Szabálymagyarázó, oktató videók
2012. november 26. 8:00 © handball.hu
Az Európai Kézilabda Szövetség oktató videókat tett közzé játékvezetők számára - Németh Attila írása.
Többször szerepel például a "támadó" szó, olyan értelemben, hogy "támadó szabálytalanság", vagy köznapi elnevezéssel "belemenés". Ha tehát azt olvassuk, hogy "a helyes ítélet: támadó", az azt jelenti, hogy a játékvezetőnek támadó szabálytalanságot kell ítélnie, azaz a védők javára kell szabaddobást adni. A többször alkalmazott "progresszív ítélet" sárga lapot, kiállítást vagy piros lapot jelent, a szituációnak megfelelően.
Az első videó olyan eseteket mutat be, amelyeket két perces kiállítással kell büntetni. A szabályok alapján enyhébb szabálytalanságokra mindkét csapat játékosai kaphatnak három-három sárga lapot (de egy játékos csak egyet), ezt követően az amúgy sárga lapot érő szabálytalanságokért is kiállítást kell ítélni. A játékvezetők egy része hajlamos azonban arra, hogy a mérkőzés első szakaszában a súlyosabb faultokat is csak sárga lappal büntesse. A videó, egyebek mellett, ennek a gyakorlatnak a helytelen voltára is felhívja a figyelmet, bemutatva olyan eseteket, amire a mérkőzés legelején is a kiállítás a megfelelő ítélet.
A második videó a beállós tevékenységét elemzi. A zárásra vonatkozó szabályok 2010-ben változtak, és a játékvezetői gyakorlat még ma is bizonytalan, hogy pontosan mely zárást kell szabályosnak elfogadni. A leglátványosabb változás, hogy, a korábbiaktól eltérően a karok használata ma már nem engedélyezett, de testtel lökni sem szabad már az ellenfelet. A videó bemutat néhány példát, illusztrálandó, hogy mikor kell szabálytalannak ítélni a beállós tevékenységét.
Ugyanebben az összeállításban láthatunk ellentétes példákat is: olyan eseteket, amikor a védő a szabálytalan, és a játékvezetőknek a védőt kell büntetniük, akár kiállítással is. Olyan példát is láthatunk, ahol a védő szabálytalan, de, mivel gyengébb a beállósnál, ezért a szabálytalansága nem lesz látványos, és emiatt – hibásan – megússza a büntetést.
A harmadik összeállítás a szélső ziccereket elemzi. Gyakoriak a heves viták ezeknek a szituációknak a megítélése kapcsán: a támadó vagy a védő volt-e előbb szabálytalan? Ennek pontosabb megértéséhez hoz példákat az EHF videója, rövid magyarázatokkal ellátva.
A negyedik videó a piros lappal (hivatalos elnevezéssel "kizárás") büntetendő szabálytalanságokra hoz példákat. Az összeállítás érdekessége, hogy a bemutatott esetek egy jelentős részénél jól látható, hogy a játékvezetők ténylegesen nem adtak piros lapot a szabálytalan játékosnak, azaz a videó készítői ily módon is utalnak arra, hogy a játékvezetők sok esetben csak két perces kiállítást alkalmaznak, holott súlyosabb büntetés volna indokolt.
Végül az ötödik összeállítás a büntetődobás-szituációt elemzi. A belül védekezés témáját néhány hónappal ezelőtt egy hosszabb cikkben is körbejártuk, most erre láthatunk is néhány példát. A videó bemutat olyan eseteket, amikor a játékvezetők hétméterest ítéltek, holott nem állt fenn a tiszta gólszerzési lehetőség – ezek hibás ítéletek. Láthatunk viszont pozitív példákat is, amelyekből természetesen szintén tanulni lehet.
Ezeket a videókat az Európai Kézilabda Szövetség illetékes testülete állította össze és látta el magyarázatokkal, azaz lényegében az EHF hivatalos szabálymagyarázataiként tekinthetünk rájuk. Ennél fogva az értelmezésekkel vitázni nem érdemes. Az egyszerű néző számára érdekesek lehetnek az összeállítások, hogy a felmerülő esetekben ezután jobban megértse, miért is ítél a játékvezető, úgy, ahogy. Szokásainkkal eltérően ezúttal kifejezetten biztatnánk az olvasókat, hogy, ha bármelyik eset nem világos, nem érthető számukra, tegyenek fel kérdést a cikkhez tartozó fórumban (az "Írd meg a véleményedet" feliratra kattintva), cikkünk szerzője igyekszik minden érkező észrevételre válaszolni.
Németh Attila
© handball.hu