Küzdelmes győzelem Lundban

2010. április 1. 18:32 © handball.hu

A magyar válogatott ma Svédországgal szemben mérettette meg magát, idegenben. A lányok egy zömében igazi izgalmakat tartogató meccsen szereztek újabb két pontot az Eb-selejtezőn. A handball.hu helyszíni tudósítása Lundból.

Kiállítások: 8 perc Kiállítások: 8 perc

A találkozóról a nevezett 16-16 főből a svédeknél Lisa Karlsson és Tina Flognman, míg a mieink közül Temes Bernadett és Tóth Katalin marad távol.

A mérkőzés előtt Marczinka Zoltán, a csapat edzője a handball.hu érdeklődésére elmondta, hogy a csapat a csütörtöki érkezés után egy kisebb csarnokban taktikai edzésen vett részt, majd az este videózással telt. A meccs napjának délelőttjén negyvenperces átmozgató jellegű tréninget vezényelt Mátéfi Eszter. Az ellenfél a legnagyobb sztárjai nélkül érkezett Lundba, míg a magyar együttes a kínai világbajnokság óta megerősödött: visszatért Pálinger Katalin, akinek a jelenléte pszichésen is segíti a lányokat, Kovacsicz Mónika remek formában érkezett a csapatba, Vérten Orsi is százszázalékos, és az edzések alapján a sérülése után visszatérő Szamoránsky is jól mozog. Az edző szerint Svédország belső négyese meglehetősen lomhán mozog, ez kell kihasználnunk. „Ha az első tíz percben sikerül tartanunk velük a lépést, akkor úgy érzem, nem lehet gond” – zárta szavait Marczinka.

A mérkőzés körítéseként nagy csinnadrattát csaptak a svédek: füstköd, fényjáték kísérte a csapatok bevonulását, de sok néző mindezt élőben nem láthatta, hiszen körülbelül félig telt csak meg a 3400 fő befogadására képes lundi aréna. Nem kezdődött fényesen lányainknak az összecsapás, hiszen kevesebb, mint három perc játék után már 3-0-os hátrányba kerültek. A svédek bátran vállalkoztak, átlövés-gólokkal operáltak, míg nálunk nemcsak a védekezéssel, hanem sajnos a támadásokkal is gondok adódtak. Az első magyar büntető- és akciótalálat is Tóth Tímea nevéhez volt köthető. Mátéfi Eszternek korán kezébe kellett venni az időkérést jelző táblát, de mielőtt azt be kellett volna vetnie, konszolidálódott a helyzet, és a válogatottunk 5-1-ről 5-4-re zárkózott.

A védelemben viszont továbbra is ott maradtak a rések, amit az ellenfél ügyesen vett észre, és használt ki, még emberhátrányból is (12. perc: 7-4). Ebben a fázisban Szabó vette hátára csapatunkat, és segítette társait fontos gólokkal. Ami 5-4-nél és 8-7-nél nem sikerült, azt Vérten 9-8-nál megtette: a 21. percben az ő jóvoltából kiegyenlített együttesünk. Mire a szép számban a helyszínen összegyűlt magyar szurkolók elkezdhettek volna örülni, jött Jacobsen és Torstenson, és újra az eredmény után rohanás jutott Tomoriéknak osztályrészül. A 25. percben, 12-12-nél újra egyenlő lett az állás, majd Szabó negyedik találatával a mérkőzés során először már nekünk állt a zászló (12-13). Ezt Vérten még megtoldotta két szép egyéni akcióval, így a szünetig hátralévő időben nagyon már nem kellett aggódnunk. Félidőben: 12-15.

Torstenson őrzése a második harminc percre sem tűnt könnyebb feladatnak, mint azt megelőzően. Kovacsicz góllal tért vissza hosszú válogatottság-szünete után a pályára. A svédek egyre kétségbeesettebb módon próbálták megállítani a magyar rohamot, ennek köszönhetően kettős emberhátrányba kerültek (39. perc: 15-21). Az első játékrészben jól teljesítő Kain teljesítménye is csökkent, így kapuscseréhez is folyamodott ellenfelünk trénere, de Grubbström sem tett többet hozzá a játékhoz. Nem úgy a mi Pálingerünk, aki még büntetőket is hárított. Ebben a szakaszban pedig ez lett volna a skandinávoknak az egyetlen biztos gólforrásuk. Wiel Fredén vezetésével aztán újra magukra találtak a házigazdák, akik háromra csökkentették a hátrányukat (46. perc: 19-22). Ami a hosszú távollét után visszatérőket illeti, Szamoránsky Piroska is lehetőséget kapott Mátéfi Esztertől. Torstenson kilencedik góljával már csak kettő maradt az előnyünkből (53. perc: 22-24), majd Wallter lövésével csak egy.

Gyorsan időt kért a magyar stáb, ami után Tomori bombája hozott némi kis nyugalmat. Az izgalmak az utolsó pillanatokig kitartottak, ám az időntúli svéd büntető már csak arról döntött, hogy egy- vagy kétgólos győzelemmel a tarsolyban utazik-e haza holnap csapatunk. Torstenson a hétméterest belőtte, így eggyel.

Végeredmény: 26-27.

A találkozó végén díjazták a két együttes legjobb játékosát. A házigazdáknál Annika Wiel Fredént, míg nálunk Vérten Orsolyát érte a megtiszteltetés.

A mérkőzés alakulása:

Elkezdődött a mérkőzés.
1. perc: Torstenson 1-0
2. perc: Gulldén 2-0 (7m)
3. perc: Torstenson 3-0
4. perc: Tóth T. 3-1 (7m)
4. perc: Johansson 4-1
5. perc: Torstenson 5-1
7. perc: Tóth T. 5-2
8. perc: Szabó 5-3
10. perc: Tóth T. 5-4 (7m)
11. perc: Eriksson 2'
11. perc: Wiel Fredén 6-4
12. perc: Wiel Fredén 7-4
12. perc: magyar időkérés (11' 30")
12. perc: Szabó 7-5
13. perc: Szabó 7-6
14. perc: Wiel Fredén 8-6
15. perc: Bulath 8-7
18. perc: Bulath 2'
18. perc: Boson 9-7
19. perc: Szucsánszki 9-8
21. perc: Vérten 9-9
21. perc: Jacobsen 10-9
22. perc: Torstenson 11-9
23. perc: Tóth T. 11-10 (7m)
24. perc: Tomori 11-11
24. perc: Johansson 12-11
25. perc: Tóth T. 12-12
25. perc: svéd időkérés (24' 44")
26. perc: Szabó 12-13
27. perc: Vérten 12-14
28. perc: Vérten 12-15

Vége az első félidőnek (12-15).

Elkezdődött a második félidő.
31. perc: Torstenson 13-15
32. perc: Szucsánszki 13-16
33. perc: Jacobsen 14-16
33. perc: Szabó 14-17
34. perc: Tomori 2'
34. perc: Torstenson 15-17
35. perc: Vérten 15-18
36. perc: Torstenson 2'
36. perc: Kovacsicz 15-19
37. perc: Boson 2'
37. perc: Tóth T. 15-20 (7m)
38. perc: Vérten 15-21
39. perc: svéd időkérés (38' 17")
39. perc: Johansson 16-21
40. perc: Gulldén --- (7m: Pálinger védte)
41. perc: Kovacsicz 16-22
42. perc: Jacobsen 17-22 (7m)
43. perc: Jacobsen --- (7m: Pálinger védte, a labda fölépattant)
45. perc: Wiel Fredén 18-22
46. perc: Wiel Fredén 19-22
47. perc: Tóth T. 19-23 (7m)
47. perc: Szucsánszki 2'
48. perc: Torstenson 20-23 (7m)
49. perc: Torstenson --- (7m)
50. perc: Vérten 20-24
51. perc: Tóth T. 2'
51. perc: Torstenson 21-24 (7m)
53. perc: Torstenson 22-24
55. perc: Wallter 23-24
55. perc: magyar időkérés (54' 30")
56. perc: Tomori 23-25
56. perc: Wiel Fredén 24-25
57. perc: Wallter 2'
58. perc: Tóth T. 24-26 (7m)
60. perc: Wiel Fredén 25-26
60. perc: Tóth T. 25-27
60. perc: Torstenson 26-27 (időntúli 7m)

Vége a mérkőzésnek (26-27).