Bemutatkozik a Zvezda

2012. március 3. 0:12 © handball.hu

A KEK nyolcaddöntőjében a dán Randerset búcsúztató orosz Zvezda lesz a Ferencváros ellenfele a legjobb nyolc között. Az első mérkőzést szombaton 20 órakor rendezik a Népligetben, de a SportKlub nézői is élőben láthatják a találkozót.

A 2006/07-es idényben indult először európai kupasorozatban a Zvezda, s rögtön meg is nyerte az EHF-kupát. Egy évvel később már a Bajnokok Ligája trófeáját emelték a magasba az orosz lányok – ekkor az elődöntőben a Győri ETO csapatát búcsúztatták. Azóta nem kerültek a BL-ben a legjobb nyolc közé, sőt, idén már csak a KEK-ben indulhattak a zvenyigorodiak.

Eddig kizárólag a Győri ETO ellen játszottak az oroszok. Háromszor győztek (egyszer idegenben, kétszer otthon), és ötször kikaptak (kétszer otthon, háromszor idegenben). Ha a Metz tavaly nem tett volna csodát Zvenyigorodban, és nem verte volna ki az orosz csapatot, a Zvezda a KEK elődöntőjében találkozott volna a Ferencvárossal.

Zovko csapata az orosz bajnokság alapszakaszában a Kubany ellen Krasznodarban, a Dinamo Volgográd ellen otthon, a Rosztov Don ellen pedig idegenben kapott ki, így a második pozícióban várja a március végén, április elején sorra kerülő, oda-visszavágós negyeddöntő mérkőzéseket a moszkvai Lucs csapata ellen.

Utolsó, talán legfontosabb meccsüket az élen álló Dinamo ellen Volgográdban játszották, amely négygólos vendégsikert hozott. Igaz, a jelenlegi orosz bajnoknak már nem volt szüksége pontokra az alapszakasz-győzelemhez.

Ezen az összecsapáson kiemelkedő teljesítményt nyújtott, – a hétmétereseket is beleszámolva – tizenkét gólt lőtt a jobbszélső Tatjana Dronyina, a kapuban pedig Viktorija Kalinyina védett kiemelkedően: 31 lövésből 11-et hárított (35%). Összesen majd' félórát töltött a pályán az újonnan igazolt fehérorosz jobbátlövő, Inhutye Hajzsucice, aki hat gólt szerzett, s harmadik kiállítása után már nem tért vissza a pályára. Szintén hatgólos lett a tizenhét éves irányító, Anna Vjahirjeva.

A csapat legeredményesebb játékosa a KEK-ben 29 góllal Polina Kuznyecova, Ljudmila Posztnova 28, Dronyina 21, Jana Uszkova pedig 20 gólt lőtt. A magyar bajnokságból érkezett Szabó Valéria a hat KEK-mérkőzésen két gólt dobott, Simona Spiridon pedig csak a Randers elleni párharcon szerepelt, s négy góllal zárta a nyolcaddöntőt.

A hírek szerint a Ferencváros ellen már pályára léphet az orosz bajnokságból pénzügyi okok miatt visszalépő szentpétervári Kirovcsanka egykori játékosa, a Zvezda új igazolása, a 27 éves irányító Olga Vinogradova, aki korábban már a Lada Togliatti csapatában is szerepelt.

A negyeddöntő sorsolásával elégedett Zdravko Zovko, a Trefilovot váltó vezetőedző azt nyilatkozta a klub honlapján, hogy 50% esélyt lát a továbbjutásra, és ha a Zvezda meg szeretné nyerni a sorozatot, minden ellenfelet le kell győzni.

Az oroszok a szerb Jagodina, a norvég Tertnes, majd a dán Randers csapatát búcsúztatták az idei KEK-sorozatban. A hazai meccseiket mindig hozták (a norvégok ellen mindkét meccset otthon játszották), Szerbiában öttel kaptak ki (29-34), Dániában pedig eggyel (25-26).

A Ferencváros a KEK-negyeddöntő első találkozóján szombaton 20 órakor a Népligetben fogadja az orosz bajnoki negyedik Zvezdát. A hazai mérkőzést a SportKlub, a visszavágót pedig a DigiSport közvetíti élőben.