Küldöttgyűlést tartott az MKSZ
2013. május 17. 17:41 © handball.hu
Május 17-én tartotta 2013. évi rendes küldöttgyűlését az MKSZ. Az alapításának 80. évfordulóját idén ünneplő szervezet a jubileum alkalmából öt személynek osztotta ki az első ízben átadott kitüntetést, a Magyar Kézilabdázásért Emlékérmet.
Dr. Simicskó István sportért felelős államtitkár az esemény nyitányaként gratulált a magyar kézilabdázás valamennyi résztvevőjének az elmúlt időszakban elért fantasztikus eredményekhez, hangsúlyozva: a sportág remek pályán halad.
Vetési Iván MKSZ-elnök beszédének elején gratulált a Győri Audi ETO-nak a BL-győzelemhez, megemlítve: maga is megkönnyezte a pillanatot, amikor Görbicz Anita annyi évnyi küzdelem után az ETO csapatkapitányaként végre a magasba emelhette a Bajnokok Ligája-trófeát. A sportágvezető hozzátette: reméli, 2014 tavaszán a férfi Bajnokok Ligája négyes döntőjében is szoríthatunk magyar csapatért. Az elmúlt egy esztendő eredményeit ismertetve Vetési Iván megemlékezett a férfiválogatott fantasztikus olimpiai sikeréről, a női felnőtt válogatott Eb-bronzérméről és a juniorok vb-3. helyéről is, külön hangsúlyozva az utánpótlás-válogatottak szerepét: - Utánpótláscsapataink rég nem látott nyárnak néznek elébe. Az ifi leány és a junior fiúválogatott sikeres selejtezőjét követően biztosan ott lesz soros világversenyén, az U19-es fiúk hazai pályán léphetnek pályára az augusztusi világbajnokságon, mától vasárnapig pedig Hajdu János csapata, a női juniorok szerepelnek Csehországban a házigazdák, Ukrajna és Izrael ellen Eb-selejtezőn. Jó esély van rá, hogy az első két csapat között végezzenek. Ez esetben tíz év után először mondhatnánk el: valamennyi korosztályos válogatottunk kijutott soros versenyére! Az eredmények felsorolása igen hosszú volt – szerencsére, hiszen sportágunk 80 évesen is csúcsformában van. A magyar kézilabdázás napjainkban egy takaros, mindenki figyelmét felkeltő épület, ennek megtartásához azonban az szükséges, hogy mindenki tegye a dolgát a házban és a ház körül. Összességében, azt hiszem, a napi feladatokat, sikereket és problémákat külön kell választanunk az összképtől. Nekünk, a szövetségben, a kluboknál és a megyékben dolgozóknak a legfontosabb dolgunk az, hogy ne rózsaszín szemüvegen át nézzük a sportágat, hanem megoldjuk az adódó problémákat. Azért vállaltunk felelősséget, hogy a jelenlegi összkép megmaradjon, sőt, esetleg még javuljon is. A szürke hétköznapok tehát nem ünnepiek, inkább dolgosak – hangsúlyozta az MKSZ elnöke.
Vetési Iván kiemelte a magyarországi nyári U19-es férfi világbajnokság szerepét, az ősszel induló képzést a Mocsai Lajos által vezetett Nemzeti Kézilabda Akadémián, valamint a sportdiplomácia szerepét. - Úgy vélem, sokat tehetünk annak érdekében, hogy csapataink a válogatott találkozókon és az európai kupamérkőzéseken egyenlő feltételek mellett léphessenek pályára, ez azonban egy folyamatos, és nem éppen gyors sikerrel kecsegtető munka. Folyamatos kapcsolatban állunk az európai és nemzetközi szövetséggel, a tagszövetségekkel és természetesen megannyi játékvezetővel is, és nyugodtan mondhatom, a magyar név jól cseng a világ kézilabdázásában. A Veszprém-Kiel mérkőzés után sokaktól hallottam: lehet háborogni azon, hogy esetleg a magyar csapatot sújtották a játékvezetők, de nehezen tudják elképzelni, hogy ne a BL-győztesnek kedvezzenek egy kicsit, ha éppen rászorul. Ez lehet, hogy így van, de nem feltétlenül kell belenyugodnunk. Van tennivalónk ez ügyben is, és a kapcsolataink fejlesztése mellett fontos számunkra, hogy a magyar játékvezetők foglalkoztatottak legyenek. Az európai kupamérkőzéseken hét párosunk működik közre az idei szezonban, ami néhány más országgal együtt a legmagasabb szám.
A társasági adókedvezmény adta lehetőségekről, azaz a TAO-támogatásokról külön szólt Vetési Iván: - A június végén lezáruló második TAO-s évre a klubok összesen 7,6 milliárd, az MKSZ mintegy 900 millió forintot kapott. Az idén júliustól induló újabb TAO-esztendőre a kluboktól összesen 339 pályázat érkezett be 26 milliárd forint támogatási igénnyel. Ami a rövid- és középtávú pénzügyi stabilitásunkat illeti: legfontosabb feladatunk, hogy újabb szponzorokat állítsunk a magyar kézilabdázás mellé. 2011-ben 180 millió forintos hiánnyal küszködött az MKSZ, ezt a lyukat elkezdtük befoltozni, és az utóbbi időszakban több szponzori szerződést is sikerült kötnünk, a Mercedes pedig az MKSZ aranyfokozatú főtámogatójává vált – mondta el az MKSZ elnöke.
Az 1933-ban létrejött szövetség alapításának 80. évfordulójáról Vetési Iván elmondta: - Mindenkor meg kell felelnünk a sportág múltja és jelene által támasztott komoly elvárásoknak. A játékosoknak a pályán, nekünk pedig azon kívül. Remélem, a 100. évfordulót már úgy ünnepli meg a sportág, hogy azt mondhatjuk: az utolsó 20 év igazi aranykor volt. Idén tehát, miként Görbicz Anita is mondta: nekünk 80! Boldog születésnapot, Magyar Kézilabda Szövetség! – zárta beszédét Vetési Iván, utalva az évforduló alkalmából bemutatott kisfilmre.
A Küldöttgyűlés szavazott két elnökségi tag, Bienerth Gusztáv és Borsos Attila visszahívásáról. A visszahívásokról szóló előterjesztéseket a küldöttek többsége elfogadta, így az MKSZ elnökségének létszáma átmenetileg hat főre csökkent.
A küldöttek a közgyűlésen elfogadták a szövetség Elnökségének szakmai beszámolóját, a Felügyelő Bizottság jelentését, az MKSZ 2012. évi pénzügyi beszámolóját és közhasznúsági jelentését, 2013. évi költségvetését, módosított Alapszabályát és a sportág 2017-ig tervezett stratégiáját.
Az ünnepi küldöttgyűlés záróakkordjaként öt szakember részesült az első alkalommal átadott Magyar Kézilabdázásért Emlékérem kitüntetésben.
A díjazottak:
Horváth József a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kézilabda Szövetség elnöke. Közel ötvenszeres felnőtt válogatott, majd edző és sportvezető. 15 évig volt a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kézilabda Szövetség főtitkára, 14 évig annak elnöke, továbbá tagja volt az MKSZ Etikai Bizottságának, Amatőr Tanácsának, továbbá Igazolási- és Átigazolási Bizottságának.
Lengyel Gábor a magyar válogatott játékosaként részt vett az 1958-as férfi vb-n. Edzőként több klubcsapat mestere, a 70-es években a női utánpótlás válogatott edzője, Török Bódog mellett a női felnőtt válogatottnál másodedző volt, mesteredzői cím kitüntetettje. Az MKSZ szakfelügyelőjeként tevékenykedett, 1988-2000 között az MKSZ Versenybizottsága elnöke volt. NB I-es játékvezető. A 2000-es években a Játékvezetői Bizottság ellenőrzési vezetője volt.
Nádoriné Hornok Klára korábbi NB I-es kézilabdázó, a Vasas bajnokcsapatának tagja. Több mint három évtizedes nevelői, edzői tevékenysége során a gyermek és utánpótlás kézilabdázás fejlesztésében szerzett meghatározó érdemeket, jelenleg az Óbudai KSI SE vezetőedzője.
Tavarnay László nemzetközi játékvezető, majd EHF ellenőr. A 2000-es évek második felében a Játékvezetői Bizottságban, majd a Versenybizottságban tevékenykedett. Fő feladata a továbbképzések megtartása, versenybírók képzése volt, emellett tevékenyen részt vett egyéb sportági munkákban (pl. hazai rendezésű világversenyek). 2011. óta az MKSZ JAB alelnöke.
Vanyus Attila az MKSZ tiszteletbeli elnökségi tagja, a Győri Audi ETO KC örökös tiszteletbeli elnöke, az MKSZ egykori alelnöke. Az 1990-2011 közötti időszak női kézilabdázásának meghatározó alakja, aki jelentős érdemeket szerzett a sportág utánpótlás bázisának kialakításában is.
© handball.hu