A Zvezda az idei BL trónján

2008. május 24. 16:31 © handball.hu

Mindent eldöntő mérkőzéséhez érkezett a Bajnokok Ligája 2007/2008-as évada. Bár sokáig mi, magyarok is reménykedhettünk, az idei cím megszerzéséért a Hypo és a Zvezda alakulata csapott össze, s egy végletekig izgalmas meccsen a trófea az oroszoké lett.

Bajnokok Ligája, döntő, 2. mérkőzés

Hypo Niederösterreich – HK Zvezda Zvenyigorod 29-31 (15-15)
Bécsújhely
Vezette: Lemme, Ullrich (GER)
A Hypo gólszerzői: Nascimento 6, Piedade 2, Kirsner 1, Kim 2, Oh 6, Tóth 7/3, Mjoung 2/1, Acimovic 3
A Zvezda gólszerzői: Poltorackaja 10/3, Boklascsuk 2, Karejeva 3, Dmitrijeva 1/1, Sipilova 2, Andrjusina 5, Vetkova 2, Poljenova 6/3
Hétméteresek: 5/4, ill. 9/7
Kiállítások: 6, ill. 12 perc

A Németh András-vezette Hypo NÖ csapata a torna "újkori történetében" 1994, 1995, 1998 és 2000 után ötödször szerezhette volna meg a közel húsz kilót nyomó trófeát, ám ez ezúttal nem jött össze; a Zvezda első orosz együttesként emelte magasba a serleget.

Történt mindez úgy, hogy a cím megszerzéséhez az első találkozón a csehoviaknak nem sikerült túl nagy lépést tenni, hiszen hazai pályán mindössze egygólos előnyre tettek szert (25-24; 10-15), de ez is elégnek bizonyult ezen a májusi délutánon az Arena Novában.

Az ellenük szurkoló teltháznyi ember ellenére az oroszok nem illetődtek meg: Szanko kapus közbenjárásával és Poljenova, valamint Karejeva góljaival a hatodik percben már 1-3-ra vezettek a magyar szurkolók számára az 1995-ös vb-döntő óta oly ismerős csarnokban. Az osztrákok Tóth és Englert parádéi által tartották magukat, és a félidő közepére Kim szemfüles lövésével egyenlítettek, majd Acimovic és ismét Kim találatával már két góllal meglógtak (8-6).

Ezt már Trefilov mester sem nézhette tétlenül, és a leromlott kapusteljesítményt cserével honorálta. Az orosz csapat feljavulása viszont nem Szajdova érkezésén múlt, sokkal inkább társai taktikus és célratörő támadójátékán. Poltorackaja zsinórban négyszer talált az osztrák kapuba, s így a 28. percben már megint a Zvezda állt nyerésre (12-13). A Hypo harcos játékkal, és főként Oh villanásaival egálra tudta hozni az első félidőt.

Nascimento és Tóth góljaival a hazai csapat törte meg a szünet utáni csendet, viszont az oroszok még mindig tartották magukat, amit a Hypo tagjairól elnevezett szektorokban (Gunnar, András, Era, stb…) ülő közönség egyre feszültebben követetett szemmel. Legnagyobb meglepetésünkre a „Timi”-szektorban azonban a csapatát ilyen messzire is elkísérő orosz szurkolótábor kapott helyet.

A német játékvezetők fontos pillanatban tanácstalanságukban a kettős kiállítás mellett döntöttek. Andrjusina a 43. percben előnyhöz juttatta együttesét (21-22), mely ekkor már azt is jelentette, hogy az osztrák gárda újra magát hozta nehéz helyzetbe. Az egállal kezdődő utolsó tíz percben (24-24) a Hypo az emberelőnyébe kapaszkodhatott volna, de kisvártatva Tóth Timi is a kispadra kényszerült. A lőtt gólok száma alapján már bizonyossá vált, hogy a hazaiaknak lagalább két találattal többet kell ezen a napon elérniük a győzelemhez, mint az ellenfélnek.

Az 53. percben aztán végre az eddig a nem túl acélos teljesítményt mutató balszélső, Kirsner Erika is betalált (27-26), ám a következő próbálkozása megint vakvágányra futott. Az egygólos hátrányban lévő osztrák csapat a bizonytalan kínai figurára játszotta ki támadását – sikertelenül. A végjátékban, mint azt az utóbbi időben többször is láthattuk, az orosz együttes semmit sem a véletlenre bízva magabiztosan teljesítette a feladatát. A Zvezda ezzel hazájában elsőként tudhatja magának a BL-trófeát.

Nem tudni, ebben a győzelemben kinek lehetett nagyobb szerepe: az orosz nemzeti válogatottat is irányító Jevgenyij Trefilov mesternek, avagy az érte és önmagukért is szívüket-lelküket kitevő játékosainak. Annyit mindenesetre kár lenne tagadnunk, hogy ez a „párosítás” az utóbbi években sokszor vert helyzetből is felállva örülhetett a végén.