Izlandi és német csoda a nyitókörben

2011. december 3. 17:48 © handball.hu

A Montenegró - Izland találkozóval a santosi csoport is megkezdte a világbajnokság küzdelmeit. A második meccsen a norvégok csaptak össze a németekkel, míg a nap zárásaként Angola vívott kemény csatát Kínával.

Kiállítások: 4 perc Kiállítások: 6 perc

A NorvégiaNémetország csata után igazi bohózatként hatott az AngolaKína találkozó eleje. Minden bántás nélkül állíthatjuk, hogy ez a két ország még igencsak távol áll attól, amit Európában kézilabdának neveznek, ám mindezt mérhetetlen lelkesedéssel kompenzálják. A meccs első szakaszában igencsak szoknia kellett a csapatoknak a ritmust, na és persze labdaátadási gondok is akadtak szép számmal. Ekkor még úgy tűnt, Angola az összeszedettebb, ám ez hamar megváltozott, és a 16. percre már Kínánál volt a magabiztosabbnak nevezhető előny (4-7). Az afrikaiak labdaszerzésekkel próbáltak felzárkózni, de ez csak az első lépés volt, utána még nagy szerencse kellett ahhoz is, hogy a passzoknál a megfelelő kezekbe kerüljön a játékszer. A játékosok mindkét térfélen bátran támadtak, és távoli lövésekre is vállalkoztak, egyedül az eredményesség volt kérdéses (25. perc: 7-10). Az első félidőt két góllal Kína vitte (10-12).

A szünet után megtáltosodott Angola, és Marcelina Kiala és Calandula találataival nemcsak hogy egyenlített, hanem rögtön a vezetést is átvette. Ezt egy igazán gólzáporos periódus követte, ám az adok-kapokból is a fekete kontinens versenyzői kerültek ki győztesen (48. perc: 23-20). Ezt a szárnyalást aztán egyre nagyobb örömmámorban követte figyelemmel a nagyjából harminc-negyven fősre duzzadt angolai szurkolótábor, aki minden egyes lerohanásgólt hangos ujjongással és tapsviharral fogadott (52. perc: 25-22). Az utolsó percek is jópár találatot tartogattak, így egyáltalán nem lehetett még röviddel a lefújás előtt sem biztosra mondani, kié lesz a meccs (58. perc: 28-28). Kína utolsó támadása kimaradt, így egyetlen góllal bá, de Angola nyert. Végeredmény: 30-29.

Brazília, Santos, Santos Aréna, 740 néző
Játékvezetők: Matija Gubica, Boris Milošević (horvátok)
Kiállítások: 0 perc Kiállítások: 4 perc

Ahogy az előre várható volt, ugyanolyan módon indult a találkozó, mely a tizedik percig (5-2) teljesen nyugodtan zajlott. A németek lassabb játékkal, és statikusabb támadásokkal kísérleteztek, míg a norvég védők nagyszerű lábmunkával dolgoztak, és a kontrákkal is jobban bánt a csapat. A germánok második akciógóljára a tizennegyedik perc végéig kellett várni, azt is, mint az elsőt, Richter jegyezte, és a következő is az ő számlájára volt írható. A válogatottak kemény fizikai munkára kényszerültek, és a németeknek is egyre aktívabban volt sikerük a másik térfélen (25. perc: 12-10). Kapuscserét is eszközöltek, az Englert helyett beállt Woltering jobban vette ezúttal a meccs ritmusát. A norvégok időt kértek, de Németország tovább zárkózott (28. perc: 13-12), és a félidőre is összesen már csak eggyel mentek a skandinávok (14-13).

A második harminc percet Augsburg találata nyitotta, de mire a csapata elkezdhetett volna örülni az egyenlítésnek, röpke pillanat alatt két norvég gól is született Nostvold és Riegelhuth által. 16-16-nál Nadgornaja büntetőt hibázott, ennek ellenére a vezetést a 39. percben átvette együttese (16-17). Hergeirsson időkérése után sem történt nagy változás: Woltering mindent megfogott, társai pedig dobálták a gólokat Haraldsennek, majd az őt váltó Grimsbo-nek (43. perc: 17-20, 48. perc: 21-24). A csarnokban fantasztikus hangulat uralkodott, biztosan nem bánták meg azok a brazil nézők, akik erre a játéknapra váltottak jegyet. Melbeck és Mietzner nagyszerű formában játszott, míg a norvégoknál inkább meglepetésszerűen tűntek elő a gólszerzők (55. perc: 24-28). A komplett szektornyi norvég szurkoló már nem tudta, mit kövessen el csapata egyre inkább tűnni látszó győzelméért. Igazi kiélezett küzdelmet, és hatvan percen keresztüli pörgést hozott ez a mérkőzés, és két meccs után már a második meglepetést is elkönyvelhettük Santosban. Végeredmény: 28-31.

Megismételjük: NorvégiaNémetország 28-31!

A mérkőzés legjobb játékosa: Franziska Mietzner

Montenegró
21 (10)
Izland
22 (11)
Brazília, Santos, Santos Aréna, 380 néző
Játékvezetők: Aires Menezes, Aparecido Pinto (brazilok)
Piros lap: Skúladóttir HÓ.

A norvég szurkolótábor biztatását maga mögött tudó Izland jó rajtot vett, és főleg a védekező munkájának köszönhetően meglepetésre a 12. percben már két góllal vezetett (3-5). A világbajnokság nyitómeccsének stressze láthatóan ott volt mindkét gárdában, és ez a görcsösség csak nem akart múlni. Montenegró fordított ugyan (18. perc: 7-6), de nem sokkal ezután emberhátrányba került, és azt két kapott góllal zárta, miközben egyet sem lőtt (24. perc: 8-8). Dokic még az első játékrész alatt már a második kétperces büntetését kapta, és nem ő volt az egyetlen a csapatában, aki rövid időre a kispadra lett küldve. Harmincpercnyi játék után így 10-10-es döntetlen állás realizálódott volna, ha Izland nem lövi be az időntúlra megítélt hétméteresét. Félidőben: 10-11.

Jovanovic három, egymást követő találata ismét montenegrói vezetést eredményezett (34. perc: 13-12), de a meccs hullámzása ezután sem állt meg. A két játékvezető tevékenysége is elég megmosolyogtató volt, csakúgy, mint a találkozó összképe. Az utolsó tíz perc kezdetéhez érkezve kettő találattal Izlandnak állt a zászló, majd ezt még Knútsdóttir fejelte meg eggyel (17-20). Skúladóttir a kapura törő Bulatovic-ot akadályozta, amit a bírópáros azonnali piros lappal jutalmazott. Knútsdóttir továbbra is megállíthatatlan volt, így egyre jobban érett a meglepetés, ahogy a meccs végéhez rohamosan közeledve is biztosan tartották előnyüket az izlandiak. Popovic igazi vezérként próbálta húzni csapatát, és az utolsó perc elején már csak egy volt közte (21-22). Ekkor Izland időt kért, és a maradék időt végig is támadta, így megnyerte a találkozót. Végeredmény: 21-22.

A mérkőzés legjobb játékosa: Karin Knútsdóttir

A meccs után Dragan Adžić így nyilatkozott: "Nehéz meccsre számítottam, de sokkal jobb játékra is a csapatomtól. Izland nem hozott semmi meglepőt, viszont az én lányaim igen. A játékvezetők tevékenységét nem szoktam kommentálni, most sem teszem."

Sara Vukčević montenegrói játékos így látta saját teljesítményüket: "Védekezésben nem a kívánt szinten játszottunk, nem, vagy rosszul kommunikáltunk, és rengeteg hibát követtünk el."

Izland válogatottjának edzője, Jóhansson Águst elégedett volt az eredménnyel: "Majdnem hatvan percen át kiváló védekezést nyújtottunk, és kevés technikai hibát követtünk el. Ezt át is beszéltük a mérkőzés előtt, hogy a túl sok technikai hibát Montenegró sok gyors lerohanással fogja büntetni, és ezt be is tartottuk. Ma a csapatom kimondottan jó meccset játszott, és Montenegrónak semmi sem sikerült. Örülök ennek az eredménynek, ez egy nagyon jó kezdés volt. Hihetetlennek tűnő eredmény született, de nekünk már a holnapi meccsel kell foglalkoznunk, és nyugodtan készülnünk arra. A legfontosabb, hogy fegyelmezettek maradjunk, mert egy nagyon kemény találkozó vár ránk."