Megjelent az új versenykiírás
2017. április 27. 22:07 © handball.hu
Az MKSZ Szakmai és Versenybizottsága elfogadta a 2017/18-as versenykiírást. Ennek rendelkezéseit tekintjük át. Németh Attila írása.
Ami a legtöbb olvasót érdekel, az NB I. lebonyolítása változatlan. A következő szezonban is 14 csapat szerepl majd az első osztályban, egyszerű körmérkőzéssel, rájátszás nélkül döntve a bajnoki helyezésekről. Az első fordulót szeptember 10-én rendezik, az utolsó játéknap pedig 2018. május 23. A részvételre az idei bajnokság 1-12. helyezettjei és a két feljutó jogosultak. Jövőre is játszania kell mindenkinek a junior válogatott ellen is.
Nem változik a játékengedélyek kiadásának rendje sem: február 22-ig bezárólag lehet játékengedélyt kérni, és egy bajnoki évadban továbbra is legfeljebb fejenként kettőt (azaz a szezon közben egyszer lehet csapatot váltani). Egyedül a kölcsönadás illetve kölcsönből visszavétel szabályai változtak, és lettek a korábbinál enyhébbek. A szövetségi szakmai koncepciójából kiderül, hogy leginkább a fiatal játékosok kölcsönadását látják követendő útnak, a szabályozás változása is ezt segítené elő.
A 2017/18-as szezonban akár négy játékengedélyt is kaphat (és az utolsót akár április 26-ig) az a játékos, akit kölcsönadnak, visszahívnak, megint ugyanoda kölcsönadnak, majd onnét megint visszahívnak. Az áprilisi határidő csak az esetleges harmadik és negyedik játékengedélyekre vonatkozik, tehát az első váltásnak legkésőbb február 22-ig kell megtörténnie. Ezzel párhuzamosan szigorítják a kettős (azaz az NB I. és az NB I/B bajnokságban való szereplésre egyaránt feljogosító) játékengedélyek kiadását: a következő szezonban ilyet csak 1998. január 1. után született női játékosok kaphatnak (az idei bajnokságban még 1995 volt a korhatár, ez tehát egy komolyabb változás).
Fennmarad a korábbi előírás, miszerint csapatonként a 15. és 16. benevezett játékosnak minden mérkőzésen magyar állampolgárnak kell lennie, de ettől az évtől az 1996. január 1. utáni születési idő is a feltételek közé kerül.
Továbbra is legfeljebb négy külföldi (azaz magyar állampolgársággal nem rendelkező) játékos nevezhető csapatonként a magyarokkal azonos feltételek mellett a bajnokságba, emelkedik viszont a kvótán felüli játékosok után fizetendő utánpótlás versenyeztetési díj: 5 millió Forint lesz. Új intézkedés, hogy ha egy csapatnak 4 vagy több külföldi játékosa van, akkor a külföldi edző után is meg kell fizetni az ötmillió forintos díjat (de a hivatalos személyek után csak egyszer, akkor is, ha több külföldi is dolgozik a csapat mellett).
A Magyar Kupa lebonyolítása szintén teljesen megegyezik az előző évivel.
Az NB I/B lebonyolításában az a legnagyobb változás, hogy nincs változás. Az idei versenykiírásba ugyanis belekerült, hogy a következő évtől 2x12 csapatra csökkentik a másodosztály létszámát, azonban ezt a változást az MKSZ végül elhalasztotta, így a 2017/18-as évben is 2×14 csapat versenyezhet. A korábbi éveknek megfelelően így most, 2017-ben is mindkét csoport utolsó három-három helyezettje esik ki - már legalábbis, ha lesz ennyi feljutni szándékozó csapat a harmadosztályból.
Egy másik változástól is visszalépett az MKSZ: jövőre is indíthatnak második csapatot az NB I-es klubok a másodosztályban, mindazonáltal a korábbinál szigorúbb feltételek mellett: csak 1999. január 1. után született játékosok szerepelhetnek (ezekbe a csapatokba kettős játékengedéllyel sem nevezhetőek 1998-as születésűek). A Szövetség a létszámcsökkentést ismét meghirdette: az idei versenykiírásba is beírták, hogy a 2018/19-es évben már csak 2×12 csapat versenyezhet a másodosztályban, azaz 2018 tavaszán mindkét csoportból 5-5 csapat esik ki.
A másodosztályban nem változik a külföldiekre vonatkozó szabályozás: már csapatonként az első külföldi játékos után is 10 millió forintos díjat kell fizetni. Továbbra is felmentést kapnak azok a külföldiek, akik Magyarországon tanulnak, és már korábban is Magyarországon éltek.
Nem változik az NB II. lebonyolítása sem, a következő évben is 6×12 csapat számára írják ki a bajnokságot, és az egyéb szabályok is változatlanok. NB I-es és NB I/B-s klubok (ellentétben az egy évvel ezelőtt meghirdetettekkel) továbbra is indíthatnak csapatot a harmadosztályban, ráadásul itt valamivel idősebb játékosok is részt vehetnek: a korhatár 1996. január 1.
A 2017/18-as lebonyolítás így nagy vonalakban mindhárom osztályban az ideivel fog megegyezni, ott is, ahol korábban már bejelentették a változtatási szándékot. A kölcsönadásra, kettős engedélyre, II. csapatok szerepeltetésére vonatkozó előírások változása tükrözi az MKSZ szakmai koncepciójában megjelenteket, miszerint a fiatal tehetségeket elsősorban az első osztályban szeretnék játszatni. Hogy mindebből mi fog megvalósulni, azt majd a bajnoki szezon folyamán láthatjuk meg.
Németh Attila
© handball.hu