Új szereplő a VK-trónon

2009. szeptember 27. 15:24 © handball.hu

A Világkupa fináléjába megérdemelten menetelt a tavalyi győztes Norvégia, és a nagyszerűen formálódó Románia válogatottja. Utóbbi az első félidő végére hattal meglépett, és ha a végére szorosan is, de megnyerte a VK-t.

Kiállítások: 6 perc Kiállítások: 6 perc

Közel hét percig egyetlen akciógól született a döntő nyitányán, a többi találat a sűrűn megítélt hétméteresekből esett (2-2). A román átlövésgólokra a túloldal is ilyen módon válaszolt, és az állás folyamatosan az egál körül mozgott erre-arra. Voina jót húzott az 5-1-es védekezéssel, és jó tempóban is értek vissza lányai ezt a feladatot végrehajtani. Míg az egyik oldalon a biztos kezű büntetőlövő Maier, és Neagu vitte a prímet, addig a másikon Stange vállalkozott szép megoldásokra.

A 22. percre az épp nagyobb iramra kapcsoló Románia hárommal meglépett (9-12), amihez Hergeirssonnak is támadt mondanivalója. A norvégok zárkózását tovább nehezítette Breivang kétperces kiállítása (24. perc: 10-14). Jókor jött a románoknak a tegnapi elődöntő második félidejében jeleskedő Ardean Elisei belendülése is. A 29. percben a 11-17 már egyre meglepőbb eredményt sejtetett, a játékrész pedig 13-19-es állással zárult.

A norvégok a szünet után igyekeztek nekilátni a felzárkózásnak, de az igyekezet miatti görcsösség sok hibát hozott magával, de szerencséjükre az ellenfél sem játszott pontosabban. A 42. percben 18-22-t mutatott az eredményjelző, és ehhez sokat tett hozzá Pedersen kapus is, aki megállította Maier jó büntető-szériáját, ziccereket halászott ki, aztán Vadineanu hetes-lövésénél is ő „győzött” (45. perc: 21-23). Neagu hatalmas lövéseivel és Stanca lerohanásával viszont újra fellélegezhetett együttesük (49. perc: 21-26).

Az ex-Breivik-alakulatnak lassan meg kellett barátkozniuk egy jó ideje csak hírből ismert szituációval, mikor neki kell futnia az eredmény után, és belátni, hogy ezúttal hiábavaló minden kísérlet. A románok - Stanciu kapussal a biztos hátterükben - a végére már némileg kiengedtek (57. perc: 25-27), és Loke óriási egyéni harca ellenére is hozták a VK-döntőt. Az utolsó percre ugyan 27-28-cal indultak, Románia emberhátrányban támadt, a helyzet kimaradt, Riegelhuth lerohanásos kísérletét pedig Stanciu kifogta.

A 2009-es Világkupát így Románia nyerte, Norvégiának ezúttal az ezüstéremmel kellett megelégedni.