Nagy csatában nyert a Fradi

2006. április 15. 18:38 © handball.hu

Harmincpercnyi játék után négygólos hátrányban volt még a Ferencváros nőikézilabda-csapata, ám kiváló hajrával 24-23-ra megfordította az EHF-kupa elődöntőjének első mérkőzését az ukrán Motor Zaporizzsjával szemben.

Valovics Nóra
EHF-kupa, elődöntő, 1. mérkőzés:
FTC - Motor Zaporizzsja (ukrán) 24-23 (10-14)
Népliget, 1200 néző
v.: Oie, Togstad (norvégok)

FTC: Pastrovics - Mravíková 6, Szamoránsky P. 3, Uhraková 2, Tóth T. 3, Kirsner 3, Szucsánszki 1. Cserék: Harisová (kapus), Laluska 2, Kamper, Valovics 4(2). Edző: Németh András
Motor: Zaszpa - Ljapina 5, Reznir 3, Sucka 6, Szokol 1, Pidpalova 4, Kasel 4. Cserék: Viszocka (kapus), Ignatik, Grobova, Valjusek. Edző: Josip Petkovic
hetes: 6/2 (Uhraková hagyott ki kettőt, Kirsner és Tóth egyet-egyet), illetve 3/0 (Reznir hagyott ki kettőt, Pidpalova egyet)
kiállítás: 4 perc (Szamoránsky P., Valovics), illetve 8 perc (Szokol, Grobova, Pidpalova, Kasel)
a meccs: 6. p.: 1-4, 13. p.: 3-8, 18. p.: 5-10, 23. p.: 7-13, 29. p.: 9-13, 33. p.: 10-16, 38. p.: 14-17, 40. p.: 14-20, 44. p.: 15-20, 50. p.: 16-20, 54. p.: 19-22, 59. p.: 23-22

Izgalmas mérkőzésre számíthatott az, aki kilátogatott a Népligetbe az EHF-kupa elődöntőjére. Így tett közel 40 ukrán szurkoló is, valamint a Hypo üdvöskéje, aki jövőre a dán Aalborgot erősíti, Tanja Logvin is.

A két szurkolótábor igazi meccshangulatot teremtett már a mérkőzés kezdetén, azonban néhány perc elteltével az ukránok örülhettek jobban, hiszen a 6. percben már 1-4 volt az állás. A Ferencváros védekezését széttördelték a vendégek gyorsaságukkal. Sajnos továbbra is csak nőtt a Motor előnye, hiszen Sucka, Ljapina és Pidpalova (másik nevén Borogyina) is betalált Pastrovics hálójába (13. p.: 3-8).

A ferencvárosiak bizonytalanul játszottak, azután is, hogy Németh András a 18. percben 5-10-es állásnál időt kért. Az ötgólos hátrányt pedig csak a félidő végén sikerült úgy csökkenteniük, hogy a lefújás előtti másodpercekben Valovics talált be Zaszpa kapujába. Azt pedig, hogy mindkét csapat ideges volt, észrevehette a szurkoló, hiszen a büntetőket (ekkor már négyet megítéltek a norvég játékvezetők) egyik játékos sem tudta berepíteni a kapuba - vagy a hálóőrt, vagy a kapufát találták el (félidő: 10-14).

A második játékrész szintén nyögvenyelősen kezdődött, Uhraková ismét kihagyta a hétméterest, és a zaporizzsjaiak már hattal mentek a 33. percben (10-16). Néhány perccel később azonban - Uhraková és Tóth után - kétszer is Valovics próbálkozott a hétméteres vonalán, és hidegvérrel gázolt bele Zaszpa lelkébe és kapujába (38. p.: 14-17). A következő három percben Pidpalova, Kasel és Sucka ismét hatgólosra növelte a Motor előnyét, így Németh András kapust cserélt (40. p.: 14-20). Jól tette.

Harisová ettől kezdve brillírozott, már amikor az ukránok eltalálták. Az 51. percben a szlovák kapus "bekapta" első gólját, ám az eltelt 11 percben a ferencvárosi támadások sem találtak mindig célt: Kirsner hetest hibázott a büntetőre beállt Viszockával szemben, és csak Uhraková és Mravíková gólja jelentett némi vigaszt (51. p.: 16-21).

Gyorsan fogytak a percek, és a Fradi szurkolói megállás nélkül biztatták csapatukat, hiszen nem engedhették meg azt, hogy kedvenceik legalább ne nyerjenek hazai pályán. A remény megvolt, hiszen a csapat szívvel-lélekkel küzdött, amelyet Harisová tartott a lányokban. A szlovák leány egyre csak parádézott a kapuban, és a hétméteresre beállt Pastrovics is eltérítette Reznir labdáját, így a különbség némiképp csökkent (53. p.: 19-21).

Az ukránokban pedig Sucka tartotta a lelket, amikor az 54. percben gólt lőtt. A Fradi azonban akarta ezt a győzelmet, nem adta fel, és az 57. percben Szamoránsky ziccerből egyenlített, majd pontosan két perccel a mérkőzés vége előtt meg is szerezte a vezetést (59. p.: 23-22).

Ekkor már bejöttek a hosszú, gyors indítások. A norvég játékvezetők egy-kétszer megunták az ukránok látható időhúzását (Zaszpa nem nagyon akarta a kezdőkör felé dobni a labdát egy-egy Fradi-gól után), és középkezdés után rögtön passzívat jeleztek. Ebből hibába kényszerítették a zöld-fehérek a Motort, és jöhetett Pastrovics: Kirsnert indította az utolsó percben, akinek végre volt ideje arra, hogy kiszámítsa Zaszpa mozgását. A ferencvárosi csapatkapitány nem is hibázott, kétgólosra növelte a hazai előnyt. Sucka azonban hamar válaszolt, kialakítva ezzel a 24-23-as végeredményt.

Tóth három másodperccel a lefújás előtt szabaddobásból még gólt lőtt, azonban a norvég sípmesterek ezt nem adták meg, hiszen Kirsnert látták a kilencesen belül. Az időntúli ismétlés pedig nem ment be annak ellenére, hogy az orosz légiós, apró termetű Kaselt kiállították, hiszen megpróbálta magát lecserélni egy magasabb sáncolóra - ez az új szabály szerint pedig nem lehetséges.

A Ferencváros tehát megizzasztotta ugyan szurkolóit, de hatalmas küzdeni akarással nyert az EHF-kupa első elődöntőjén. A mindent eldöntő visszavágót jövő szombaton, április 22-én 18 órakor rendezik Zaporizzsjában (közép-európai idő szerint 17 óra). A játékot a dán Pedersen-Mortensen kettős vezeti.