Változások az utánpótlás Eb-ken
2014. szeptember 26. 7:26 © handball.hu
2017-től jelentősen megváltozik az utánpótlás Eb-k lebonyolítási rendje. Nem lesznek selejtezők, az Európa-bajnokságokat pedig két csoportban rendezik, külön az erősebb és a gyengébb országok számára.
A junior és ifjúsági versenyek selejtezőivel kapcsolatosan a következő problémák merültek fel az elmúlt években:
- A legtöbb csoportban a selejtezőt senki nem akarta megrendezni.
- A selejtezőkben egymástól jelentősen eltérő játékerőt képviselő csapatok találkoztak, emiatt a mérkőzések egy része teljesen egyoldalú lett.
- Mivel az ifjúsági vb-re az előző évi Eb eredményei kvalifikálnak, ezért az ifi Eb-selejtezőkön elhulló csapatoknak ezután két teljes évig, a junior selejtezőkig nem volt hivatalos nemzetközi mérkőzése.
A második és a harmadik pont különösen a feltörekvő országok számára volt fájó: egy hosszú hétvége alatt lement a selejtező, ahol esetleg két sima vereséget szenvedtek a továbbjutóktól, majd ezután két évig nem játszottak mérkőzést, ami az utánpótlással foglalkozó szakemberek és a játékosok motivációját is rombolta.
A férfiak mezőnyében a felnőtt Eb-k létszámának növelése (16-ról 24 csapatra) pedig az utánpótlás Eb-k létszámának növelését igényelte, mivel így sok esetben úgy kerülnének ki egyes országok csapatai a felnőtt Eb-re, hogy utánpótlás-versenyen sosem jártak.
Mindezen szempontok figyelembevételével a következő változásokról határoztak:
- A selejtezőket teljesen eltörlik, az utánpótlás Eb-ken minden korosztályos nemzeti válogatott részt vehet, amely benevez.
- Az Eb-ket két csoportban bonyolítják le, mégpedig (a jégkorongból ismert módszerhez hasonlóan) lesz egy erősebb és egy gyengébb csoport, ezeket az EHF egyelőre hivatalosan Division 1 és Division 2 (azaz nagyjából 1. osztály és 2. osztály) elnevezéssel jelöli. A Division 1, ami lényegében megfelel a mostani rendszer szerinti Eb-nek, 16-csapatos lesz, a gyengébb csoport létszáma pedig a jelentkezők számától függ.
Az ifjúsági (férfi U18 és női U17) korosztálynál, a csoportok beosztását az egyes országoknak a megelőző 8 évben elért utánpótlás-eredményei alapján állítják össze. Mivel az eléggé tipikus, hogy mely országokban foglalkoznak komolyabban a sportággal, és melyekben kevésbé, ezért feltehető, hogy ez a beosztás nagyjából megfelel a valós erősorrendnek. Természetesen előfordulhat, hogy egy korábban gyengén szereplő országból jön egy erős korosztály, de a csapatuk, selejtezők hiányában, az elődök eredményei miatt az alsó csoportba kerül, míg más, korábban sikeres országból, egy gyengébb korosztály is a felsőben játszhat.
Ezt részben korrigálják azzal, hogy a junior (U20, illetve U19) Európa-bajnokságokra a két évvel korábbi ifi Eb felső csoportjának utolsó 4, illetve alsó csoportjának első 4 helyezettje helyet cserél, azaz lesznek feljutók és kiesők.
Az új rendszert a nőknél a 2017-es ifjúsági Eb-n (ezt a 2000/01-es korosztály számára írják ki), majd felmenő rendszerben a 2019-es junior Eb-n vezetik be. 2017-ben tehát az U17 Eb-t már az új, míg az U19-et még a régi lebonyolítás szerint rendezik.
Mivel a világbajnokságokat nem az EHF rendezi, ezért azok lebonyolítása nem változik.
Németh Attila