Norvégia visszaült a trónra

2014. december 21. 17:45 © handball.hu

Zárult a 2014-es horvát-magyar közös rendezésű Eb, ahol Norvégia és Spanyolország maradt érdekelt a végelszámolásban. Új bajnokot ezúttal nem ünnepelhettünk, az északiak hatodszor ülhettek fel Európa trónjára.

XI. nőikézilabda-Eb, döntő
Norvégia
28 (10)
Spanyolország
25 (12)
Budapest, Papp László Budapest Sportaréna, 7500 néző
Játékvezetők: Charlotte Bonaventura, Julie Bonaventura (franciák)
Kiállítások: 8 perc Kiállítások: 10 perc

Gyors gólokkal, és gyenge védekezéssel kezdődött a finálé, utóbbi miatt nagy szükség volt a jó kapusteljesítményre (10. perc: 3-4). Navarro hetest fogott, majd Pena triplázott, és máris négy volt közte (14. perc: 3-7). A több mint tízperces norvég gólcsendet már Hergeirsson sem bírhatta szó nélkül. Mörk és Solberg betalált ezután, de továbbra is sok hiba maradt csapatuk játékában (18. perc: 5-10). A védekezés mindkét térfélen javuló tendenciát mutatott, hosszabbodtak a támadások, így nagyobb jelentőséggel is bírtak a kimaradt akciók. Riegelhuth-Koren hetest értékesített, ez után a spanyolok is kaptak egyet, de Pena kivételesen rossz megoldást választott. Solbert betalált, ezzel a norvégok egy gólra zárkóztak. Duenas időkérését követően Aguilar lőtt még egyet, így 10-12-vel fordultak a félidőben a csapatok.

Alig két perc alatt egyenlítettek az északiak, de egyelőre a lépéselőny ellenfelüknél maradt, egészen a 35. percig (16-15). A kapus, Silje Solberg reklamálásért kétperces büntetést kapott egy hetes-ítéletnél, váltótársa pedig hárította Cabral lövését. A norvégok tíz perc alatt találtak be annyiszor, mint előtte harminc perc alatt, ezzel 10-6-ra nyerték a második játékrész első harmadát. 21-20-nál létszámhátrányba kerültek megint a spanyolok, ezt pedig riválisuk tökéletesen kihasználta (46. perc: 23-20). Jöhetett is a második spanyol időkérés. Sando újabb büntetőt hárított, ráadásul a kétperces emberelőnyt sem tudták a spanyolok kiélvezni, Pinedo büntetése félbetörte azt. Négygólos volt a norvég fór az utolsó tíz percbe érve (25-21). A spanyolok vághattak vissza a félidő közepén kapott két, létszámhátrányos gólért, szinte ugyanúgy (54. perc: 26-24). Épp hogy kiegészültek volna a skandinávok, Wibét utasították kispadra a bírók. Az 56. percben már az egyenlítésért támadhattak a hispánok, de a helyzet kimaradt, s a következő szintúgy. Kevesebb, mint két perc maradt, mikor Riegelhuth-Koren gólt szerzett, a túloldalon azonban Egozkue, majd Pena is rontott. Végeredmény: 28-25.

Norvégia hatodszor nyerte meg az Európa-bajnokságot, Spanyolország pedig - 2008 után - második ezüstérmét is megszerezte.

A mérkőzés legjobbjai: Nora Mörk és Nerea Pena