Tovább gyengélkedik az FCM

2014. szeptember 29. 7:24 © handball.hu

A BL-kiesést nem tudta a bajnokságban sem feledtetni az FCM. Az ikastiak gyengén kezdték a szezont, és bár a második félidő közepéig jól tartották magukat, ezen Viborgban sem tudtak változtatni. A címvédő továbbra is veretlen, de ezzel is csak második a tabellán 6 forduló után.

Kiállítások: 0 perc Kiállítások: 2 perc
Feltűnően sok a döntetlen a dán első osztályban, az eddig lejátszott hat fordulóban összesen hét mérkőzésen nem bírtak egymással az együttesek. Az élcsapatok legtöbbje is begyűjtött már két-két döntetlent, azaz nagyon kiegyensúlyozott a mezőny.

A bajnoki címre is esélyes csapatok közül az FC Midtjylland kezdte az idényt a legrosszabb eredményekkel, ők ugyanis szintén játszottak már két döntetlent, de míg a Team Esbjerg elleni 21-21 idegenben jó eredmény, addig a jelenleg utolsó előtti helyen tanyázó, két döntetlen mellett négyszer vereséget szenvedő København otthonában ők voltak az esélyesek, mégiscsak egy pontot tudtak elhozni a fővárosból. Ráadásul a BL-selejtezők előtti utolsó bajnokin Ikastban kaptak ki a Team Tvis Holstebrótól.

A Viborg szintén döntetlent játszott Esbjergben, ők ezen kívül Aarhusban hagytak egy pontot. A Team Esbjerg legalább annyit elért, hogy a tavalyi döntősök ellen hullajtott el összesen két pontot - ámde minkét meccset Esbjergben játszották, és nem túl jó előjel a végelszámolásra nézve, hogy hazai pályán egyik riválisukat sem tudták megverni. "Rivális", mert az esbjergiek az idén a bajnoki címért harcolhatnak a megerősített keretükkel, bár az első számú esélyesek az idén sem ők, de nem volna meglepetés, ha végig versenyben maradnának az elsőségért.

A gyenge szezonkezdet után utazott az FCM Kragujevácba, ahol ugyan toronymagas esélyesei voltak a selejtezőnek, de már szombaton elbuktak. Nem is akárhogy: a papíron náluk sokkal gyengébb hazai Radnički ellen döntetlen eredményt értek el, majd a hosszabbításban öt gólt kaptak - és egyet sem lőttek. Így a tavalyi Final Four egyik résztvevője az idén a KEK-be kényszerült. Bár egyik kulcsjátékosuk, a jobbátlövő Line Jørgensen, sérülés miatt hiányzik, a két utolsó vereségre ez önmagában aligha ad magyarázatot. A harmadik helyért aztán megverték a norvég Byåsent, de az maximum arra volt már csak jó, hogy ne három vereség szerepeljen egymás után a statisztikában.

Lett volna tehát mit kijavítania Helle Thomsen együttesének a soron következő, viborgi rangadón. A két tavalyi döntős találkozója a várakozásoknak megfelelően óriási rohanással indult. Mire az első perc letelt, már összesen öt támadást vezetett a két csapat, ám az eredményjelzőn még 0-0 állt. A nézőnek az a benyomása támadhatott, hogy mindkét együttes olyan tempót diktál, amit saját maguk sem bírnak technikailag, helyenként egészen fejetlen kapkodásra hasonlított inkább a játék.

Mivel pedig mindkét csapat kiválóan rendeződött vissza (a Viborg szerzett gól után hét másodperccel rendezetten védekezett, és mindezt úgy, hogy az ellenfél lerohanását is végig követték), ezért a rohanás általában nem is hozott eredményt. Végül mindkét csapat kicsit lassított, és ezzel színvonalasabbá is vált a mérkőzés. A hazaiak egy nyitott, 3-2-1 védekezést alkalmaztak, és ezzel teljesen kikapcsolták az ikasti átlövőket. A vendégek reményeit egyedül az irányító Nycke Groot tartotta életben, néha átkígyózott az egész védelmen, és vagy gólt szerzett, vagy büntetőt harcolt ki. Csapattársai sokszor kapura lövésig sem jutottak, vagy, ha mégis, akkor a Viborg kapuját őrző Rikke Poulsen hárított (Poulsen a mérkőzésen 12 lövést védett, ezzel 41%-os hatékonyságot ért el). A szünetben négy góllal vezettek a zöldek.

A második félidő elején feljebb tudott zárkózni a vendégcsapat, és ez főleg a beállós Sabine Pedersen érdeme volt. Az éppen Viborgból a nyáron Ikastba költöző játékosra meglehetősen későn figyeltek fel a nagycsapatok: 26 éves korában igazolta őt le a Viborg a csődközelben lévő (és valamivel később ténylegesen meg is szűnő) Aalborgból, azóta viszont előző és mostani klubjában is jól játszik, ezúttal is ő hozta vissza a meccsbe az FCM-et. A szünetbeli hátrányt 12 perc alatt ledolgozták 16-16 lett az állás, majd ismét előnyt szerzett a Viborg, és Groot szépített, a 44. percben 18-17-re vezettek a hazaiak.

Ezután azonban felborult a pálya. A hátralévő 16 percben a Viborg 11 gólt szerzett, az FC Midtjylland pedig egyet sem. És bár a Viborg néha egészen agresszív, 3-3-as védekezést is bemutatott, az FCM így is helyzetbe tudott kerülni, de négy ziccert és két hétméterest is elhibáztak, és végül súlyos, 29-17 arányú vereséget szenvedtek. A találkozó legjobbja Isabelle Gulldén volt, a viborgi irányítónak majdnem összejött az ebben a sportágban szokatlan dupla-dupla: 8 gólja mellett 11 gólpasszt adott.

Ezzel az FCM jelenleg csak ötödik a tabellán, az első helyen a veretlen Team Esbjerg áll két döntetlennel, mögöttük csak rosszabb gólkülönbséggel, szintén 10 ponttal második a Viborg.