"Új hajnal virrad!"
2011. január 14. 9:47
Egyre több forrásból értesülünk arról, hogy átadás előtt áll a DVSC-KORVEX csapatának új, saját erőből finanszírozott edzőcsarnoka. Gellén András több helyen elmondta már, komoly céljai vannak, s ennek sarkalatos pontja a Loki kézilabda műhelyének megteremtése.
- Amikor megtetted székfoglalódat, hét évről beszéltél, illetve arról, hogy markáns nyomot szeretnél hagyni a csapat történelmében. A ma sikere, vagy a jövő építése, az utánpótlás fejlesztése volt a fontosabb?
- Nagyon fontos, hogy már most is érjünk el eredményeket. Ha egy szürke középcsapat lennénk ma, akkor kevésbé szívesen jönnének hozzánk kézilabdázni a fiatalok. Az utánpótlás kérdése éppen olyan fontos, mint a mostani első csapat helyzete, viszont az ide befektetett munka jóval később hoz gyümölcsöt. Lehet, hogy diófát már nem ültetnék, de hiszem, hogy az általunk felnevelt generációból fogok világklasszisokat látni.
- A Hódos Imre Sportcsarnokot városunk biztosítja csapatunknak. Ez nem elegendő?
- Évi ötszáz óra használatot kapunk, ezt majdnem kimerítik a felnőttek. Viszont ezen kívül van még három csapatunk, az ő edzéslehetőségük folyamatos problémát jelentett. Különböző iskolai tornatermekbe jártak, de olyan is volt, hogy egyszerűen semmilyen edzéslehetőség nem maradt számukra, az erdei futást leszámítva.
- Mikor betettem a lábam a Lokihoz, erre nem is gondoltam. Amikor szembesültem a helyzettel, akkor ugrott be ez az ötlet, s onnantól nem tétlenkedtem, állandóan azon gondolkoztam, hogy miként lehetne megvalósítani.
- Gondolom, felmértétek az anyagi, illetve a beruházási lehetőségeket. Hogyan esett a választás a helyszínre?
- A keresgélésnél az volt az első, hogy melyikbe fér bele egy 40x20 méteres pálya, a biztonsági zóna, valamint a kiszolgáló helyiségek szűken. Ennek a csarnoknak az ára is megfelelő volt, nem is mentünk tovább. A helyszín pedig nincs kint a városunk határában - bár nem is a belvárosban található -, innentől beindult a munka.
- Ez nem egy úgynevezett zöldmezős beruházás, hanem egy meglévő ipari csarnokot alakítottatok át. A kedvezőbb anyagi szempontok miatt született meg ez a döntés, vagy így gyorsabban jutottatok a végére?
- Eredetileg építkezésről volt szó, de a 30%-os beépíthetőség miatt egy 1500 m2-es csarnokhoz 5000 m2 területet kellett volna venni. Ez nagyon megdrágította volna a beruházást. Ekkor jött az ötlet, hogy már készen lévő, de üres ipari csarnokokat keressünk, ahová egy szabályos kézilabda pálya befér. Nem is beszélve arról, hogy a mostani ingatlan árak lejjebb vannak attól, mint ami egy új felépítése lenne. Az időről nem is szólva, hiszen így nyertünk egy évet.
- Eleve úgy indultunk a beruházásnak, hogy ez teljesen önerős munka lesz. Az új létesítménynek a KORVEX Kft. a tulajdonosa, a cégem 2009-es eredményéből, a tartós beruházásra elkülönített részből valósult meg. Ezen összegre nem kellett megfizetnem a társasági adót, bár az adásvétel után nagyjából 10 millió forint illetéket, valamint a sportcsarnokká tételére költött összeg forgalmi adóját, 20 millió forintot az államkasszába fizettem. Így az állammal hozzávetőleg egálban vagyok: a kedvezményt visszafizettem más jogcímen. Tehát azt lehet mondani, hogy ez 100%-ig önerős beruházás.
- Mikor indult a munka, s mikorra szerettétek volna befejezni? Minden tervszerűen alakult?
- 2010 őszén kezdődött a beruházás, s az év végén csak a pályaborítás leszállítására vártunk. Ez utóbbi csúszott, így egy hónapot késik az átadás.
- Mikor lesz a csarnokszentelő? Hogyan áll az átminősítés, az engedélyeztetés ügye? Mikor lesz az első edzés a helyszínen?
- Remélem, hogy a sportlétesítménnyé való átminősítés nem szenved hátrányt, mivel minden előírásnak megfelel a csarnok. Az ünnepélyes átadást március-áprilisra gondolom, de a fiatalok egy-két hét múlva már tudnak ott edzeni.
- Döntő részben a három utánpótlás-együttesünk fogja használni, s ők adják az NB II-es felnőtt és ifi csapatot is. Tehát a fiatalok lesznek a „főbérlők”.
- Milyen mérkőzéseket lehet majd itt játszani? Időnként a felnőtt gárda edzéslehetőségét is megoldhatjátok itt?
- NB II-es, megyei bajnoki, edzőmeccsek tömkelegét tervezzük ide. Ha elkészült volna addig, december 28-án nem maradhatott volna el a Dunaújváros elleni felkészülési meccs. Tehát néha-néha a felnőttek is tiszteletüket teszik majd itt.
- Nyugtass meg, hogy ez nem egy rendezvénycsarnok lesz, hanem a sportcélok élveznek prioritást. Ugye nem fordulhat többet elő, hogy iskolai tornateremről-tornateremre kilincselünk, ha éppen a Hódos foglalt?
- Pont azért vágtuk a fejszénket ebbe a nagy beruházásba, hogy az utánpótlásunk otthonra találjon. Minden egyéb hasznosítás csak a kézilabda csapataink után következhet.
- Tervezitek más sportegyesületeknek kiadni? Vagy ezen még korai gondolkodni?
- Szeretném látni, hogy miként lakjuk be, hogyan alakul ki egy általános rendszer a kihasználásra. Minden más csak ezután jöhet, én nem szeretek másokhoz alkalmazkodni.
- Úgy hallottam, hogy egy általános és egy szakközépiskola kézilabdás palántái is használhatják a csarnokot. Ez már a kézilabda-akadémia része?
- Még tárgyalás alatt van, de a tervek szerint ez már a - jövőbeni - akadémia része lenne. A piramist fentről lefelé újra felépítenénk. Kézilabdás osztályokat csak iskolák tudnak indítani, de mi is hozzájárulnánk a teremmel, valamint az utaztatással. Remélem, egy-két éven belül a délelőtti holtidőket az iskolák teljesen kitöltik, reggel héttől este nyolcig folyamatosan üzemelnénk.
- A DVSC ezt a csarnokot bérelni fogja, de ennek díja havonta egy átlagos felnőtt játékos bérezésének megfelelő összeg lesz. Tehát ettől nem borul a költségvetésünk, ráadásul a tervezett sporttörvény szerint az utánpótlásra fordított igazolt kiadások fedezésére igénybe lehet venni támogatást.
- Ez a csarnok már itt marad akkor is, amikor Te esetleg már nem irányítod a Lokit. Büszkén fogsz erre sétálni nyugdíjas korodban, s nyugtázod: lám, ezt is én hoztam létre a sport, a debreceni kézilabda jövőjéért?
- Remélem, sokáig fog állni a csarnok! A jól elvégzett munka szokott megelégedettséggel eltölteni egy rövid időre, de én utána már mindig egy új feladatot keresek magamnak a merengés helyett.
- Üde színfolt ez a létesítmény a honi kézilabdában. Sokan gratuláltak már? A társegyesületek, a kézilabda vezetői méltányolják a sport iránti elkötelezettségedet?
- Eddig elsősorban a szurkolóktól kaptam pozitív visszajelzést, de ez nekem pont elég. Más egyesületeknek is ajánlható ez az út, hogy kiürült ipari csarnokot próbáljanak megszerezni, s ehhez még támogatást is tudnának igénybe venni.
- A sportcsarnok egyértelműen a kézilabda utánpótlás-nevelés, a leendő debreceni kézilabda-akadémia bázisa. Úgy hallottam, a város vezetése kifejezte támogatási szándékát. Igaz a hír?
- Dr. Papp László alpolgármester úrral beszéltem, ő nagyon pozitívan állt hozzá a csapatunk jövőbeni terveihez és eme beruházáshoz.
- Mit szóltak az edzőink, játékosaink a létesítményhez? Vagy még nem is fogták fel igazán, mi is készült értük?
- Mindannyian egy csodának tartják. Az utánpótlás évzáró vacsora előtt a fiatalok bejárták, fényképeztek, alig akartak kimenni. Nagyon kíváncsian várom az első edzést!
- Két dolgot biztosan nem kell magyarázni: a győzelmet és a befektetett anyagiakat. Mit gondolsz, meg fog ez Neked valaha is térülni?
- Anyagiakban? Soha! Pénzre lefordítva annyit hozhat, hogy ha kinevelünk klasszis játékosokat, akkor azok kevesebbe fognak kerülni, mint ha valahonnan ide szerződtetnénk őket. Ám tényleges hasznot biztosan nem fog hozni...
- A kézilabda-akadémia működésében alapvető dolog az edzéslehetőség biztosítása. A környék, a régió tehetségeinek jelenthet ez vonzerőt?
- A győri csapat az egész országból összeszedte a tehetségeket. Mi szeretnénk, ha a Tiszántúl a miénk lenne: kollégiumi ellátással minden arra érdemes palántát be tudunk iskolázni. Tárgyi, személyi feltételekben nem lesz hiány, mi mindent megteszünk annak érdekében, hogy nálunk az összes tehetségből a maximumot kihozzuk. Ráadásul Debrecenben nem szedünk havi 10-15 ezer forint tagsági díjat.
- Megjelent a válság közepén Debrecen sportlétesítményeinek sorában egy új piros-fehér csarnok. Kinek az elismerése jelent Neked a legtöbbet? A gyerekek szemében tükröződő elégedettség?
- Igen, a gyerekek a legfontosabbak, ők a jövőnk. Emellett, mint említettem, a szurkolók elismerése is sokat számít nekem.
- Játék a számokkal: 200 millió forintos éves költségvetés, 377 millió forintos új csarnok. Esetleg igazolhattál volna egy-két világsztárt is a csapatba ezen a pénzen. Meg sem fordult ez a fejedben? Néhányan előbbinek biztosan jobban örültek volna...
- Én a csarnoknak örülök jobban! Persze, ebből a pénzből világsztárokat is hozhattunk volna, akik a felmarkolt pénzzel egy-két év múlva elhagytak volna minket. A csarnok itt marad, s az onnan kineveltek is jóval tovább fogják a mi szurkolóinkat boldogítani.
- A Loki-szurkolók minden olyan lépésedet, ami a csapatért szól, maximálisan elismerik. Értük is dolgozol?
- Igen, a drukkereket mindig első helyen szoktam említeni. Nagyon fontos, hogy a többi debreceni polgár is büszke legyen erre a csapatra.
- A csarnok a Monostorpályi-Leiningen utcák között található. Hogyan lehet a legegyszerűbben megközelíteni? Lesz elegendő parkolóhely? Van jó buszjárat is?
- 125 parkoló lesz, de mivel ez egy edzőcsarnok, szerintem még a fele is elég lenne. A buszközlekedés nem a legjobb, félórás váltásban megy egyik, vagy másik utcán. A buszközlekedéssel jobban ellátott Mikepércsi útról nyolc perc sétával megközelíthető azonban.
- 1500 m2 a csarnok alapterülete, míg a küzdőtér 40x20 m, teljesen szabványos.
- Kívülről nem tűnik nagynak a csarnok, de belülről tágasabbnak érezhetjük. Hány légköbméteres?
- 12 000 lm3, a pályaborítás leragasztásánál felfűtöttük 32 fokra - na, ez volt egy hatalmas teljesítmény!
- Miből készült, s milyen színű lesz a padló? Milyen színűek lesznek a kapuk?
- Műanyag pálya, zöld színnel, a hatosok területét majd sárgára akarjuk festeni. A kapukat már láttam darabokban, fekete-fehéreket kaptunk.
- Az egyik oldalon lesz pár sor pad, a nézők részére. Hányan férnek el ott?
- Olyan 150 főnek lesz kényelmesen hely, sajnos többnek nem, mert a csarnok méreti adottak voltak, s ez a maximum, ami elfér.
- A csarnok másik oldalán vannak az öltözők, s még jakuzzi, szauna is lesz. Milyen érdekességet tudsz még elmondani?
- Lesz egy konditerem, gyúrói, edzői szoba. Bírói öltözőt is kellett kialakítani, meg szertárat. A csapatoknak négy öltöző készült. Ami nagyon kellett, az mind befért a meglévő irodák helyett.
- Lesz elektronikus eredményjelző? Hol helyezitek el?
- Az is megvan, a város felőli kapu fölött lesz.
- Szeretném, ha kihelyeznétek egy ilyesmi emléktáblát a csarnok főbejárathoz: „készült a DVSC-KORVEX saját beruházásában, a debreceni sport, a debreceni kézilabda-akadémia jövőjéért”. Gondolkozol ezen?
- Szó sem lehet róla! Aki oda bejön, az úgy is tudja, hogy miként készült. A többit nem kell fényezni.
- Igazán kuriózum, ami a Leiningen utca felőli főbejáraton lesz tervezve. Egy faragott, díszes székelykapu jelzi belépőinek: Új hajnal virrad! Ez a debreceni kézilabda jövőjébe vetett hitedet közvetíti felénk?
- Ez visszatérő motívumunk, ami itt, a Kárpát-medencei összmagyarság jövőképét hirdeti elsősorban. A székelykapun felül Papp-Váryné „Hitvallás” művének első versszaka lesz faragott formában. Lentebb pedig egy hegy mögül felbukkanó nap szórja fényét, s hirdeti: ÚJ HAJNAL VIRRAD! A kisajtón címer lesz, a tartóoszlopok motívumai még tervezés alatt állnak. A mű a várhosszúréti Ulman István és a krasznahorkaváralji Baffy Lajos vésői alatt fognak testet ölteni, felvidéki tölgyből. Ennek a székelykapunak csodájára fognak járni!
- Hét történelmi jelkép is kihelyezésre kerül a csarnokbelső hosszanti pillérosztói között. A hetes szám, mint misztikum, vagy szerencseszám dominál döntéseidben?
- Mondjam azt, hogy semmi misztikum? Hadd gúnyolódjanak más csapatok szurkolói, nem érdekel! A SZUD művészei vállalták a 40x4 m-es vászon megfestését: hét jelenet a magyar történelem dicsőséges, győztes lapjaiból. Eddig három kép biztos, négyen gondolkozunk még. Az első „Attila megsarcolja Rómát” lesz, valahol középen az „Eger vára megvédése a török túlerőtől” címet viseli majd. Az utolsó biztosan az 56-os forradalom emlékképe lesz.
- Nem félsz, hogy kihúzod a gyufát? Sokan már megint sportba kevert politikát fognak kiáltani.
- Nézd, amikor sikeresen megvívtuk a BL-selejtezőt, következett egy hét szünet a bajnokságban. Akkor, szeptember végén utánaszaladtunk a nyárnak Görögországba, egy pár napig úszkáltunk a tengerben. Közben eljutottunk a Meteorákhoz, ahol különös meglepetés ért a Nagy-kolostorban: a görög szerzetesek művészi alkotásainak csak egy része volt vallási témájú, sok-sok festményről a nagyon erős görög identitásuk köszönt vissza. Ezek legnagyobb részén a maroknyi görög hazafi a megszálló, török túlerőt öldökli. A mi őseink is többszázezer törököt küldtek a másvilágra, más megszálló nemzet fiai közül pedig kevesebbet. Ezt miért kellene szégyellnünk? Ez a történelmünk része!
- Javíthatatlan vagy... Elmondanád, miért fontos, hogy a magyar történelem jelképei megjelenjenek a sportcsarnokban? Vagy Te minden munkádban próbálod a magyarságtudatot éberen tartani?
- Igen, ez nekem egy kifejezési forma. Akár tetszik, akár nem, a kézilabdacsapat ennek egy hirdetőtáblája.
- Milyen belső és külső reklámokat terveztek még? Zászlók, feliratok, nap-hold-csillagok, mind-mind megjelennek?
- Reklámok itt nem lesznek. A két kapu feletti rész szabad, ide Komcsiék készítik a címereket: magyar, debreceni, Loki-címer, KORVEX-logó a város felőli oldalra. A másik kapu fölött az „Új hajnal virrad” köszön vissza, a csarnokon belül a mi kézilabdás jövőnkbe vetett hitünket hirdeti.
- Egy teljesen piros-fehér csarnok, amelyet egy teljesen piros-fehér érzelmű menedzsment hoz létre. Ez a szín, ez a csapat Neked már az örök szerelem?
- Igen, én még az ingeimet is így válogatom össze. Amikor a rendezvényekre egyes játékosaim lilában, zöldben érkeznek, akkor tudom, hogy ők csak átszállójegyet váltottak a Lokiba, én viszont nem. Sehol máshol nem tudnám magamat elképzelni, csak Debrecenben, és piros-fehérben, és ez így is marad, amíg élek! Remélem, még sokáig tehetek a köz javára. Talán még egy diófát is ültethetnék...
Forrás: Bagi Tibor - www.dvsckezilabda.hu