Vetési Iván évet értékelt
2014. január 12. 7:45
Vetési Iván, a Magyar Kézilabda Szövetség elnöke értékelte a 2013-as évet, majd az idei tervekről, személyi kérdésekről, célokról és álmokról beszélt.
- Milyen évet zárt a magyar kézilabdázás?
- Felemás érzéseim vannak, hiszen a megszerzett és az elszalasztott, illetve a megvívott és elvett lehetőségek éve volt 2013. A női válogatott tekintetében, a világbajnokságot illetően hiányérzetem van, a Győri Audi ETO KC viszont hosszú idő után feljutott a csúcsra, megnyerte a Bajnokok Ligáját. A férfi U19-es világbajnokságot itthon rendeztük, amelyen a magyar csapat nem szerepelt jól. Ezt a negatívumok között tartom számon, viszont magát a vb-t fantasztikus színvonalon tudtuk lebonyolítani, amivel nemzetközi elismerést is kivívtunk, ez pedig a pozitív oldalra került. A megszerzett események tekintetében óriási dolognak tartom, hogy sikerült elnyernünk a női Bajnokok Ligája Final Four rendezésének jogát, és közel álltunk ahhoz is, hogy a 2019-es felnőtt férfi világbajnokság lebonyolítására is sikeresen pályázzunk. Sajnos azonban nem állunk jól nagy befogadóképességű csarnokok tekintetében, így nem jártunk sikerrel. Az elvett lehetőségek között a Veszprém Bajnokok Ligája Final Fourba jutásért játszott mérkőzését sorolom, mert a THW Kiel, ahogy az később bebizonyosodott, nem érdemelte meg azt a segítséget, amit a veszprémiekkel szemben kapott.
- A női válogatott végül nyolcadikként zárta a decemberi szerbiai világbajnokságot. Hogyan értékeli a látottakat?
- Rendkívül gyengén szervezett világbajnokságot rendeztek a szerbek, annak ellenére, hogy előtte két világversenynek, férfi és női Európa-bajnokságnak is otthont adtak. Ráadásul továbbra sem értem, hogy miért bánnak másként a magyar szurkolókkal, mint másokkal, hiszen Újvidéken a jegyek nagy részét a magyarok vették meg. Szakmai szempontból pedig azt gondolom, hogy ez a vb nem feltétlenül a világsztárokkal teletűzdelt csapatok vb-je volt, sokkal inkább azok a nagyon egységes csapatok tudtak érvényesülni, amelynél északi edzők dolgoznak. Nem véletlen, hogy az első négy csapatból háromnak dán trénere volt. A magyar csapattól pedig többet vártam, volt olyan mérkőzés, amikor küzdésben is, de taktikában mindenképpen. Egy sokkal motiváltabb válogatottat szerettem volna látni.
- December kiderült, hogy Karl Erik Bøhn gyógyíthatatlan beteg, és sajnos nem tud visszatérni a női válogatott élére.
- Sokkolt a hír, mert bíztam benne, hogy KEB felépül, és folytatja megkezdett munkát, de sajnos nem így lett. Hatalmas emberi nagyságra vall, hogy ilyen nyíltan és határozottan vállalta az állapotát, és azt szeretné, hogy mindenki boldog legyen körülötte, hiszen neki most ez a legfontosabb. Tervezem, hogy a közeljövőben meglátogatom, találkozom vele, és elmondom neki, hogy mellette vagyunk, támogatjuk mindenben, amiben csak tudjuk.
- Milyen típusú embert keresnek a szövetségi kapitányi posztra, és mikorra várható a kinevezése?
- Alaposan megfontolt, ugyanakkor gyors döntést kell hoznunk, mert a Rióig tartó munkát el kell kezdeni. Az elnökségben azt gondoljuk, hogy ezen a szinten már nem kell tanítani a kézilabdát, mert a klubokban azt megteszik, sokkal inkább olyan vezetőre van szüksége a válogatottnak, aki képes arra, hogy csapatot építsen, motiválja, és sikerre vezesse a lányokat. Ez a legfontosabb. Van egy hosszú listánk, amelyen azok a hazai és külföldi edzők vannak rajta, akikről úgy gondoljuk, hogy mind szakmailag, mind emberileg megfelelőek lennének, így közülük kerül majd valaki a női válogatott élére.
- A férfi válogatott vasárnap kezdi meg szereplését a dániai Európa-bajnokságon. Mit vár a kontinenstornán való szerepléstől?
- Az elnökség a legjobb nyolc hely valamelyikére várja Mocsai Lajos szövetségi kapitány csapatát, a legerősebb mezőnyt felvonultató világversenyen, az Eb-n. Már a csoportban nagyon komoly megmérettetésen esik át a válogatott, hiszen Spanyolország, Izland és Norvégia ellen kell kivívni a továbbjutást, de bízom benne, hogy ahogy korábban már többször, most is képes lesz ez a csapat olyan bravúros teljesítményre, amellyel a középdöntőbe juthat. Egyszer már végre ki kell jönnie annak, hogy mi legyünk a meglepetéscsapat egy tornán, de hogy ez most lesz-e, azt nem tudom. Bár abban biztos vagyok, hogy a fiúk kúszni-mászni fognak azért a pályán, hogy elérjék, amit kitűztek maguk elé.
- Magyarország több eseménynek is otthont ad idén, hiszen májusban a női Bajnokok Ligája Final Fourt, decemberben pedig, Horvátországgal közösen, a női Európa-bajnokságot rendezi. Mit jelentenek a sportágnak ezek a versenyek?
- A női Bajnokok Ligája Final Four-ral egy fantasztikus lehetőséget kaptunk, amely egyben hihetetlen mennyiségű munkát is jelent. Megkockáztatom, hogy talán nagyobb munka, mint egy világbajnokság megszervezése. Mindennek tökéletesen kell mennie azon a hétvégén, a négy mérkőzésen és a Final Fourhoz tartozó körítésben is. A kollégák már most hetente három napot csak azzal foglalkoznak, hogy májusra minden rendben legyen. Azt szeretném, hogy olyan négyes döntőt szervezzünk, amely után az Európai Kézilabda Szövetség jövőre újra nekünk akarja adni a rendezési jogot. Az Európa-bajnokság megszervezése könnyebbnek ígérkezik, hiszen ott a városok (Debrecen, illetve Győr, vagy amennyiben nem készül el az új csarnok, Veszprém veszi át Győr szerepét) leveszik a terhet a vállunkról a csoportmeccsek és a középdöntő lebonyolításával. A záró hétvégét Budapesten rendezzük, de remélem, addigra a Bajnokok Ligájával elég tapasztalatot szerzünk. A hazai rendezésű világversenyeknek ezzel azonban még nincs vége, mert a héten kaptuk a hírt, hogy a csörgőlabdások B-csoportos Európa-bajnokságának is mi adhatunk otthont szeptemberben. Ez elismerése annak, hogy más külföldi szövetségekkel ellentétben, mi sikeresen integráltuk a szakágat a szövetségbe.
- Mit kíván a magyar "csúcskluboknak", illetve a női válogatottnak 2014-re?
- A Veszprémnek természetesen, hogy végre váljon valóra az álma, és jusson be a Final Fourba, a Győr pedig védje meg a BL-címét. A többi egyesületnek azt kívánom, hogy meneteljen minél tovább a nemzetközi kupasorozatokban. A válogatottnak egy ütőképes, erős csapatot, a magyar kézilabdának csodás pillanatokat, sikereket, zárásként pedig egy gyönyörű karácsonyi ajándékot...
Forrás: MKSZ