Mi is az a strandkézilabda?

2011. július 6. 3:18 © handball.hu

A handball.hu a strandkézilabda-Eb kapcsán igyekezett összeállítani a sportág legfontosabb szabályait, hogy mire a magyar válogatott szerda délben élő internetes közvetítésben látható, mindenki tisztában legyen mindennel.

A pálya és a labda

A strandkézilabdát 27x12 méteres, téglalap alakú, homokkal borított pályán játssza csapatonként összesen nyolc játékos csúszásmentes gumilabdával. A pályán két kapu helyezkedik el a rövid oldalakon, egymással szemben.

A csapatok

A két csapat a pálya hosszú oldalain, egymással szemben helyezkedik el. Egy nyolctagú csapatból egyszerre négyen tartózkodhatnak a játéktéren belül (3 mezőnyjátékos és 1 kapus). A négy cserejátékos közül egy mindig viseli a kapus megkülönböztető színű mezét, mert ő az, aki helyett a kapus bemehet a saját, hat méter hosszú zónáján a kapu előterébe, amikor védekezik a csapata. A mezőnyjátékosok viszont csak a pálya közepén, egy 15 méteres szakaszon léphetnek a játéktérre.

A labda érintése

Ahogy a teremkézilabdában, ebben a sportágban is csak kézzel lehet labdához érni, három másodpercnél tovább nem lehet tartani azt (mivel pattintani nem lehetséges a talajon). Védekezésnél szabad ugrani a labdáért annak érdekében, hogy a védőjátékos (nem a kapus!) betakarja a kaput, akár levegőben a kapu előterébe érkezve is.

A mérkőzés, a szettek

A mérkőzés két, egyenként tízperces szettből áll, közöttük ötperces szünettel. Mindkét szettet meg kell nyernie valamelyik csapatnak. Ha tíz perc leteltével a szett eredménye döntetlen, az aranygól-szabály alkalmazandó, azaz az nyeri a játékrészt, amelyik az első gólt (pontot/pontokat) lövi.

A bedobás, a szabaddobás és a büntetődobás

Az oldalbedobást az oldalvonalról egy lábbal kell elvégezni, és sarokdobás helyett is az oldalvonalról hozható játékba a labda. A szabaddobást az ellenfél 6x12 méteres kapuelőtere előtt egy méterrel kell elvégezni. Amennyiben egy játékos tiszta gólhelyzetben van, és szabálytalanságot követnek el ellene, büntetődobás következik a hatméteres vonaltól, amely két pontot ér.

A játékos büntetései

Ha kiállítást kap egy játékos, el kell hagynia a játékteret, ám akkor mehet vissza, ha a támadás iránya megváltozik (a másik kapu felé). Egy játékos két ilyen kiállítást gyűjthet össze, a második után pedig végleges kizárás a büntetése.

A gól

Szokványos gól egy pontot ér, ha azonban a nyúl, azaz a kapust cserélő játékos szerzi, az két pont. Látványos megoldásért két pont jár: ha a játékos a levegőben repül, vagy gólszerzés előtt megfordul a saját tengelye körül, ha a gólt a kapus szerzi, vagy ha büntetőt értékesít a csapat valamelyik tagja.

A győzelem

A mérkőzés megnyeréséhez mindkét szettet meg kell nyerni, döntetlen szettarány esetén azonban szétlövés következik.

A szétlövés

Ennek folyamán a két kapus és egy játékos van a pályán. A játékos a kapusának kapuelőtere előtti hatméteres vonalon áll egy lábbal, majd kapusának passzolja a labdát. Ez a kapus az ellenfél kapujára lőhet (3 mp-en belül), vagy elfuthat a hatosig, indíthatja játékostársát (3 mp-en belül), miközben a játékos az ellenfél kapuja felé fut. Amennyiben a játékos elkapja a labdát, szintén három másodperce van arra, hogy egy- vagy kétpontos gólt lőjön. Ha nem kapja el (azaz a labda leesik a homokra), értelemszerűen nem születik pont csapata számára. Ezután a másik csapat próbálkozik ugyanezzel a módszerrel, összesen öt-öt alkalommal, különböző játékosokkal. Amelyik csapat megnyeri a szétlövést, megnyeri a mérkőzést is.

Ha még így is döntetlen?

Ha öt-öt próbálkozás után döntetlenre áll a szétlövés, újabb egy-egy próbálkozás következik.

Mire kell ügyelni?

Ha a támadásban lévő csapattagok megszegik a szabályokat, a szétlövésnek vége. Ha a védő kapus megszegi a szabályokat, hatméteres büntető és kizárás következik.