Világbajnokság: cél az olimpia!
2015. december 1. 14:57
Négy nappal a dániai női világbajnokság rajtja előtt sajtótájékoztatót tartott a Magyar Kézilabda Szövetség.
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a Nemzetközi Kézilabda Szövetség tájékoztatta az MKSZ-t az olimpiai selejtezők rendezési jogainak odaítéléséről, ennek alapján a korábbiakkal ellentétben nem a világbajnokságok 2-4. helyezettjei adhatnak otthon a kvalifikációs tornáknak, hanem bármelyik résztvevő pályázhat annak érdekében, hogy a selejtezők házigazdája lehessen. Dr. Kocsis Máté elmondta, hogy a Magyar Kézilabda Szövetség mind a női, mind a férfi olimpiai selejtezők rendezésére beadja pályázatát.
"Bizakodó vagyok, úgy érzem, hogy a mostani válogatottól a legjobb négy közé jutás sem lehetetlen, hiszen jó formában vagyunk valamennyien" - mondta el Szucsánszki Zita. "A legboldogabbak természetesen akkor lennénk, ha közvetlenül kijutnánk az olimpiára!"
"Az elnökség korábbi döntése alapján a jelenlegi olimpiai ciklusban a fő cél az ötkarikás játékokra való kijutás, éppen ezért speciális premizálási rendszert állapított meg a szövetség. A világbajnokságra való kijutásért 4 millió forint járt, amennyiben a csapat a világbajnokságon megszerzi az olimpiai kvalifikációs tornán való szereplés jogát, a prémium újabb 12 millió forint, a Rióba való kijutás pedig újabb 24 millió forint jutalmat jelent" – mondta el Novák András, az MKSZ főtitkára.
A sajtótájékoztatón elhangzott az is, hogy december 1-jétől 24-ig 10 százalékos kedvezménnyel kaphatók a jegyek a májusban Budapesten sorra kerülő női kézilabda Bajnokok Ligája FINAL4-ra.
A női világbajnokság csoportbeosztása:
A-csoport (Herning): Dánia, Montenegró, Magyarország, Japán, Tunézia, Szerbia
B-csoport (Naestved): Kuba, Svédország, Hollandia, Lengyelország, Kína, Angola
C-csoport (Kolding): Brazília, Franciaország, Argentína, Dél-Korea, Kongói DK, Németország
D-csoport (Frederikshavn): Norvégia, Spanyolország, Románia, Oroszország, Puerto Rico, Kazahsztán
A magyar férfi válogatott december 13-án kezdi meg felkészülését a januári, lengyelországi Európa-bajnokságra. A csapat célja megegyezik a női együttesével: fókuszban az olimpiára, illetve az olimpiai selejtezőtornára való kijutás áll. A férfiválogatott a női csapat legnagyobb szurkolójaként sok sikert, eredményes szerepelést kíván Németh András együttesének, és bízik benne, hogy nyáron Rióban két magyar kézilabda-csapatért is szoríthatnak a magyar szurkolók! Hajrá, magyarok – Dániában is!
A magyar válogatott mérkőzésprogramja az A-csoportban:
2015. december 5., szombat, 18:00: Magyarország-Tunézia (tv: Sport1)
2015. december 6., vasárnap, 18:30: Szerbia-Magyarország (tv: Sport1)
2015. december 8., kedd, 18:30: Montenegró-Magyarország (tv: Sport1)
2015. december 9., szerda, 20:45: Magyarország-Dánia (tv: Sport1)
2015. december 11., péntek, 16:15: Magyarország-Japán (tv: Sport1)
A válogatott delegációjában a játékosok, Németh András szövetségi kapitány, Pálinger Katalin csapatmenedzser és Köstner Vilmos edző mellett ott lesz Langauf István technikai vezető, dr. Szikora Gyula orvos, Szikra-Mezey Csaba fizioterapeuta, Tímár Csaba masszőr és Ballai Attila sajtófőnök.
Résztvevők, lebonyolítás
A csoportok első 4-4 helyezettje jut a nyolcaddöntőbe, a legjobb 16 közé. A csoportok 5-6. helyezettjei az Elnöki Kupában játszanak a 17-24. helyekért.
A nyolcaddöntőkben (december 13., 14.) a csoportelsők csoportnegyedikekkel, a csoportmásodikok csoportharmadikokkal találkoznak. A nyolcaddöntők vesztesei számára a világbajnokság véget ér. A negyeddöntők (december 16.) veszteseire további két mérkőzés vár, így az első nyolc helyért valamennyi helyosztót lejátsszák a csapatok.
Az olimpiai női kézilabdatornán 12 válogatott vehet részt.
Az olimpia biztos résztvevői: házigazda (Brazília), a kontinensbajnokok, illetve a kontinentális olimpiai selejtezőtornák győztesei (Európa: Norvégia; Afrika: Angola; Ázsia: Dél-Korea; Amerika: Argentína – a Pán-Amerikai Játékok 2. helyezettjeként, miután a győztes Brazília a házigazda jogán vesz részt az olimpián), valamint a dániai világbajnokság győztese
A fennmaradó 6 helyet a 3 olimpiai torna (2016. március 17-20.) 2-2 továbbjutója szerzi meg.
Az olimpiai selejtezőn 12 csapat vehet részt, a csapatokat három, egyenként négy csapatos csoportba osztják.
Az olimpiai selejtezőn szerepelhet:
- a világbajnokság 2-7. helyezettje (vagy a legjobb 6 helyezett csapat, amely korábban még nem szerzett közvetlen olimpiai részvételi jogot) – 6 csapat
- a világbajnokságon legjobban szereplő földrészről további 2 válogatott – az adott kontinens bajnokságáról (pl. Európa-bajnokság) vagy olimpiai kvalifikációs tornájáról – 2 csapat
- a világbajnokságon 2. legjobban szereplő földrészről további 2 válogatott – az adott kontinens bajnokságáról (pl. Európa-bajnokság) vagy olimpiai kvalifikációs tornájáról – 2 csapat
- a világbajnokságon 3. legjobban szereplő földrészről további 1 válogatott – az adott kontinens bajnokságáról (pl. Európa-bajnokság) vagy olimpiai kvalifikációs tornájáról – 1 csapat
- a világbajnokságon 4. legjobban szereplő földrészről további 1 válogatott – az adott kontinens bajnokságáról (pl. Európa-bajnokság) vagy olimpiai kvalifikációs tornájáról – 1 csapat
A világbajnokság eredményei alapján az a kontinens számít a legjobban szereplő földrésznek, amelynek képviselője megnyeri a világbajnokságot, 2. legjobban szereplő földrész az a kontinens, amelynek legjobb helyezett képviselője az 1. kontinens legjobb helyezett válogatottja(i) után következik a vb-rangsorban stb. Tehát pl. a 2013-as vb előtti valamennyi világbajnokság legjobb kontinense Európa volt, a 2013-as vb-n azonban Brazília győzelme miatt Amerika volt a legjobb kontinens, Európa a 2., stb.
Az Európa-bajnokságról csak abban az esetben jut ki az olimpiai selejtezőre 2 helyett 1 válogatott, ha a világbajnokságon legjobb helyezett európai válogatottat legalább 2 különböző kontinens képviselője is megelőzi a vb-rangsorban (pl. 1. Brazília, 2. Dél-Korea, 3. Európa legjobb helyezést elérő válogatottja).
Az olimpiai selejtezők csoportbeosztása:
1. csoport:
- vb-2. (amennyiben a vb-2. korábban már megszerezte az olimpiai szereplés jogát, akkor a vb-3. szerepel a tornán a vb-2. jogán stb.)
- vb-7.
- a világbajnokság 3. legjobb kontinensének képviselője a földrész bajnokságáról vagy olimpiai kvalifikációs tornájáról
- a világbajnokság 4. legjobb kontinensének képviselője a földrész bajnokságáról vagy olimpiai kvalifikációs tornájáról
2. csoport:
- vb-3. (amennyiben a vb-3. korábban már megszerezte az olimpiai szereplés jogát, akkor a vb-4. szerepel a tornán a vb-3. jogán stb.)
- vb-6.
- a világbajnokság 2. legjobb kontinensének 1. képviselője a földrész bajnokságáról vagy olimpiai kvalifikációs tornájáról
- a világbajnokság legjobb kontinensének 2. képviselője a földrész bajnokságáról vagy olimpiai kvalifikációs tornájáról
3. csoport:
- vb-4. (amennyiben a vb-4. korábban már megszerezte az olimpiai szereplés jogát, akkor a vb-5. szerepel a tornán a vb-4. jogán stb.)
- vb-5.
- a világbajnokság legjobb kontinensének 1. képviselője a földrész bajnokságáról vagy olimpiai kvalifikációs tornájáról
- a világbajnokság 2. legjobb kontinensének 2. képviselője a földrész bajnokságáról vagy olimpiai kvalifikációs tornájáról
Az olimpiai selejtezőtornák rendezési jogának odaítéléséről a Nemzetközi Kézilabda Szövetség (IHF) később hoz döntést, a korábbiaktól eltérően a selejtezők rendezési jogára pályázatot írt ki a nemzetközi szövetség. A Magyar Kézilabda Szövetség mind a női, mind a férfi olimpiai selejtező rendezési jogára beadja jelentkezését. A pályázatokat december 14-e után bírálja el az IHF.
Az olimpiai kvalifikációt illetően a prioritási sorrend:
1. olimpiai házigazdaként megszerzett részvételi jog
2. világbajnokként megszerzett részvételi jog
3. kontinensbajnokként vagy kontinentális olimpiai selejtező győzteseként megszerzett részvételi jog
4. olimpiai kvalifikációs tornán megszerzett részvételi jog
A világbajnokságon megszerzett olimpiai kvalifikációs tornán való részvétel joga szintén prioritást élvez a kontinensbajnokságon vagy kontinentális olimpiai selejtező győzteseként megszerzett részvételi joggal szemben. Tehát ha pl. a 2014-es Európa-bajnokság 2-5. helyezettjei (Spanyolország, Svédország, Montenegró, Franciaország) a világbajnokságon valamennyien kivívják az olimpián való szereplés, vagy az olimpiai selejtezőn való részvétel jogát, akkor az Eb-6. Magyarország – világbajnoki helyezésétől független – részt vehet az olimpiai selejtezőn.
Amennyiben Európa a világbajnoki helyezések alapján az 1. vagy 2. legjobban szereplő földrész lesz, a 2014-es Európa-bajnokságról 2 válogatott szerez részvételi jogot az olimpiai selejtezőre, mégpedig azon válogatottak közül a 2 legjobb Eb-helyezéssel rendelkező, amelyek nem vívják ki az olimpián vagy az olimpiai selejtezőn való részvételi jogot a dániai világbajnokságon.
A világbajnokságról a Sport Tv összesen 38 mérkőzést közvetít, közte a magyar válogatott valamennyi találkozóját.
A magyar válogatott hivatalos Facebook-oldala a www.facebook.com/kezivalogatott címen érhető el. Naponta friss hírekkel, hangulatjelentéssel, fotókkal jelentkezik a csapat az Európa-bajnokság idején.
Forrás: MKSZ
Fotók: MKSZ, Kovács Anikó