Előnyben az FCM és az Esbjerg

2015. április 24. 10:47 © handball.hu

A dán bajnoki rájátszásban eddig minden mérkőzésen az alapszakaszban előrébb végzett csapat nyert. A Viborg állt hozzá legközelebb, hogy megtörje ezt a sorozatot, de Rikke Poulsen kiváló kapusteljesítménye ellenére is alulmaradtak hazai pályán a Team Esbjerggel szemben.

Kiállítások: 10 perc Kiállítások: 12 perc
Nem hoztak meglepetést a dán bajnokság negyeddöntői. Az alapszakasz első két helyezettje eleve mentesült ez alól, a Viborg és a Team Tvis Holstebro pedig könnyedén, egyaránt kettős győzelemmel jutott túl a Randersen és a Silkeborgon.

Az elődöntők első mérkőzése sem hozott sokkal több izgalmat: az FC Midtjylland idegenben is könnyen nyert a Team Tvis Holstebro ellen, a hazaiak közül csak Nørgaard volt igazán eredményes, 8 gólt szerzett, a többiek viszont összesen is csak 11-et (19-25 a végeredmény).

A másik páros első mérkőzésén, Viborgban, az első játékrészben úgy tűnt, itt is simán fog nyerni a vendégcsapat. Pedig a Viborg középső védekezése hatékony volt, Kirsten Balle, Rikke Skov és Maura Visser komoly stabilitást adott a védelemnek, az Esbjerg beállós pozícióból kétszer lőtt kapura a mérkőzésen, és az átlövőket is elég jól semlegesítették. Csak lerohanásból illetve a kettesek külső oldalán tudott az Esbjerg eredményes lenni, ott viszont elég gyakran. A vendégek folyamatosan változtatták a védekezésüket, mert, ha nagyon kiléptek a lövőkre, akkor könnyen megtalálták a tisztán maradó Balle-t, ill. a befutó szélsőket, ha pedig a vonalon védekeztek, akkor a viborgi átlövők szereztek gólokat. Nagyon pontosan lőttek a hazaiak, az Esbjerg kapusa, Emily Sando pedig szinte egyáltalán nem találkozott a labdával, 20% alatt volt a teljesítménye. De lecserélni így sem lehetett, hiszen az alapszakasz nyertese a szezon közben eladta első számú kapusát, így Sando mögött a kispadon igazából csak végszükség esetére ül egy cserekapus.

Sokat változott a játék képe a szünet után. Legelsősorban azáltal, hogy Lars Hansen, a hazaiak mestere kapust cserélt, és Rikke Poulsen meghálálta a bizalmat, a második félidőben 62 százalékos teljesítmény nyújtott (18/29), közte ziccereket védett. A Viborg ezt ki is használta, és a félidő közepére kiegyenlítettek (18-18). Innét fej fej mellett haladt a két csapat, hol az egyik, hol a másik vezetett egy góllal. Sanja Damjanovic találatával az utolsó percben kiegyenlített a Viborg, de egy időkérés után néhány másodperccel a vége előtt, a védőfalban támadt rést kihasználva, Laura van der Heijden megszerezte a vendégek számára idegenben is a győzelmet.

Ezzel mind az FCM, mind a Team Esbjerg egy nagy lépést tett a döntő felé, a továbbjutás a szombati és vasárnapi visszavágókon dől el.

Szintén Dániához kapcsolódó hír, hogy a Skive ugyan kivívta az osztályozón a bennmaradást, de ezután mégis lemondott az első osztályban való szereplésről. A döntés háttere, hogy a klub férficsapata is feljutott, két első osztályú csapatot pedig nem tudnak fenntartani, így a nők szerepeltetéséről lemondtak. A szövetség nem az osztályozón velük szemben alulmaradt Vendsyssel csapatának adta a felszabaduló helyet, hanem az alapszakaszban utolsó helyen végzett (és ezzel elvileg osztályozó nélkül kieső) Nykøbing ölébe pottyant a lehetőség. A döntés érdekessége, hogy az NFH a biztos kiesés tudatában igazolta le a Tvis edzőjét, Niels Agesent, aki hozott magával két válogatott játékost is Mette Gravholt és Kristina Kristiansen személyében. Így most ők jövőre mégis az első osztályban szerepelhetnek.