Magyarok a Bundesligában
2016. október 25. 14:52 © handball.hu
A német első osztályban sok külföldi játékos kézilabdázik, köztük néhány magyar is, valamint két csapatnak is magyar edzője van. Őket mutatjuk be összeállításunkban.
A külföldiek közt a legnagyobb létszámban az idén is holland játékosokat találunk, de akad itt olasz vagy ausztrál kézilabdázó is. Az előző szezonokhoz képest jelentősen megugrott az itt szereplő magyar játékosok száma is. Különösen feltűnő, hogy az idén nyáron négy német klub is magyar játékost igazolt a jobbátlövő posztjára.
Magyarországon is ismert, hogy a TuS Metzingen ügyvezetője a magyar Rott Ferenc. A másodosztályban az ő felesége, Edina irányította a csapatot, másodedzőként jelenleg is szerepet vállal a munkában. A vezetőedző is magyar, Konkoly Csaba személyében. Konkoly a második szezonját tölti
Ugyanerre a posztra igazolt magyar játékost a bajnoki címvédő Thüringer HC együttese is, Győrből érkezett ide Planéta Szimonetta. Itt is tíz külföldi játékos játszik, igaz, Lýdia Jakubisová (szül. Fábryová) már öt éve, Katrin Engel pedig nála is korábban érkezett egy évvel. Planéta a szezon elején kezdő volt a saját posztján, és ő lőtte a hétmétereseket is. Ez utóbbiak kapcsán nem túl jó eddig a hatékonysága (13/20), és mostanában kevesebb játékidőt is kap. Mindezt annak ellenére, hogy váltótársa, a hozzá hasonló alkatú holland Anouk van de Wiel sem parádézik eddig. Az utóbbi mérkőzéseken Herbert Müller vezetőedző inkább mozgékonyabb jobbkezesekkel (Macarena Aguilar, Iveta Luzumová) próbálta megoldani a jobbátlövő posztját, és kisebb hangsúlyt helyezett a magas átlövők szerepének kialakítására.
A Borussia Dortmund vezetőedzője, Barna Ildikó már hosszabb ideje Németországban dolgozik, több német klubnál is megfordult már. Az 55 esztendős edzőnő 2014-ben, a másodosztályban vette át a BVB-t, és rögtön az első évben fel is jutottak az első osztályba. Mostanában azonban nem jönnek igazán a sikerek: az előző szezon végén sorra veszítették el a meccseket, és az idén is jött néhány váratlan pontvesztés, az első győzelmet pedig csak az ötödik fordulóban tudta elérni a csapat. A dortmundi keretben nyolc külföldit találunk, de itt nem a hollandok, hanem a magyar játékosok vannak a legtöbben, szám szerint hárman. Közülük a balszélső Vaszari Virág játszik a legrégebben a Ruhr mentén, ő már az utolsó másodosztályú évben is itt kézilabdázott. Vaszari alapembernek számít Dortmundban, folyamatosan játszik, és a jobban teljesítő emberek közé tartozik.
Az SVG Celle együttese az ötből két meccsét megnyerte, két kiesési rangadót nyert meg idegenben, amivel már a szezon elején nagyot lépett a bennmaradás felé. Az alsó-szászországi csapat az előző szezonokban is végig a bennmaradásért harcolt, 2015-ben ez egy hajszálon múlott, idén tavasszal pedig papíron ki is estek, és csak a Füchse felszámolása miatt maradhattak az első osztályban. Nekik is van magyar játékosuk, az előző szezon végén szintén felszámolt koblenzi Vulkan Ladies csapatából igazolt ide László Barbara. A játéklehetőségért sokat nem kell aggódnia, mivel ők is csak tizenhárman vannak, ennek megfelelően László is folyamatosan játszik, és ő a csapat első számú heteslövője is.
Míg a Wildungen gyengélkedése nem nagy meglepetés, annál inkább meglepő az utóbbi években stabilan középmezőnybéli Blomberg-Lippe
Szintén pont nélkül, a tabella utolsó helyén áll az Orbán-Smidéliusz Júliát is soraiban tudó Nellingen együttese. A Sváb Darazsak ("Schwaben Hornets") átlövője azonban sérülése miatt az idei szezonban még nem tudott pályára lépni.
Míg az élmezőny a profi keretbe igazolt magyar játékosokat, az alsóházi csapatok sehol nem fizetnek annyit, hogy abból egy játékos meg tudjon élni. Az itt szereplő magyar játékosok általában munka mellett kézilabdáznak, Nagy Petráról például a klub honlapja is elárulja, hogy egy helyi egészségügyi intézményben dolgozik. Bár most több magyar kézilabdázó szerepel a német első osztályban, mint a korábbi években, a hátterük, motivációjuk jelentősen eltérő lehet - amint maga a Bundesliga is elég sokszínű.
Németh Attila
© handball.hu