberelőnybe is került a dán válogatott, Mortensen átlövést fogott, Kiaersku pedig kiegyenlített (29-29). Az utolsó egy percben nem született gól, ezúttal Oh kapus védett az utolsó minutumban.

Újabb hosszabbítás következett, amelyet Daugaard egy egyszerű szélsőbefutásból elért találattal nyitott meg, majd ugyanebből a figurából hetest kiharcolva Fruelund kettőre növelte a különbséget (31-29). Kim Csa Jun szépített, Mun Pil Hi pedig az újabb öt perc elteltével kiegyenlített.(31-31).

A változatosság gyönyörködtet: a ráadás "negyedik negyede" két Mun-góllal indult, hosszú idő után ismét Koreánál volt az előny (31-33). A lengyel bírók próbáltak kicsit segíteni az európai csapatnak, egy vitatott ítélet után Fruelund révén ismét szorosabb lett az állás, majd ugyanő hetesből szerezte 13. gólját (33-33).

Fél perccel a lefújás előtt ismét Korea szerzett előnyt, Fruelund azonban szívbaj nélkül vállalkozott: 34-34.

Következhettek a büntetődobások: Li Szang Eun belőtte (0-1), Fruelund sem hibázott (1-1). Lim O Kjeong lövését Mortensen kispárgázta, Kiaerskou bebombázta (2-1). Mun Pil Hi lövése Mortensennek nem okozott gondot, Daugaard betalált (3-1). Kim Csa Jun megszerezte a második koreai gólt (3-2), de mivel Mikkelsen nem hibázott (4-2), az olimpiai bajnok Dánia lett.

A skandináv csapat történelmet írt: zsinórban harmadszor nyert aranyat, ez korábban sem a Szovjetuniónak (1976, 1980), sem Koreának (1988, 1992) nem sikerült.

Az olimpiák történetének legeredményesebb játékosai közé ezzel felzárkózott Karin Mortensen, Katrine Fruelund, Mette Vestergaard, Lotte Kiaerskou és Karen Brödsgaard is, akik második ötkarikás aranyukat szerezték.