Tompán, enerváltan nem lehet

2004. március 4. 8:39

Női olimpiai felkészülési mérkőzés - a nulla pontról kezdi a gyakorlást a Mocsai-keret.

Az olimpiai és vb-ezüstérmes magyarok vendégjátéka mindig nagy esemény Dániában. A mintegy 3500 szurkoló abban reménykedett, hogy olimpiai aranyérmes csapatának a tévémérkőzésen sikerül visszavágnia a vb-n elszenvedett súlyos vereségért (29-19). Ez olyannyira sikerült, hogy "összesítésben" is az északiak diadalmaskodtak egy góllal.

Amíg Mocsai Lajos fiatal tehetségeknek adott bizalmat, addig Jan Pytlick kapitány arra volt kíváncsi, hogy a válogatott egykori sztárjai, akik különböző okok miatt kihagyták a decemberi világbajnokságot, mennyire tudnak hasznára lenni csapatuknak. Az újvárosi kezdősorral szemben a dánok azonnal magukhoz ragadták a kezdeményezést, szélekről és kontrákból szerzett találatokkal tetemes előnyre tettek szert. A magyar próbálkozások sorra elhaltak a remekül védekező dánok hatos védőfalán, vagy éppen a mezőny legjobbja, a Slagelse kapusa, Schmidt hárított szenzációsan. A nyolcadik percben megtört a magyar gólcsend, Nagy Ivett szórványos kontráink egyikéből szerzett gólt. Nem sokkal később Görbicz harcolt ki büntetőt, de Radulovics a lécre ejtette a labdát.
Magyarország nagy igyekezettel próbálkozott, de nem tudta felvenni a dánok diktálta ritmust, tompán, enerváltan kézilabdázott, sok technikai hibát követett el, s érződött a teljesítményén, hogy a honi élcsapatok az elmúlt időszakban fárasztó bajnoki rangadókon és európai kupatalálkozókon szerepeltek.
Tovább nőtt a dán előny, s ahogy az ilyenkor lenni szokott, a kihagyott magyar ziccerekből leindítottak és újabb gólokat lőttek a hazaiak. Bulath már a sokadik kapufánkat lőtte, majd a 22. percben Szűcs góllal mutatkozott be, Görbicz pedig hetest hagyott ki.
Daugaard két gyors góljával kezdődött a második félidő, de ezekre válaszolt Ferling, majd Sugár büntetőt hárított. A dán előny mégis nőtt, és a 38. percben Munch találatával már tízgólosra duzzadt. Sugárt a győri Sirina váltotta, aki jól érezte a játék ritmusát, olykor a kapujából messze kifutva állította meg a dán kontratámadásokat. Ez is kevés volt az üdvösséghez, mert a 43. percben már 21-9-re (!) vezettek a hazaiak. Mehlmann is feliratkozott a büntetőt kihagyók közé: lövését Nörgaard, a Viborg fiatal tehetsége hárította. Kirsner a beállós helyéről szerzett gólt, és Kulcsár is megrázta magát, egymás után háromszor talált be (25-16). Az 57. perctől négy mezőnyjátékossal folytatta együttesünk, mert Kirsnert és Tóthot is kiállították. A dánok a hét végén hazánkban vendégszerepelnek: szombaton Pápán (16 óra) Hollandiával, vasárnap Győrött (17) a magyarokkal találkoznak. Mocsai Lajos kerete szerdától Dunaújvárosban gyakorol, ahol pénteken (18) Hollandiával mérkőzik.

Mocsai Lajostól azt kérdeztük, mi volt a fiaskó legfőbb oka.
- Már a mérkőzés elején tetemes hátrányba kerültünk, és időbe telt, amíg a dán Select cég túl erősen tapadó vakszát megszoktuk. Ennek tudhatóak be a technikai hibáink, kezdeti pontatlan átadásaink. Tizenöt perc után lehetőséget kaptak a fiatalok is, akik még nem érezték tökéletesen az idősebb generáció játékát. Rányomta bélyegét a teljesítményünkre az utóbbi időben játszott rangadók és kupameccsek okozta fáradtság. Gyakorlatilag edzés nélkül léptünk pályára, de legalább kiderült, hogy a nulla pontról kiindulva kezdjük az olimpiai felkészülést. A küzdőszellemünkkel Aarhusban sem volt gond, de a játék összes elemében jobbak voltak a dánok. A tanulság, hogy még a tesztmérkőzésekre sem szabad alapos gyakorlás, vagyis fizikai, pszichikai és stratégiai alapok nélkül kiállnunk. A hét végi kísérleti tornán igyekszünk felkészültebb, frissebb válogatottal a szurkolók elé állni, de senki se várjon csodát. Harcolni fogunk, ám játékunk és formánk még nem érheti el régi színvonalát.
Jan Pytlick kapitány arra válaszolt, miért volt ekkora a különbség a két együttes között.
- A kontráink, a szélsőjátékunk és általában a dán stílusra jellemző pozitívumok kidomborodtak. Remekül védekeztünk, a hatos védőfalunk ellenszerét nem sikerült megtalálnia ellenfelünknek.

Forrás: Nemzeti Sport